Návštěvnost památek se v loňském roce i přes krizí ovlivněný cestovní ruch držela na úrovni předchozích let. Téměř všude letos chystají pro návštěvníky nějaké novinky.

Například na zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou se zájemci mohou těšit na výstavu děl švýcarského malíře Heinze J. Berchtolda. Podle ředitelky kulturních památek společnosti Kinský dal Borgo Martiny Kubešové tady výstava bude trvat po velkou část sezony. Půjde o obrazy koní rozmístěné v různých prostorách zámku, které vhodně doplní jednu ze stálých expozic věnované právě chovu koní. Na Karlovu Korunu v loňském roce přijelo stejně jako v předchozích letech kolem jedenácti tisíc lidí.

Ani státní zámek Hrádek u Nechanic si na loňskou návštěvnost nestěžuje. „Přijelo k nám 33,5 tisíce lidí, tedy zhruba stejně jako předloni,“ uvedl kastelán Ivan Šenk. Dodal, že návštěvnicky nejúspěšnější akcí byly Vánoce na zámku, kterou zhlédl rekordní počet více než sedmi tisíc osob. Novinkou letošní sezony, která začne počátkem dubna, se stanou Zámecké Velikonoce zaměřené na přiblížení tradic nejdůležitějšího křesťanského svátku.

Na okraji zájmu turistů nezůstala ani hradecká dominanta, sedm desítek metrů vysoká Bílá věž. „Vloni ji navštívilo téměř 19 tisíc lidí, což je zhruba o tisíc návštěvníků víc než předloni,“ sdělil ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti Miroslav Franc. Letos se hosté mohou kromě jiného těšit na malou expozici u zvonu, která se bude týkat života zvoníků a věžníků. Chybět nebudou ani oblíbené noční prohlídky nebo snídaně na věži.