Po pasece se prochází trojice mnichů. Náhle se s řevem hrne strání skupina ozbrojenců. Za chvíli se mniši válí v krve, jeden dokonce končí na hořící hranici. Husité zapalují seník a hází do něj církevní knihy, po louce rozsypávají hostie a radují se nad ukradenými klenoty.

Tak začala v sobotu třetí ukázka středověké bitvy na louce nad Hajnicí. Připravila ji skupina historického šermu Truvéři ze Dvora Králové. K účasti si pozvali osm dalších jednotek, které přijeli ze Zlína, Prahy nebo Úpice. Na půlhodinové ukázce středověkých bojů se podílelo více než sedmdesát mužů i žen ve zbroji.

Ti se utkali v boji o klášter, stojící v roce 1421 kdesi ve Východních Čechách. Husité v té době sháněli jídlo, kde se dalo. Jednotlivé houfy se toulali krajem, přepadali a vylupovali kláštery. Proti nim stáli katoličtí páni, kteří církevní objekty chránili. Jedním z nich byl pan Čeněk z Vartemberka. Právě jeho železní rytíři zaútočili na klášter, obsazený husity. „Nejedná se o rekonstrukci žádné konkrétní události, chtěli jsme pouze ukázat na nesmyslnost násilí, kdy se zabíjelo ve jménu kříže a kalicha,“ vysvětlil jeden zpořadatelů. Podobných bitek se na území Východních Čech událo mnoho. Meče a halapartny o sebe zvonily, střílelo se z děla i luků. Na hlavy útočníků dopadaly trámce a výbušné koule. Husitům, které kryly hradby a pevná dřevěná vrata, se podařilo útočící rytíře dvakrát odrazit. Na bojišti se objevili první mrtví.

Při třetím útoku se podařilo vartemberským bojovníkům zapálit klášterní prachárnu. Husitům nezbylo nic jiného, než opustit hradby a utkat se muž proti muži. Katolických bojovníků bylo víc a tak „kališníci“ postupně hynuli vsoubojích.

Návštěvníkům, kteří zaplnili celou stráň, se vystoupení líbilo. „Jsme tu už podruhé, moc se nám to líbilo. A za rok přijedeme zas. Jenom doufám, že se podaří splnit přání pořadatelů, aby jim nikdo neponičil kulisy, jako se to stalo letos,“ řekl Petr Gumbinec ze Sobotínka.

Bitva začínala o půl páté odpoledne, ale už dvě hodiny předtím bylo možné se projít po středověkém tržišti, kde se prodávali dřevěné zbraně, současné i středověké pochutiny, dřevěné hračky nebo výrobky klientů Ústavu sociální péče Hajnici. Právě jim bude část výtěžku ze vstupného předána.

Akci už potřetí připravila skupina historického šermu Truvéři ze Dvora Králové. Ti působí od roku 1991, účastnili se bojových ukázek u nás i vPolsku nebo Holandsku. Vloňském roce se podíleli na úspěšném průběhu oslav první písemné zmínky o Dvoře Králové, při Dni královny Žofie. Pro zájemce nabízejí čtyři komponované pořady, které mapují vojenský život a historii od 10. až do 15. století.