Příběhy doktora z Českého ráje, pohádky, které napsala romská babička pro svou vnučku, detektivka z harcovských kolejí, vyprávění z pera lidového vypravěče a písmáka z Pasek nad Jizerou, vzpomínání na Gustava Ginzela nebo reportážní kronika, jež mapuje a glosuje tragické události let 1968 a 1969 v Liberci.

To jsou témata knižních titulů, které vyšly v roce 2015 v Libereckém kraji.

Vztah k Liberci

„Každý rok jsem velmi rád, když mezi první dvacítkou nejprodávanějších knih najdu třetinu titulů, které mají vztah k Liberci a jeho okolí. Opravdu by mě zajímalo, jestli ostatní krajská města mají tolik skvělých vydavatelů a takovou nabídku regionální literatury," komentuje místní literaturu knihkupec Martin Fryč.

Podle něj se úspěch některých knih dá předvídat, ale každý rok ho překvapí i zájem o méně populární tituly. Je pozitivní, že každá kniha si najde svého čtenáře.

Historie i ročenka

„Že se prodá hezký upovídaný průvodce, to lze čekat. Ale že mezi knižní hity patří i odbornější historická kniha o Clam-Gallasech a Hejnicích nebo Ročenka místního horského spolku, to myslím není samozřejmé. A je to velmi dobře," dodává Fryč.

Podle něj je zvláštní, že na jedné straně je v Liberci tolik zájemců o krásy města a jeho historii a přitom si Liberečané nechali zbourat budovy jako obchodní dům Ještěd, historické centrum hyzdí levné reklamní plachty a poslední veřejná architektonická soutěž v Liberci byla kdoví kdy… „Někde je rozpor neumíme se ozvat," pokládá otázku knihkupec.

Nejen mezi mladšími čtenáři měl úspěch debut začínajícího autora Michala Ježka Záhada harcovských kolejí, která vyšla vlastním nákladem v lednu 2015.

Hold Harcovu

„Vždy mě bavilo psát, tvořit, vytvářet vlastní absurdní příběhy, ale vše skončilo v šuplíku. Rozhodl jsem se napsat něco většího. Pro spisovatele je nepsané pravidlo, že by měl začít tím, co zná. Chtěl jsem také vzdát poctu kolejnímu a univerzitnímu životu. Zažil jsem tam skvělé časy. Další věcí bylo najití mezery na trhu, co se týče zaměřením a stylem psaní," vysvětlil, proč začal detektivku psát Michal Ježek.

Liberecké Nakladatelství Bor vydalo v roce 2015 mnoho titulů spjatých s Libereckým krajem.

„Na konci roku vyšly dvě knihy: Příběhy ze symposia nedávných dnů, ve které sledujeme příběh začínajícího literáta z dob nedávno minulých v jedné redakci regionálních novin. Druhý titul s názvem Neobyčejný život Arnošta Kruse přibližuje životní příběh doktora Arnošta Kruse, významné osobnosti Českého ráje," vyjmenovala dvě poslední novinky ze svého nakladatelství Eva Koudelková.

Odsuny Němců

V těchto dnech v Boru vzniká také novinka, na které pracují tři autorky: Petra Laurin, Irena Nováková a Christa Petrásková. Kniha Osudy Němců z Jizerských hor v letech 1948 1948 se zabývá tématem odsunu/vyhnání Němců z Československa, jež stále zůstává z mnoha důvodů otevřené.

„Jejím cílem je proto stát se jedním z příspěvků k řešení této problematiky, k čemuž přispívá svým zaměřením na osudy konkrétních lidí, někdejších obyvatel oblasti pod Jizerskými horami, konkrétně Jablonecka. Vedle osobních vzpomínek pamětníků kniha zahrnuje výčet historických fakt, jež by mohla pomoci osvětlit příčiny vzájemného odcizení, ba i nepřátelství příslušníků obou etnik žijících po staletí na území Čech a Moravy," vysvětlila Eva Koudelková z Nakladatelství Bor.

Regionální tituly, jež vyšly v minulém roce

Michal Ježek, ZÁHADA HARCOVSKÝCH KOLEJÍ

leden 2015

ROČENKA JIZERSKO-JEŠTĚDSKÉHO HORSKÉHO SPOLKU

duben 2015

Milan Svoboda a Jan Heinzl, HRABATA Z GALLASU, Clam-Gallasu a Hejnice: Poutní místo a jeho patroni

duben 2015

Luboš Příhoda, NEJDŘÍV TANKY, POTOM PENDREKY

červen 2015

Otto Hejnic, SIFON, VENDA A JEJICH LÁSKY

srpen 2015

Jan Šebelka a kolektiv, PODIVÍN, KTERÝ OKRÁŠLIL SVĚT ANEB VZPOMÍNÁNÍ

září 2015

Zdeněk Pokorný, TULÁK

září 2015

DOKUD JEŠTĚ ŽIJEME… Dopisy básníka Emila Juliše a Josefa Krále 19832006

listopad 2015

František Karel Pacholík, DROBEČKY

listopad 2015

Milena Hercíková, STŘÍPKY ŽIVOTA

listopad 2015

Josef Tomíček, PŘÍBĚHY ZE SYMPOSIA NEDÁVNÝCH DNŮ

prosinec 2015

Jaroslav Porš, NEOBYČEJNÝ ŽIVOT ARNOŠTA KRUSE

prosinec 2015

Irena Eliášová, CHCI SE VRÁTIT DO POHÁDKY

prosinec 2015

TIPY DENÍKU

Luboš Příhoda: Napřed tanky, pak pendreky

Kniha, která formou „reportážní kroniky" mapuje a glosuje tragické události let 1968 a 1969 v Liberci. Její autor, zkušený novinář, básník a překladatel německé poezie Luboš Příhoda, je zasadil do širšího kontextu dění nejen na Liberecku, ale v celém tehdejším Československu. Respektuje přitom tenkrát neznámé souvislosti, které začaly probleskovat až po sametové revoluci.

Kniha je komponována do dvou částí. První se zabývá rokem 1968 od Pražského jara po vpád vojsk Varšavské smlouvy a vrcholí okupačním týdnem v srpnu 1968. Ve druhé s názvem … potom svištěly pendreky, autor mapuje liberecké události roku 1969.

Jan Šebelka a kolektiv: Podivín, který okrášlil svět aneb Vzpomínání

Kdo by neznal proslulou postavu z Jizerky? Kdo ještě neslyšel o tom, jak Gustav Ginzel vyčistil od hnoje chalupu čp. 8 podobně, jako bájný silák Herakles chlévy krále Augiáše? Gustav Ginzel se stal proslulým díky své, zřejmě záměrně pěstované image, podivína, prosťáčka a tak trochu blázna. Jaký ale ve skutečnosti byl?

Na to snaží odpovědět kniha publicisty a spisovatele Jana Šebelky s názvem Podivín, který okrášlil svět aneb Vzpomínání na Gustava Ginzela. Na svého přítele vzpomínají horolezci, cestovatelé, spisovatelé, faráři i náhodní kolemjdoucí.