I když byl víkend, třídy střední odborné školy žily nebývalým ruchem. Všude zněla hudba. Konal se tu již 18. ročník bluegrassové dílny.

Z celé republiky

V deseti kurzech se stovka hudebníků zlepšovala ve hře na banjo, kytaru, basu, dobro, mandolínu, housle a ve zpěvu. A to pod vedením špiček českého bluegrassu.

„Letos tu máme stovku účastníků z celé republiky i ze Slovenska," prozradil Jindra Hylmar, hlavní pořadatel akce. V minulosti tu byla i téměř dvojnásobná účast. Jednalo se tak o jednu z největších dílen v Evropě. Kvůli většímu komfortu pro žáky i lektory se ale rozhodli, že „stovka" bude ideální číslo.

V minulosti se tu učili hudební postupy typické pro styl bluegrass i Němci, dva Američané nebo Maďaři. „Jezdili sem několik let. A teď pořádají podobnou akci u nich doma," doplnil Hylmar.

Mezi lektory jsou přední čeští hráči. Ne každý se ale na tuto roli hodí. „Jsou vynikající hudebníci, kteří dokáží zahrát nemožné. Ale neumí to předat dalším. Máme už své osvědčené lektory. Nejsme ale škola, atmosféra tu je skutečně přátelská. I proto si tu všichni tykáme. Kdo to splete, platí panáka," dodal s úsměvem Hylmar, který se právě chystal zasednout do třídy pro banjisty, kterou vedl Petr Brandejs z BG Cwrkot. Ten je i dalším z pořadatelů.

Jezdí sem řadu let

Pro mnoho účastníků je dílna nejen možností se něco naučit, ale také se setkat se stejnou „krevní skupinou" muzikantů. To bylo vidět i v jednotlivých třídách, kde se nejen hrálo, ale také živě diskutovalo o stylu či nástrojích.

„Několik let nám sem jezdí členky skupiny Od plotny skok. Dalo by se říct, že vlastně hudebně vyrůstaly tady na seminářích," doplnil Hylmar.

Hraješ to blbě

V jednotlivých třídách bylo skutečně veselo. „Hraješ to pěkně, ale úplně blbě," vyslechl si jeden z žáků kytarové třídy Honzy Máci. Potom vysvětlil chybu, kterou ale běžný posluchač snad ani nemůže zaregistrovat. „Doporučuju nahrávat si to doma s metronomem, potom to tam krásně uslyšíš," poradil kytarista ze známých Poutníků. Na rozdíl od běžné školy je tady dovoleno mluvit bez hlášení, občas si i žáci skákali do řeči a vzájemně se doplňovali.

Nejhorší je basa

Jedna ze tříd byla téměř prázdná, ale za to plná strun, řemenů a různých nástrojů. Antonín Béda Šturm z Ronda Music tu po dobu dílny opravuje hudební nástroje. Jezdí sem už od počátku, předchůdce dnešních dílen v Červeném Kostelci dokonce zakládal.

„Jezdím sem rád, jsem tu mezi svýma.V minulosti jsme tu i zvučili koncerty," doplnil Šturm. V opravně se zaměřuje na kytary a kontrabasy. Banja opravuje jiný specialista.

„Většinou tu vyměňuji struny. Muzikanti se často učí hrát jiným stylem, zaberou trsátkem a struny je pryč. Občas se to stane víckrát za den a dojdou jim vlastní zásoby," vysvětlil Šturm.

Další využívanou službou je seřízení nástrojů. Ne každý je tak technicky zdatný, aby si kytaru opravil sám. Je to i fyzicky náročné, takže třeba řada muzikantek s tím má problém. „Nejvíc práce bývá s basami, většinou to jsou staré nástroje s řadou problémů, třeba kobylky bývají ve špatném stavu," prozradil Antonín Šturm.

Vrcholem je koncert

Zatímco bluegrassová dílna není pro veřejnost přístupná, na jejím vyvrcholení jsou naopak diváci vítáni.

Sobotní večer patří závěrečnému koncertu. „Vybereme vždycky jednu skupinu, která akci zahájí. Letos je to asi nejlepší česká bluegrassová kapela G-Runs´ & Roses, jejíž kytarista Ondra Kozák je jedním z lektorů. Potom se na pódiu představí účastníci naší dílny spolu se svými lektory. Vzniká tak skutečně výjimečný hudební zážitek, kdy se ve skladbách střídají členové různých skupin, jamují na dané téma, navzájem se doplňují," vysvětlil Jindra Hylmar.

Po skončení koncertu se ještě hraje v různých kroužcích a saloncích kulturního střediska. Návštěvníci tak mají možnost slyšet různé styly a třeba si i zazpívat notoricky známé country hity. „O koncert je vždycky velký zájem, Jezdí na něj třeba i diváci až z Prahy, protože něco podobného jinde skutečně neuvidí," dodal Hylmar. Ne každý má ale čas do Malých Svatoňovic přijet. I na ně organizátoři myslí.

Hudba po síti

Zájemci mohou již po několikáté sledovat koncert z pohodlí svého domova. Přímý přenos po internetu zajišťuje Televize-JS. „Vždycky nás potěší, když nám přijde pochvala třeba z Irska nebo i z Ameriky, že se jim koncert líbil," dodal Jindra Hylmar. Záznamy koncertů z minulých let je možné si prohlédnout na stránkách Televize – JS.