VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karolína Žmolíková: Ze Salzburgu na Sychrov

Pojizeří - Už tradičně hostí zámecká galerie na Sychrově vánoční koncerty. Tentokrát se v ní 26. prosince od 16 hodin představí mladá, talentovaná sopranistka Karolína Žmolíková, o které jste možná už slyšeli, ale určitě ještě uslyšíte. Má totiž našlápnuto…

2.11.2017
SDÍLEJ:

Karolína ŽmolíkováFoto: Archiv pěvkyně

Teprve nedávno jste dokončila studia operního zpěvu. Studovala jste na různých školách u nás i v zahraničí. Jaké to bylo?
"Musím říct, že všechny školy, které jsem vystudovala, mi daly opravdu hodně. Na pražské konzervatoři jsem si kromě studia užila i takových rebelských let a poznávala hudební svět i z jiné stránky než jen ze školní lavice. Po šesti letech na konzervatoři, kde byla mou kantorkou Jiřina Přívratská, jsem byla přijata na JAMU v Brně, kde mě vedl doc. Zdeněk Šmukař, se kterým jsme si hudebně skvěle sedli a myslím, že jsme za dobu mých studií zde udělali hodně práce. V prvním roce magisterského studia jsem tak trochu vzala do zaječích a rok studovala na Erasmu v Salzburgu, poté jsem ukončila studia v Brně, kde jsem absolvovala Martinů Mirandolinou, za což jsem škole velice vděčná, protože tato role mi skvěle sedla a vůbec brněnské operní studio, je to skvělá škola. Nicméně studia mi ještě nestačila, a proto jsem se rozhodla zkusit přijímací zkoušky do postgraduálního studia opět v Salzburgu a vyšlo to. Takže jsem tam strávila ještě jeden rok."

Jaké to bylo v Salzburgu? To je přece, díky tamějšímu slavnému festivalu, jedno z hlavních měst světové klasické hudby…
"Studia v Salzburgu byla krásná. Když jsem byla přijata na Erasmus, nejdřív mi to přišlo jako sen a vůbec jsem tomu nemohla uvěřit. Měla jsem taky štěstí na výbornou kantorku, paní profesorku Aud Kjellaug Tesaker, která pochází z Norska, ale v Salzburgu žije již několik desetiletí. Ta mi ukázala tu správnou cestu a pozvedla mé pěvecké sebevědomí. Kromě toho nutno dodat, že je i skvělý člověk a někdy mě až překvapí, jak má ve všem jasno a ví, co já si zatím jen myslím. Jinak jsem tam poznala mnoho skvělých lidí a vzhledem k tomu, že Salzburg je opravdu hodně kosmopolitní, dalo by se říct, že jsem si tam našla známé skoro z celého světa. Hodně jsem taky chodila do divadla a na koncerty a měla čas na studium jazyků. "

Navzdory mládí a tomu, že jste právě dostudovala, máte už dost jevištních zkušeností. Které koncerty a projekty pro vás zatím byly nejzajímavější?
"Jsem velice vděčná za spolupráci s kytaristou Lubomírem Brabcem a houslistou Jaroslavem Svěceným, kteří si mě pravidelně zvou na své koncerty a hudební festivaly. Několikrát jsem také měla možnost vystoupit na turné s Ústřední hudbou Armády České republiky, což je vždy úžasný zážitek. Letos v říjnu jsem rovněž vystoupila na koncertě se Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské Lázně a v polovině listopadu mě čeká debut ve Francii, ve městě Basancon, na který se neuvěřitelně těším."

S jakými programy vystupujete?
"Novinkou je můj španělský program, ve kterém zní Sedm španělských písní Manuela de Fally, krásné Bachianas Brasileiras brazilského skaldatele Heitora Villa Lobose a hlavně zarzuely, což je vlastně takové synonymum k české operetě. V programu i tančím a můj tatínek moderátor Václav Žmolík ho provází mluveným slovem, což je super. Program je poté takový komplexní a lidé vědí, o čem zpívám. Vedle toho jezdím i s programy složenými z nejkrásnějších světových a domácích operních árií či z árií operetních."

Jak si vlastně vybíráte repertoár?
"Z velké části mě navádí moje profesorka z Mozartea, ale samozřejmě i já sama už dnes dobře vím, co je pro můj hlas momentálně dobré a na co mám ještě čas. Se spoustou skladeb se člověk také setká díky různým projektům, koncertům a lidem. "

Jakou hudbu máte ráda?
"Poslouchám od každého něco. Z hudby klasické mám moc ráda instrumentální barokní hudbu. Lullyho, Charpentiera nebo například Händela. Mým oblíbencem z hudby klasicistní je Beethoven, miluji jeho symfonie a klavírní skladby. Samozřejmě nesmíme opomenout ani Mozarta a když se posunu o nějaké to století dál, tak z českých autorů je mým oblíbencem Dvořák nebo Janáček. Ale abychom nezůstali jen u hudby klasické, z popu mám moc ráda například Shanaiu Twain, skupinu Maroom 5, Lenny Kravitze, což je spíše rock, nebo francouzskou zpěvačku Zaz. A co se týče českých interpretů a skupin, mou oblíbenou skupinou jsou Chinaski, kteří své první koncerty měli pravě v Českém ráji a Michal Malátný odsud i pochází, takže možná i proto mi tak přirostli k srdci. Mám taky moc ráda folklór, takže často poslouchám skupinu Čechomor. Ale například při práci u počítače si často pouštím filmovou a meditační hudbu. Nebo skotské tance jsou překrásné. No, myslím, že bych mohla ještě dlouho vyjmenovávat, napadá mě toho opravdu hodně."

Koncertujete i v Rakousku anebo ve Francii. Jak byste srovnala tamější a zdejší publikum?
"Nerada srovnávám. Nejraději si podmaním každé publikum, ať už u nás nebo v zahraničí."

Dělala jste i modelku. Jaké to bylo?
"Moc mě to bavilo, ale asi jsem v modelingu neměla takové ambice, jako ve zpívání. Vždycky jsem byla hodně stydlivá, což se třeba s módními přehlídkami, kde vás potřebují rychle převléknout, takže na sobě chvíli skoro nic nemáte, moc neslučuje. Ale takovým mým malým snem, je zazpívat si na módní přehlídce například Blanky Matragi a v závěru, jak se říká, vynést některý z jejích modelů a uplatnit tak své zkušenosti. A když říkáte, dělala, vlastně stále tak trochu dělám, při focení. Nějaké nabídky na modeling tu a tam ráda přijímám."

S rodiči jezdíte na chalupu v Českém ráji. Jaký máte vztah k tomuto koutu Čech?
"Tento kraj celým srdcem miluji. Je to překrásná část naší republiky, ne nadarmo má také své jméno. Od deseti let jsem zde prožívala každé letní prázdniny, kdy jsem spíše jako kluk běhala s dřevěnou puškou s kamarády po lesích a domů chodila jen na večeři a vyspat se. Český ráj mi poskytuje jedny z nejhezčích chvil mého života. Na samotném Sychrově jsem byla několikrát a moc ráda třeba vzpomínám, jak nás tam osobně prováděl tamější báječný kastelán pan Miloš Kadlec. "

S jakým repertoárem vystoupíte na vánočním koncertě na Sychrově?
"Vzhledem k tomu, že Vánoce jsou obdobím klidu a setkávání s rodinou a přáteli, zvolili jsme program, který bude plný krásných a v mnoha případech také slavných melodií. Zazní známé Caro mio ben, Panis Angelicus nebo překrásné Ave Maria od Pietra Mascagniho. A v druhé půlce samozřejmě nebudou chybět nejkrásnější koledy, ať už české nebo světové, které si posluchači jistě rádi zazpívají s námi. Celý koncert si s mými kolegy, kterými tentokrát budou klavíristka Ludmila Juránková a trumpetista Jan Pohořalý, také uvádíme. Lidé se tedy o skladbách něco dozví a já mám pak vždycky pocit, že se člověk publiku více přiblíží: Atmosféra je pak uvolněnější, ještě vánočnější "

Václav Srbek

Autor: Redakce

2.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 20 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Výběrové řízení se uskuteční 28.6.2018 v 9.00 hod. na ÚP v Trutnově., , RECEPČNÍ - zkušenosti, zručnost, pečlivost, trestní bezúhonnost, znalost min. 1 světového jazyka, Nabízíme: možnost ubytování, stravování, využití Wellness centra. Pracoviště: Pecr - apartments hotel s.r.o. - pracoviště, 542 21 Pec pod Sněžkou. Informace: Jan Štěrba, +420 734 287 529.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 24 000 Kč

Obsluha stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Obsluha zařízení vodáren a čistíren. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBSLUHA ZAŘÍZENÍ VODÁREN A ČISTÍRENvyuč. ve strojírenském oboru výhodou, nástup možný ihned. Pracoviště: Krpa paper, a.s., Nádražní, č.p. 266, 543 71 Hostinné. Informace: Hana Cellerová, +420 499 990 208.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 26 180 Kč

Stavební technici přípravy a realizace investic, inženýringu TECHNIK/-ČKA PŘÍPRAVY A REALIZACE STAVEB. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26180 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: TECHNIK/-ČKA PŘÍPRAVY A REALIZACE STAVEB, - Požadujeme: vzdělání SPŠ stav.nebo VŠ obor dopravní stavby, ŘP sk. B, samostatnost, flexibilita, spolehlivost, organizační a komunikační schopnosti , - Náplň práce: Příprava staveb: Připravuje investiční záměry, zajišťuje projektovou dokumentaci dle platných předpisů, průzkum, diagnostiku, majet. přípravu staveb (správní řízení, výkupy pozemků, vlastnictví nemovitostí), povolení staveb dle stavebního a silničního zákona. Vypracovává jednoduché rozpočty staveb., - Realizace staveb: Zajišťuje výkon technického dozoru u siln. staveb, kontroluje jakost, odpovídá za převzetí prací. Zajišťuje užívání stavby dle zákona, majetkové vypořádání, podklady pro realizaci dotačních titulů. Připravuje podklady pro zařazení stavby do majetku objednatele. Sleduje stavbu v záruční době. , - Nabízíme: mzda Kč 26180,- (+ ohodnocení formou měsíčních prémií a pololetních odměn, roční průměrná mzda Kč 418.000,--), - Životopisy zasílejte na adresu: marie.souckova@uskhk.eu. Do předmětu uveďte "technik PRS TU". Úplné znění inzerátu naleznete na www.uskhk.eu. Účastí ve výběrovém řízení uchazeč bere na vědomí skutečnost, že oprávněným zájmem společnosti je uchovat si poskytnuté osobní údaje uchazeče po dobu 1 roku po skončení výběrového řízení za účelem právní ochrany a případného oslovení. Pracoviště: Údržba silnic královéhradeckého kraje a.s. - pracoviště trutnov, Sportovní, č.p. 508, 541 03 Trutnov 3. Informace: Marie Součková, +420 495 540 219.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě POMOCNÝ DĚLNÍK/CE VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme dobrý zdravotní stav, odpovědnost, samostatnost, flexibilitu, zručnost;, , Pracoviště Antolin Turnov, Průmyslová 3000, 511 01 Turnov, , kontakt: e-mailem, telefonicky od 6.00 do 12.00 hod.,. Pracoviště: Ospro production spol. s r.o. - grupo antolin turnov, Průmyslová, č.p. 3000, 511 01 Turnov 1. Informace: Pros, +420 775 588 928.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kvůli úniku plynu z překopnuté přípojky museli evakuovat 13 lidí

Ilustrační foto.

Obce dostanou 13 milionů na „vodu“

Vítěznou rozlučku prožilo jen Vrchlabí

Trutnov – Krajské soutěže o víkendu dopsaly poslední řádky kapitoly 2017/18. Na mnoha místech ještě bylo o co hrát.

Radek Jaroš přespal na Sněžce, lanovkou se svezl po padesáti letech

Pec pod Sněžkou /ROZHOVOR/ - Radek Jaroš je první český a patnáctý horolezec na světě, který zdolal všech čtrnáct osmitisícovek planety bez použití umělého kyslíku a pomoci výškových nosičů. Ke Koruně Himálaje chce přidat Korunu světa, vystoupat na nejvyšší hory všech kontinentů.

Starostové na kole aneb Jak jsou na tom politici s cyklistikou

Trutnovsko - Jak často a kam nejraději vyrážejí na kole představitelé měst na Trutnovsku? Kdo z nich je propagátorem elektrokol? Jak je na tom s cyklistikou žena ve vedení radnice? Odhalila to anketa našeho týdeníku, Krkonošského týdne.

Stezka v korunách stromů i přestavba Vrchlabí. Mapy.cz aktualizovaly snímky

Janské Lázně – Aktualizace leteckých snímků na serveru mapy.cz opět přinesla zajímavé snímky podkrkonošského regionu. Lidé se mohou kochat přestavbami měst a obcí, ale i trnout hrůzou třeba nad rozsahem přírodní katastrofy u Libňatova ze srpna loňského roku. Snímky pochází z loňského podzimu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT