VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karolína Žmolíková: Ze Salzburgu na Sychrov

Pojizeří - Už tradičně hostí zámecká galerie na Sychrově vánoční koncerty. Tentokrát se v ní 26. prosince od 16 hodin představí mladá, talentovaná sopranistka Karolína Žmolíková, o které jste možná už slyšeli, ale určitě ještě uslyšíte. Má totiž našlápnuto…

2.11.2017
SDÍLEJ:

Karolína ŽmolíkováFoto: Archiv pěvkyně

Teprve nedávno jste dokončila studia operního zpěvu. Studovala jste na různých školách u nás i v zahraničí. Jaké to bylo?
"Musím říct, že všechny školy, které jsem vystudovala, mi daly opravdu hodně. Na pražské konzervatoři jsem si kromě studia užila i takových rebelských let a poznávala hudební svět i z jiné stránky než jen ze školní lavice. Po šesti letech na konzervatoři, kde byla mou kantorkou Jiřina Přívratská, jsem byla přijata na JAMU v Brně, kde mě vedl doc. Zdeněk Šmukař, se kterým jsme si hudebně skvěle sedli a myslím, že jsme za dobu mých studií zde udělali hodně práce. V prvním roce magisterského studia jsem tak trochu vzala do zaječích a rok studovala na Erasmu v Salzburgu, poté jsem ukončila studia v Brně, kde jsem absolvovala Martinů Mirandolinou, za což jsem škole velice vděčná, protože tato role mi skvěle sedla a vůbec brněnské operní studio, je to skvělá škola. Nicméně studia mi ještě nestačila, a proto jsem se rozhodla zkusit přijímací zkoušky do postgraduálního studia opět v Salzburgu a vyšlo to. Takže jsem tam strávila ještě jeden rok."

Jaké to bylo v Salzburgu? To je přece, díky tamějšímu slavnému festivalu, jedno z hlavních měst světové klasické hudby…
"Studia v Salzburgu byla krásná. Když jsem byla přijata na Erasmus, nejdřív mi to přišlo jako sen a vůbec jsem tomu nemohla uvěřit. Měla jsem taky štěstí na výbornou kantorku, paní profesorku Aud Kjellaug Tesaker, která pochází z Norska, ale v Salzburgu žije již několik desetiletí. Ta mi ukázala tu správnou cestu a pozvedla mé pěvecké sebevědomí. Kromě toho nutno dodat, že je i skvělý člověk a někdy mě až překvapí, jak má ve všem jasno a ví, co já si zatím jen myslím. Jinak jsem tam poznala mnoho skvělých lidí a vzhledem k tomu, že Salzburg je opravdu hodně kosmopolitní, dalo by se říct, že jsem si tam našla známé skoro z celého světa. Hodně jsem taky chodila do divadla a na koncerty a měla čas na studium jazyků. "

Navzdory mládí a tomu, že jste právě dostudovala, máte už dost jevištních zkušeností. Které koncerty a projekty pro vás zatím byly nejzajímavější?
"Jsem velice vděčná za spolupráci s kytaristou Lubomírem Brabcem a houslistou Jaroslavem Svěceným, kteří si mě pravidelně zvou na své koncerty a hudební festivaly. Několikrát jsem také měla možnost vystoupit na turné s Ústřední hudbou Armády České republiky, což je vždy úžasný zážitek. Letos v říjnu jsem rovněž vystoupila na koncertě se Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské Lázně a v polovině listopadu mě čeká debut ve Francii, ve městě Basancon, na který se neuvěřitelně těším."

S jakými programy vystupujete?
"Novinkou je můj španělský program, ve kterém zní Sedm španělských písní Manuela de Fally, krásné Bachianas Brasileiras brazilského skaldatele Heitora Villa Lobose a hlavně zarzuely, což je vlastně takové synonymum k české operetě. V programu i tančím a můj tatínek moderátor Václav Žmolík ho provází mluveným slovem, což je super. Program je poté takový komplexní a lidé vědí, o čem zpívám. Vedle toho jezdím i s programy složenými z nejkrásnějších světových a domácích operních árií či z árií operetních."

Jak si vlastně vybíráte repertoár?
"Z velké části mě navádí moje profesorka z Mozartea, ale samozřejmě i já sama už dnes dobře vím, co je pro můj hlas momentálně dobré a na co mám ještě čas. Se spoustou skladeb se člověk také setká díky různým projektům, koncertům a lidem. "

Jakou hudbu máte ráda?
"Poslouchám od každého něco. Z hudby klasické mám moc ráda instrumentální barokní hudbu. Lullyho, Charpentiera nebo například Händela. Mým oblíbencem z hudby klasicistní je Beethoven, miluji jeho symfonie a klavírní skladby. Samozřejmě nesmíme opomenout ani Mozarta a když se posunu o nějaké to století dál, tak z českých autorů je mým oblíbencem Dvořák nebo Janáček. Ale abychom nezůstali jen u hudby klasické, z popu mám moc ráda například Shanaiu Twain, skupinu Maroom 5, Lenny Kravitze, což je spíše rock, nebo francouzskou zpěvačku Zaz. A co se týče českých interpretů a skupin, mou oblíbenou skupinou jsou Chinaski, kteří své první koncerty měli pravě v Českém ráji a Michal Malátný odsud i pochází, takže možná i proto mi tak přirostli k srdci. Mám taky moc ráda folklór, takže často poslouchám skupinu Čechomor. Ale například při práci u počítače si často pouštím filmovou a meditační hudbu. Nebo skotské tance jsou překrásné. No, myslím, že bych mohla ještě dlouho vyjmenovávat, napadá mě toho opravdu hodně."

Koncertujete i v Rakousku anebo ve Francii. Jak byste srovnala tamější a zdejší publikum?
"Nerada srovnávám. Nejraději si podmaním každé publikum, ať už u nás nebo v zahraničí."

Dělala jste i modelku. Jaké to bylo?
"Moc mě to bavilo, ale asi jsem v modelingu neměla takové ambice, jako ve zpívání. Vždycky jsem byla hodně stydlivá, což se třeba s módními přehlídkami, kde vás potřebují rychle převléknout, takže na sobě chvíli skoro nic nemáte, moc neslučuje. Ale takovým mým malým snem, je zazpívat si na módní přehlídce například Blanky Matragi a v závěru, jak se říká, vynést některý z jejích modelů a uplatnit tak své zkušenosti. A když říkáte, dělala, vlastně stále tak trochu dělám, při focení. Nějaké nabídky na modeling tu a tam ráda přijímám."

S rodiči jezdíte na chalupu v Českém ráji. Jaký máte vztah k tomuto koutu Čech?
"Tento kraj celým srdcem miluji. Je to překrásná část naší republiky, ne nadarmo má také své jméno. Od deseti let jsem zde prožívala každé letní prázdniny, kdy jsem spíše jako kluk běhala s dřevěnou puškou s kamarády po lesích a domů chodila jen na večeři a vyspat se. Český ráj mi poskytuje jedny z nejhezčích chvil mého života. Na samotném Sychrově jsem byla několikrát a moc ráda třeba vzpomínám, jak nás tam osobně prováděl tamější báječný kastelán pan Miloš Kadlec. "

S jakým repertoárem vystoupíte na vánočním koncertě na Sychrově?
"Vzhledem k tomu, že Vánoce jsou obdobím klidu a setkávání s rodinou a přáteli, zvolili jsme program, který bude plný krásných a v mnoha případech také slavných melodií. Zazní známé Caro mio ben, Panis Angelicus nebo překrásné Ave Maria od Pietra Mascagniho. A v druhé půlce samozřejmě nebudou chybět nejkrásnější koledy, ať už české nebo světové, které si posluchači jistě rádi zazpívají s námi. Celý koncert si s mými kolegy, kterými tentokrát budou klavíristka Ludmila Juránková a trumpetista Jan Pohořalý, také uvádíme. Lidé se tedy o skladbách něco dozví a já mám pak vždycky pocit, že se člověk publiku více přiblíží: Atmosféra je pak uvolněnější, ještě vánočnější "

Václav Srbek

Autor: Redakce

2.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Bankovnictví a finanční služby - Specialisté tvorby bankovních produktů Klientský 20 000 Kč

Specialisté tvorby bankovních produktů Klientský pracovník. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KLIENTSKÝ PRACOVNÍK, Čím začnete, - první týdny se Vám bude věnovat tým školitelů a i Vy sami se budete hodně učit , - dostanete podporu jak v produktové oblasti, tak obchodních a jiných dovednostech, - seznámíte se s kolegy, firemní kulturou a chodem poboček, Co bude Vaše práce, - péče a vytváření vztahů s klienty, - aktivní nabídka a prodej produktů skupiny ČSOB, - získávání nových klientů, - zajišťování poradenských služeb v oblasti bezhotovostních a hotovostních operací, - zodpovědnost za obchodní výsledky a plnění obchodních plánů, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 3 sick day, stravenky, cafaterie, příspěvek na penzijní a životní pojištění, zvýhodněné nabídky třetích stran. Pracoviště: Československá obchodní banka, a. s. -trutnov, Horská, č.p. 888, 541 01 Trutnov 1. Informace: Markéta Hajdari, +420 730 529 577.

Služby - Služby Ostatní služby 12 800 Kč

Ostatní pracovníci v oblasti odpadu a čištění Provozní dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PROVOZNÍ DĚLNÍK- průkaz VZV výhodou, Firma zajišťuje kompletní odpadové hospodářství v areálu Škoda auto s.r.o. Vrchlabí, Nabízíme: základní mzdu 12800,-Kč + 5000,-Kč osobní ohodnocení, stravenky v hodnotě 80,-Kč + další benefity. Pracoviště: Fcc česká republika s r.o. provoz vrchlabí, Dělnická, č.p. 531, 543 01 Vrchlabí 1. Informace: Andrea Zemanová, +420 606 095 735.

Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní 7 000 Kč

Pracovníci informačních služeb jinde neuvedení PRACOVNÍK INFORMAČNÍHO CENTRA PRO MLÁDEŽ TURNOV. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: dobrá uživatelská znalost na počítači (minimálně v rozsahu ECDL) a orientace na internetu, -znalost anglického jazyka, -výborná znalost českého jazyka slovem i písmem, -samostatnost i schopnost pracovat v týmu, -komunikativnost, nekonfliktnost, , -více informací zde: http://knihovna.turnov.cz/2018/03/vyberove-rizeni-na-pracovnika-informacniho-centra-pro-mladez-turnov-icm/, , 5 týdnů dovolené, -stravenky, -pracovní úvazek na poloviční/plný/brigádně (DPP), , kontakt: e-mailem. Pracoviště: Městská knihovna antonína marka turnov, příspěvková organizace, Jeronýmova, č.p. 517, 511 01 Turnov 1. Informace: Jaroslav Kříž, +420 605 123 140.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 12 500 Kč

Strojírenští kovodělníci STROJÍRENŠTÍ KOVODĚLNÍCI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: práce na 3 měsíce ve Staré Lomnici n.P. 813, , kontakt: telefonicky. Pracoviště: Rose company s.r.o. - stará lomnice 813, lomnice n. p., Stará Lomnice, č.p. 813, 512 51 Lomnice nad Popelkou. Informace: Sergiy Sirash, +420 775 544 220.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

BK Loko Trutnov - SBŠ Ostrava
16

Lokomotiva porazila Ostravu a pojistila si záchranu

SkiResort Černá hora - Pec zkouší, jak funguje rolba na elektropohon.
8

Na Černé hoře testují elektrorolbu

Nástupkyně Vítkové se pyšní titulem Super střelec

Jilemnice - Už čtvrtý ročník za sebou má biatlonové zápolení o ceny Hamé v Novém Městě na Moravě, z nichž se rekrutují nejlepší střelkyně a střelci v dorostenecké kategorii. V konkurenci více než 130 dívek a chlapců z celé republiky si na dvaadvaceti střeleckých položkách vystříleli vítězství Magdalena Bergerová a Ondřej Mánek. To vše zvládli během čtyř kol biatlonových závodů Českého poháru sezony 2017/2018.

Záchranáři zavzpomínají na zesnulé kolegy

Krkonoše - Tradiční pietní akcí v rámci Dne Horské služby ČR si v sobotu 24. března v 16 hodin u pomníku zesnulých lyžařů Bohumila Hanče a Václava Vrbaty v Krkonoších horští záchranáři připomenou kolegy, kteří zahynuli při záchraně lidských životů.

Nový Žaltman už má 700 tisíc korun. Obec brzdí papíry

Malé Svatoňovice - Už během příštího roku by lidé mohli shlížet na obce pod Jestřebími horami z nové vyhlídkové dominanty.

O Pavlu Wonkovi prohlásil, že to byl „gauner“. Musí se omluvit

Trutnov - Jiří Wonka se u okresního soudu snažil očistit jméno svého bratra, disidenta Pavla Wonky. Vadilo mu, že ho Wonkův spoluvězeň Václav Černík pomlouval.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT