Příznivci divadla a hudby se mohou od pátku 22. do neděle 31. července těšit na 17. ročník tradiční letní události s názvem Lomnické kulturní léto. Akci pořádá lomnický Divadelní spolek J. K. Tyl.

I tentokrát je opravdu z čeho vybírat. Organizátoři sáhli jako každý rok po osvědčených umělcích. Festival zahájí nová domácí divadelní premiéra veselohry Liják Petara Petroviče. Komedie z venkovského prostředí o nevěře a žárlivosti je skvělým lákadlem pro diváky i na další dny.

Pro posluchače vážné hudby jsou vyhrazeny hned tři večery, z toho jeden je věnován pouze koncertním áriím Wolf〜ganga Amadea Mozarta v podání rodačky z Lomnice a sólistky opery Národního divadla Marie Fajtové. Jak uvedl Jaroslav Krček, zakladatel a dramaturg festivalu: „Právě návštěva komorního orchestru Národního divadla dělá letošní ročník ojedinělým.“

V rámci festivalu se koná i vernisáž výstavy obrazů a ilustrací známého ilustrátora Babičky Boženy Němcové Adolfa Kašpara. Pořadatelé nezapomněli ani na 200. výročí narození Karla Jaromíra Erbena a do programu zařadili Kytici. Jeden z mnoha večerů je věnován také pantomimě pod vedením profesora na pražské AMU Borise Hybnera.

Pro nejmenší návštěvníky si lomnický divadelní spolek připravil pohádku na motivy knihy Jiřího Trnky Choboťáci, velryba a darebáci. Letošní kulturní léto ukončí Zámecký koncert se skladbami takových velikánů jako byli C. F. Polaroli, J. V. Stamic, A. Vivaldi a další.

Vystoupení se nejčastěji odehrávají v podvečer, a to buď v Tylově divadle, kulturní dílně, nebo vůbec poprvé v nově zrekonstruovaných prostorách zámku. „Největší účast očekáváme při hudebních dialozích Hradišťan, recitaci Kytice a premiéry hry místního divadelního spolku, která už teď je vyprodaná,“ uvádí Krček.

Program Lomnického kulturního léta

22. července: Petar Petrovič: Liják. Tylovo divadlo, 19.30.
23. července: Mia Fiamma – koncertní árie W. A. Mozarta. Zámek, 19.30.
24. července: Šansonově soulový večer. Tylovo divadlo, 19.30.
Vernisáž výstavy, Adolf Kašpar – obrazy a ilustrace slavného ilustrátora
Babičky Boženy Němcové, Jan Štumpf – dřevěné plastiky. Muzeum, 10.00.
25. července: Větve hudbou protkané. Kulturní díla J. Krčka, Rváčov, 20.00.
26. července: Kytice – koncert k 200. výročí narození Karla Jaromíra Erbena. Tylovo divadlo, 19.30.
27. července: Blue or Indigo Street – pantomima a jazz. Tylovo divadlo, 19.30.
28. července: Hudební dialogy Hradišťan. Tylovo divadlo, 19.30.
29. července: Koncert při svíčkách – G. F. Händel, J. S. Bach, N. Paganini, F. Molino aj. Kulturní díla J. Krčka, Rváčov – Černá, 20.00.
30. července: Choboťáci, velryba a darebáci – pohádka. Tylovo divadlo, 16.00.
S Židama a Romama, přes Moravu za váma. Sklepení zámku, 19.30.
31. července: Zámecký koncert, C.F. Polaroli, J. V. Stamic, A. Vivaldi, J. Krček, E. Grieg. Zámek, 16.30.

Andrea Okrouhlická