Pomyslnou anketu o tom, co lidem říká jméno Václav Jansa lze uvést zjednodušeným tvrzením, že jde o toho po Chittussim, co je lepší než Liebscher a starší než Mařákovci. Nynější výstava představuje komorní výběr z jeho početného krajinářského souboru, a to obrazy i kresby, jen s letmou připomínkou Jansových městských vedut.

„Nejsem jistě sám, kdo si vzpomene na svůj první dojem ze vstupu na hlavní schodiště harrachovského zámku v Jilemnici, kde naproti sobě visí dvě vskutku obří plátna velikánů naší krajinomalby Františka Kavána a Václava Jansy. Zatímco Kaván zvolil pro nezvykle pojatou oponu divadelníků v Křížlicích pohled na jedno z klíčových krkonošských panoramat, vybral si Jansa záběr zacílenější a velmi dramatický Slap Labe v Krkonoších. Jedná se o největší Jansův autorský obraz a je tak vlastně přirozené, že vzpomínkovou výstavu k již odeznělému stému výročí umělcovy smrti pořádá právě Krkonošské muzeum v Jilemnici," říká Michal Zachař, odborník na výtvarné umění.

V panoramatu umělců přelomu 19. a 20. století se na Jansu téměř vždy zapomíná. Patřil přitom již za svého života k vyhledávaným krajinářům, vedutistům a ilustrátorům.

Jansa ovládal spolehlivě malířské řemeslo, dokázal svůj výtvarný projev projevit podle zadání, a možná i proto byl také úspěšným pedagogem. Z jeho díla bývá vysoce ceněn soubor akvarelů s motivy ze staré Prahy, v nichž mistrovsky zachytil mizející kouty starobylého souměstí.

Po nebývalém úspěchu zakázky pražského městského muzea pracoval pro Plzeň a v průběhu víc jak tří dekád své pilné tvorby zachytil architektonicky malebné kouty i v Českém Krumlově, Písku, Jindřichově Hradci, Táboře, Sušici, Pardubicích a na desítkách dalších štací.

Tyto vesměs komorně formátované akvarely vynikají popisnou kresbou a náladovou barevností, jejíž sličnost bystře odhadli nakladatelé a tiskaři, začínající posléze až houfně vydávat nejprve jednotlivé kusy a pak i celé řady či tematické soubory.

Je tak paradoxem, že rozsahem obrovský výtvarný odkaz Václava Jansy komentuje Tomanův slovník roku 1947 pouhým jedním sloupkem a nedávno vydaná Nová encyklopedie dokonce pouhými třemi větami. I proto je nanejvýš potřebné pokusit se alespoň v malém rozsahu přiblížit veřejnosti aspoň část Jansovy tvorby.

Výstava v muzeu potrvá až do 27. dubna 2014. Otevřeno je denně od 8 do 12 a od 13 do 16 hodin mimo pondělí. K výstavě byl vydán velmi kvalitní katalog.

(njt)