Ta se rozezněla Železným Brodem loni na Štědrý den. Přesně o rok později z ní poprvé zazní trojzvoní, kterým se stará zvonice pyšnila naposledy v roce 1942. Zbylé dva zvony už jsou od středy na svém místě.
„Je to jak vánoční dárek obyvatelům Železného Brodu, tak náplast na bolístku, kterou je nešťastný požár staré zvonice,“ řekl při středečním zavěšování dvou nových zvonů starosta Železného Brodu Václav Horáček.
Zvonici, která patřila k brodským pýchám a dominantám už od roku 1761, dne 13. května 2007 zcela zlikvidoval požár, jehož příčina je dodnes nejasná.

Policie případ odložila. Paradoxně až po této události se v Brodě zrodila myšlenka opatřit zvonici po obnově trojzvoním, které na ni historicky patří. „Jak se říká, všechno špatné je k něčemu dobré. V tomhle případě to sice není doslovné, protože stará zvonice je nenávratně pryč, na druhou stranu šok po předloňském požáru nás dovedl k záměru nechat odlít hned tři zvony,“ poznamenal železnobrodský starosta.
Původní trojzvoní zdobilo a rozeznívalo zvonici až do roku 1916, kdy dva menší zvony zrekvírovali Rakušané na výrobu munice. V roce 1938 zavěsili na zvonici nové zvony, ani ty ale nepřečkaly další světovou válku. Celých 246 let tak na svém místě vydržel pouze velký zvon, jehož historii ukončil až požár.
S rekonstrukcí zvonice začali v Brodě rok po požáru. Finančně se na obnově podíleli dobrovolní dárci, město, Liberecký kraj a ministerstvo kultury. Český zvonař Petr R. Manoušek, který působí v Holandsku, loni vytvořil hlavní zvon svatého Jakuba a letos na zakázku města i dva menší zvony – Panny Marie Bolestné a svatého Václava.
„Práce na menších zvonech trvala přes pět měsíců, protože měly individuální výtvarnou výzdobu,“ řekl Petr R. Manoušek.