Zájemci se mohou těšit na dvě kapely pražskou Vltavu a vrchlabský Cémur Šámur. Za kormidlem parníku z Prahy už více než čtvrt století úřaduje Kapitán Pejsek Robert Nebřenský, který je ojedinělým zjevem české hudební a divadelní, popřípadě televizní i filmové scény.

Kapitán Pejsek Robert Nebřenský

Výkony Nebřenského v divadle Sklep, v televizním pořadu Na stojáka nebo například ve filmu Mazaný Filip či seriálu Gynekologie 2, mají zapsány v paměti nejen příznivci nekonformního humoru. „Pamětníci takzvané tuzemské Nové vlny (tedy nezávislého polo ilegálního hnutí v tehdejší ČSSR, které neoficiálně zastřešovalo několik desítek hudebních skupin alternativnějšího ražení v osmdesátých letech) si jistě vzpomenou, že předtím, než založil skupinu Vltava, hrával Robert Nebřenský v polovině osmdesátých let na kytaru s kapelou Krásné nové stroje," přiblížil kapelníka Vltavy Libor Dušek od kolegů z Cémur Šámur.

Vltava do Vrchlabí přiveze nejen Náklad štěstí, ale možná také nestárnoucí Marxe, Engelse a Beatles. Nebo skladby Zajíc i koza, Prasátko, Hmyz, Šťastní jako trám nebo Hurá písničky. Vrchlabští Cémur Šámur bývají hudební kritikou často označováni za kapelu, která svým způsobem navazuje na odkaz „Nové vlny" a jejího, o dekádu staršího a svého času v komunistickém Československu ilegálního, bratrance undergroundu. „S Krásnými novými stroji jsme několik let v přátelském kontaktu, v roce 2008 se frontman Standa Diviš stal kmotrem alba Žabokrk. Jistá provázanost tu tedy je, v konečném důsledku i s Nebřenským a jeho Vltavou. S plynutím času jsou už určité prvky (polo-ilegalita, explicitní protest vůči establishmentu a podobně) vyabstrahovány, ale řada atributů, spojená především se svobodným sebevyjádřením a nezávislou hrou s tóny a slovíčky, je stále aktuální i v současném společensko -kulturním klimatu," konstatoval před sobotní akcí Libor Dušek. Proto na koncerty Vltavy i Cémur Šámur chodí publikum více generací a každý si najde to své. „Pamětník ´starých časů´ může nostalgicky zavzlykat, mladá krev užít řádného mejdanu, milovníku netradičních forem srdce zaplesá," dodal Libor Dušek.

Vrchlabští zahrají pecky i novinky

Cémur Šámur kromě starších osvědčených fláků představí i novinky z připravované desky. Postarší „Traktůrek" pod dohledem rozpustilé „Amálky" přiveze léty prověřenou „Rakiji" a na své si určitě přijdou také všichni „Kuřáci", kteří mají sice zákaz si v sále zapálit, tak si po „Návratu" z nevytopeného vestibulu zapnou „Teplomet".

SOUTĚŽ o vstupenky Z D E ! ! !