Na besedu si ho pozvala Městská knihovna Slavoj. V přátelské atmosféře hovořil Kratěna nejen o poslední publikaci Cizinec v Kanadě aneb křeslo pro staršího pána. Přiblížil také problémy, které vydání knih provází, složitá jednání autora s vydavatelem i způsob své tvorby.

Diváci se samozřejmě zajímali také o dobrodružství, která jednotlivým knihám předcházela. Jarda Kratěna zpracovává zážitky z cest po Severní Americe, například v první knize Americká snídaně popsal svůj sólo přechod chilkootského průsmyku na Aljašce. Zodpověděl i otázky případných dalších cest, způsob, jímž získává informace a zajímavosti o místech která navštívil. „Cestuji sám, protože člověk se musí spolehnout jenom na sebe, není vázán přáním a potřebami někoho druhého,“ vysvětlil. Výhodou pro podobná dobrodružství je i skutečnost, že nemá žádné závazky.

Oceněním práce je pro Kratěnu zájem čtenářů, a to nejen z Čech. „Jedna z čtenářek mi napsala, že si chybějící knížku půjčila v knihovně, nechala si ji a řekla, že ji zapomněla v tramvaji. Teď má doma komplet Kratěnu,“ doplnil zajímavou příhodu.

Pro všechny přítomné zazněla dobrá zpráva: „Nakladatelství Olympia připravuje na listopad tohoto roku vydání další knihy. Zlatá hora bude volným pokračováním Posledního zlata z Yukonu,“ prozradil Kratěna. Jeho snem, ale také mnoha dalších čtenářů, je vydání prvních tří Amerických snídaní v jednom svazku s kvalitní grafickou úpravou.