Jaroslav Drtina už téměř čtyři desítky let sbírá pohlednice, které zachycují přeměnu nejznámějších krkonošských bud v hotely na přelomu 19. a 20. století, a to jak na české, tak i na polské straně. V repertoáru má okolo osmdesáti bud. Nyní se rozhodl alespoň část své sbírky odhalit veřejnosti.

Expozici s názvem Od boudy k horskému hotelu můžete navštívit v trutnovském Podkrkonošském muzeu do poloviny září. Vystavených je celkem 22 bud, z toho devět je již zaniklých.

Jak dlouho se sbírání pohlednic věnujete?
Sbírání pohlednic se věnuji přesně od roku 1973. Nejprve jsem je sbíral prostřednictvím pražských antikvariátů nebo jsem je dostával od kamarádů.

Co vás vůbec vedlo k této zálibě?
Krkonoše jsou mojí velkou láskou. Když jsem pracoval v Praze, stále jsem tak nostalgicky vzpomínal na náš kraj. Při návštěvách antikvariátů jsem se poprvé setkal s pohlednicemi krkonošských bud. Zaujalo mě, že nikde jinde v horách se stavení nejmenují boudy. To byl asi zlomový bod. Konkrétně jsem se začal věnovat jejich stavebně historickému vývoji. Chtěl jsem zdokumentovat, jak se z těch prostých hospodářských stavení postupně stávaly ubytovací hostince, penziony, až vznikly luxusnější hotely.

Sbíráte hlavně pohlednice. Zajímají vás i fotografie?
Zaměřuji se především na pohlednice, ale před několika lety jsem začal sbírat právě i kabinetní fotografie.

Kolik kousků máte nyní ve své sbírce?
Přes 7000 pohlednic s tematikou krkonošských bud a dalších několik tisíc pohlednic Krkonoš jako takových. Navíc, jako rodák z Poříčí u Trutnova, sbírám ještě pohledy Poříčska.

Které z tohoto velkého množství pohlednic jsou vaše nejcennější?
Nejcennější jsou samozřejmě ty z úplných počátků pohlednic, tedy před rokem 1890, např. Nová slezská bouda z roku 1886. Na těchto pohlednicích se ještě text vpisoval na přední stranu k obrázku.

Pořádáte pravidelně výstavy nebo tohle je vaše první?
Je to moje premiéra. Nikdy mi to nikdo nenabídl, až teď mě oslovil ředitel muzea Vlastimil Málek. Splnil se mi sen každého sběratele. Navíc jsme se předběžně dohodli na uspořádání obdobné výstavy, tentokrát zaměřené pouze na zaniklé krkonošské boudy.

Jak vlastně přicházíte k novým pohlednicím?
Dneska už je možné navštívit burzu, ať v Čechách nebo v zahraničí. Převážnou část ale získávám na internetových burzách. Za měsíc jich seženu dvě, tři, čtyři nebo vůbec žádnou.

Pamatujete si na svou první pohlednici?
To bych musel hodně bádat, ale myslím, že pohlednice Petrovy boudy z roku 1891.

Jaroslav Drtina

Věk: 62 let
Bydliště: Dvůr Králové, původem je však z Trutnova Poříčí
Hobby: Pohlednice sbírá od roku 1973. Nejcennější kus: Nová slezská bouda, 1886.

Andrea Okrouhlická