Už na podzim loňského roku oslovila knihovna nejen své čtenáře s žádostí o zapůjčení starých rodinných kuchařských knih a o „prozrazení“ receptů, které se dědí z generace na generaci. Kromě návodů na kulinářské zázraky mohli zájemci také přinést návody a rady do kuchyně, včetně vzpomínek na zajímavé události spojené s vařením a kuchyní.

Ohlas byl nečekaně velký. Do konce března se v Slavoji nahromadilo velké množství publikací a receptů. To ale zároveň zkomplikovalo původní plány. „Nejlepší a nejoriginálnější nápady v královédvorské minikuchařce jsme chtěli vydat v červnu,“ informovala knihovnice Hana Horáčková.

Protože by se ale velký počet materiálů nedal v termínu správně roztřídit, přečíst a zpracovat do podoby publikace, rozhodla se knihovna, že přesune vydání na podzim. Zároveň ale křest kuchařky doplní výstava knih a ochutnávka některých vybraných jídel z čtenářských receptů. Proto by ale potřebovaly organizátorky znovu půjčit kuchařky, časopisy a zápisky s recepty. „Jednalo by se o dobu trvání výstavy. Kuchařky k zapůjčení, prosím, odevzdejte v oddělení pro dospělé do 26. srpna,“ požádala o pomoc Hana Horáčková.

Není to poprvé, co městská knihovna vydává publikaci. V živé paměti jsou Pověsti Královédvorska, které vznikly také ve spolupráci s čtenáři. Navíc je ilustrovali žáci místních škol.

Stejně tak výstav, kde čtenáři představili zajímavé knížky, uspořádal Slavoj už několik. K vidění tu byla například různá vydání Babičky Boženy Němcové, například v Braillově písmu nebo čínštině. Další expozice byla věnována historickým tiskům. Také při této výstavě si mohli návštěvníci prohlédnout řadu zajímavých knih. Poslední expozice byla věnována Rukopisu královédvorskému a ručně psaným dokumentům z majetku čtenářů.

Organizátorky věří, že chystaná výstava bude stejně úspěšná, jako ty minulé. Vždyť námětem je něco, bez čeho si většina lidí neumí svůj život vůbec představit. Tedy bez dobrého a zajímavého jídla.