Lidé se po letním lenošení v přírodě vrátili zpátky do měst a jsou zvědavi na to, co zajímavého mohou prožívat v nové společenské sezoně. Nejinak tomu je i v Trutnově. Po proběhlém jarmarku potěší nejen obyvatele o nadcházejícím víkendu Dny evropského dědictví. Tradičně budou zdarma zpřístupněny památkové objekty a připraven je zajímavý doprovodný program. Akce začne v sobotu od 9.30 hodin na Krakonošově náměstí.Tradiční natírání pamětní desky 1866 zpestří kostýmovaná scénka, která přiblíží návštěvu císaře v Trutnově.

Lidé se mohou podívat do Staré radnice, kde bude jako obvykle připravena výstava městské kroniky a fotokroniky. Milovníci historie mohou obdivovat interiér Haasova paláce, kde se předvedou hudebními vystoupeními žáci a učitelé Základní umělecké školy Trutnov. Vše doplní výstava pod názvem Památky a komunity. Kdo má rád prostory církevní, může zavítat do kostela Narození Panny Marie. Otevřena bude také Galerie města Trutnova a Muzeum Podkrkonoší s výstavami. V muzeu se v sobotu od 14 hodin koná promítání s výkladem na téma Památky na válku 1866 na historických pohlednicích a fotografiích.

V Městském parku projdou lidé podzemní chodbou a také absolvují prohlídku parku s výkladem o stromech, rostlinách a přírodních zajímavostech našeho parku. Otevřena bude také dělostřelecká tvrz Stachelberg na Babí, kde je instalována nová expozice. Dále se otevřou brány kaple sv. Jana Křtitele a památník generála Gablenze, u kterého v sobotu chystají Rozloučení s létem. Tradiční akci s country hudbou, občerstvením a také hrami a soutěžemi pro děti.

Zkrátka nepřijdou ani milovníci železniční tematiky. Depo Trutnov je v neděli připraveno na pořádný nápor. Vláčky si každoročně nenechají ujít davy lidí.

Letos slavnost nabídne třeba jízdy historického parního vlaku, prohlídku areálu a technologií depa, jízdy na malé posunovací mašince v areálu, výstavu lokomotiv a vozů Českých drah, strojů na údržbu tratí, modelová kolejiště a mnoho dalšího.