Tento projekt upozorňuje na Turecko, jako na zemi, která se snaží vést přístupové rozhovory s Evropskou unií. Zatímco většina obyvatel České republiky vnímá Turecko především jako turistickou destinaci, trojice českých studentů Fakulty Umění a Designu v Ústí nad Labem, Martina Donátová, Tereza Melenová a Trutnovák Jan Fišera, se pokouší o neotřelý pohled na tuto zemi. Jako prostředek volí vlastní tvorbu, která vznikla během půlročního studijního pobytu v Turecku.

Nabízejí jiný, než turistický zážitek

„Plakáty zachycují jinou zkušenost, než může mít napřiklad turista, který vidí jen malou část turecké kultury a krajiny,“ říká Jan Fišera. A proč si studenti vybrali právě Turecko? „Paradoxně proto, že jsme o něm nic nevěděli a nechtěli jsme poslouchat zprostředkované zprávy. Byla to možnost, díky které jsme se posunuli dále. Turecko je obrovská země a díky dostatku času jsme ji důkladně procestovali,“ dodává student z Trutnova.

Ve svých pracích všichni tři protagonisté reflektují osobní zkušenost s Tureckem. Nesnaží se však vznést jednoznačný závěr k dané problematice, spíše s určitou dávkou nadsázky okomentovat dílčí aspekty kulturních odlišností, které bychom si jako Evropané měli uvědomovat, než si vytvoříme konečný názor na to, zda by Turecko mělo, či nemělo vstoupit do EU.

„Ačkoliv by Turecko mohlo být vhodným prostředníkem mezi západním a blízkovýchodním světem, je nutné nezapomínat, že se jedná také o zemi, kde například nejsou dořešeny otázky dodržování lidských práv. Je to rovněž země, jejíž armáda čítá přes jeden milion členů a v celkovém počtu obyvatel by se stala nejlidnatějším státem EU,“ říkají studentky Donátová a Melenová. Zároveň se ptají, jestli je skutečně nutné obávat se vstupu takovéto země do Evropské unie.

„Pro Evropany je to především historická zkušenost, která před ně staví bariéry a obavy z přijetí Turecka a jeho obyvatel. Nezbývá tedy, než si klást otázky, zda právě budoucnost a spojení s Evropou neurychlí vyřešení problematických záležitostí v Turecku, nebo zda je naopak prohloubí a učiní z nich problémy celoevropské,“ upozorňují iniciátoři projektu Evropsko–turecké bariéry.

„Naproti tomu Jan Fišera na svých velkoformátových fotografiích vidí Turecko jako zemi plnou pro nás často nepochopitelných kontrastů, přesto však krásnou a zajímavou, která rozhodně stojí za poznání nejen z pohledu běžného turisty kdesi na mořském pobřeží. Jeho fotografie vyvažují povětšinou ironizující pohled Donátové a Melenové a dávají divákům větší prostor k imaginaci,“ dodávají pořadatelé projektu, který podpořil Odbor informování o evropských záležitostech Úřadu vlády České republiky. Výstava v Národním domě je k vidění do 22. listopadu.