Po dvou letech se do Společenského domu Jilm vrátil Krkonošský umělecko-mediální festival. O uplynulém víkendu si tak dvě desítky nadšenců při pátém ročníku vyzkoušely různé činnosti hned ve čtyřech dílnách filmové, herecké, fotografické a moderátorské.

„Když jsme před pěti lety s festivalem začínali, rozhodli jsme se, že jej budeme pořádat střídavě ve Vrchlabí, Jilemnici nebo v jiném krkonošském městě. První dva ročníky se uskutečnily v Jilmu, další dva roky hostil Kulturní dům Střelnice ve Vrchlabí a nyní jsme se opět vrátili do Jilemnice," uvedla za pořadatele Jana Tauchmanová.

Čtyři dílny

I letos organizátoři připravili tradiční dílny. „Dílen jsme nabízeli šest. Překvapilo nás, že byl malý zájem o otevření dílny, která se měla zabývat využitím nových médií, například sociálních sítích. Největší zájem byl o ty tradiční filmovou, fotografickou a moderátorskou dílnu. Programovou náplň si připravil každý lektor zvlášť a pro všechny byl výsledek, který se prezentoval na závěrečném galaprogramu, velkým překvapením," vysvětlila Jana Tauchmanová.

Novinkou letošního ročníku byla herecká dílna, kterou vedl režisér a herec Samuel Neduha. Účastníci si vyzkoušeli prvky pantomimického divadla, zobrazování emocí bez zvuků a zpomalené pohyby. Ve fotografické dílně zase pod vedením Pavly Mendřické zkoušeli například různé úhly nasvícení. Ve filmové dílně lektor Dušan Krejdl s dětmi připravil reportáž o pátém KUMFu, jež se nesla v duchu televizního zpravodajství. „Naučili jsme se třeba práci se střihem, zkusili jsme práci s kamerou, zvukařem a výstupy na kameru," řekl čtrnáctiletý Tomáš Brož z Martinic v Krkonoších.

Lektorem moderátorské dílny byl jako každoročně Petr Ticháček. „V sobotu dopoledne jsme navštívili studio Rádia Černá hora v Hradci Králové, kde se děti seznámily s technikou a nahrály vlastní vstup do vysílání."

Galaprogram bavil

Petr Ticháček spolu s účastníky své dílny také moderoval závěrečný galaprogram. Během něho účastníci KUMFu předvedli, co se naučili. A nechybělo ani překvapení. „Součástí programu byla rubrika ´Na lopatě´, kde jsme zpovídali známé osobnosti herečku ze seriálu Ulice a muzikálu Pomáda Michaelu Doubravovou a nadějnou zpěvačku Evu Matějovskou z Nové Paky. A kromě židle jsme obě slečny posadili i na opravdovou lopatu," dodal s úsměvem Petr Ticháček.

ÚČASTNÍCI moderátorské dílny navštívili vysílání Rádia Černá hora, kde je přivítal moderátor Václav Mašinda.

„Do konce roku chci vydat vlastní cédéčko," říká mladá zpěvačka Eva Matějovská

Jilemnice V loňském roce vyhrála rozhlasovou část pěvecké soutěže Česko zpívá. Nyní se mladá a nadějná zpěvačka Eva MATĚJOVSKÁ z Nové Paky představila také na závěrečném galaprogramu pátého ročníku Krkonošského umělecko-mediálního festivalu, který se uskutečnil ve Společenském domě Jilm. Ještě před tím, než moderátoři Evu vyzpovídali a než zazpívala a představila svůj videoklip, odpověděla na pár otázek.

Změnil se váš život před soutěží Česko zpívá a po?
To rozhodně. Zpívám sice od malinka, ale po soutěži jsem nahrála několik vlastních písniček, natočila svůj první videoklip, nafotila první promofotky a taky jsem se setkala s řadou známých osobností.

Kde všude jste za poslední už vystupovala?
Zpívala jsem na různých místech kromě Jilemnice například v Mostě, ve Zlíně, několikrát v Praze.

Fandí vám rodina a jak vás podporuje?
Rodina mě podporuje hodně, bez toho by to nešlo. Například taťka mě pravidelně vozí každý týden na hodiny zpěvu do Prahy.

Jak zvládáte skloubit učivo základní školy a zpívání?
Tak pokouším se. Ale mám to ještě malinko těžší, protože chodím na gymnázium. Zatím to ale zvládám docela dobře.

Kdy plánujete vydat vlastní CD?
Zatím jsem vydala první singl, ale do konce letošního roku bych chtěla natočit svoje první cédečko.

Text: Aneta Vávrová, Michaela Matějová