Dobové kostýmy, ukázka zásahu hasičů v historickém stylu, orientální tanečnice, deskové hry, to vše coby reminiscence na dobu největší slávy zdejších Lázní pod Zvičinou. Tedy období Rakouska Uherska a první republiky. Stejně jako před stoletím, i v současné době se sem vrací společenské akce a sobotní zájem stovek návštěvníků naznačuje, že úspěšně.

„Doba se samozřejmě změnila, a i když chceme co nejvíce zachovat dobový charakter komplexu, bude mít kolonáda trochu jiný význam než kdysi. Tehdy to byla vlastně jen spojovací část mezi dvěma lázeňskými objekty. My tu máme prostor pro informační centrum a nabízet tu budeme známé regionální produkty jako Hořické trubičky, Miletínské modlitbičky a podobně. Další část je určena ke školením či pro pořádání svateb a poslední poslouží coby půjčovna letního i zimního sportovního vybavení," říká holandská majitelka Nancy Engelen.

Ta se rekonstrukci areálu věnuje již 17 let. „Když jsem sem přišla, bylo vše v dost dezolátním stavu. Dříve to patřilo ROH, a to se o obnovu moc nestaralo. Museli jsme začít od nuly. Elektrikou, vodou, topením a tak dále," dodává. A plánů má stále dost. „V dalších letech se chceme pustit do obnovy posledního objektu,, vily, kde by mělo vzniknout kryté hřiště pro děti, společenská místnost a prostory pro nejrůznější workshopy."

„Podle dobových informací tu i v době I. světové války Češi a Němci fungovali v harmonické symbióze, vedle valčíků tu zněly i ukázky z Prodané nevěsty. A to se mi na tom velmi líbí," říká Filip Pýcha, který se na organizování sobotní akce také podílel.