V posledních měsících trochu zmizel z kulturního života města. Václaf Vaňura působí od ledna ve skupině zakázanÝovoce, kde ho znají příznivci pod přezdívkou Láska (vychází z té původní, Laff).

Po DéKáfestu se znovu vrací do Dvora. Jeho skupina se představí v sobotu na Zálabí, kde zahraje spolu s Imodiem. A jak „Láska" hodnotí uplynulý rok i současné turné

Máte za sebou už větší část turné k novému CD. Ohlasy jsou velice dobré. Jak ho skupina hodnotí sama?
My jsme samozřejmě nadšený! Pokud jsi muzikant a baví tě hraní, tak takovýhle turné je pro tebe nejlepší zážitek! Sice je to občas trochu únavný – nacpali jsme totiž 29 zastávek do přibližně dvou měsíců, takže se nám třeba už sešlo sedm koncertů v devíti dnech. Ale jak říkám, pro obě kapely je to dosud jejich největší tour a všechny nás to baví.

Vystupujete se skupinou Imodium. Jak k tomu došlo?
Myšlenka vznikla během natáčení naší nový desky „Automat na lásku". Pracovali jsme na ní s Tomášem Frödem, což je zpěvák a kytarista právě kapely Imodium; naši desku si vzal na starost jako producent. A už od první chvíle, kdy tohle spojení obou kapel někoho napadlo, bylo jasný, že to bude zajímavý turné. Hudba „Imoušů" se nám všem hodně líbí (koneckonců Thomův vliv je myslím na naší nový desce hodně znát), a navíc jsou to všichni skvělý lidi. Kdyby to bylo na mně, jezdil bych v týhle kombinaci nejlíp napořád. Krom Imodia s náma ještě jezdí mladá a šikovná kapela On the Way, a dále dobře známí Lety Mimo, kteří se střídají s kapelou Fortix. Takže na většině zastávek turné hrajeme celkem 4 kapely – a to už je pořádnej cirkus! Navíc s sebou vozíme vlastní scénu, světla, zvukaře, techniky, fotografa…no prostě je to sranda veliká.

Ty osobně jsi naskočil do rozjetého vlaku s názvem zakázanÝovoce na konci loňského roku. Jak hodnotíš první rok?
Musím říct, že je to dobrý, jsem ve svým živlu! Vidím to takhle – existujou výborný muzikanti, který ale nepotřebujou nebo nechtějí hrát často, nebo nehrají rádi pro víc lidi. Já jsem přesnej opak – strašně mě baví hrát!! (smích). Ačkoliv jsme si s Ovocem dali v únoru a březnu koncertní pauzu, abychom měli čas na skládání desky, i tak odehrajeme letos přes 80 koncertů, z toho bylo cca 30 festivalů. A to je něco, pro co mi stojí za to žít, jezdit po celý republice, mačkat se s dalšíma osmi lidmi v dodávce, poslouchat pořád stejný vtipy, stravovat se na benzínkách. Prý se tomu říká rock'n'roll.

Nějaká veselá historka z natáčení by nebyla?
No a kolik!! Poslední dobou si děláme s Imodiem během hraní naschvály – přece jen když zrovna hraješ set, nemůžeš se úplně bránit. Takže už se stalo, že nám kluci během koncertu přilepili ručníky a pití tak, že ani jedno z toho nešlo použít. Nebo nám v kelímku vyměnili jablečný džus za rum, takže si asi umíte představit, co se stane, když se po náročný písničce člověk pořádně napije. Thom mi jednou polil hlavu vodou tak, že mi voda natekla do kytary i sluchátek. Bezvadný to bylo, připadal jsem si, jak kdybych hrál v akváriu. My jsme jim třeba zase před přídavkem na konec koncertu natáhli na zpěvové mikrofony kondomy, takže se jim myslím zpívalo moc dobře. No a jednou se nám na konci koncertu během poslední písničky na pódiu objevilo asi 10 dalších lidí. Z ostatních kapel, technici…každej z nich držel v ruce kytaru nebo basu a dělali nám doprovod. Bylo to velký panoptikum – škoda, že to někdo nenatočil!

V minulosti jsi hrál ve více kapelách, občas i moderoval… Máš teď na něco podobného čas?
Bohužel, skoro vůbec. Poslední volnej víkend jsme měli,tuším, v září. Kvůli tomu se třeba ani nedostanu do Dvora tak často, jak bych rád. Ještě, že existuje internet, takže se s našima aspoň občas „vidíme" přes skype nebo tak. Ale když mi zbude čas alespoň přes týden, občas si odskočím zahrát s někým jiným – třeba s Karolínou Krézlovou občas vystupujeme na soukromých akcích, určitě si zase někdy zahrajeme s Geoffem Tysonem…

Poslední zastávkou letošního turné bude Zálabí. Jak se těšíš na domácí podium?
Strašně moc! Konečně zas po dlouhý době uvidím lidi, který jsem delší čas neměl možnost osobně potkat. Navíc na Zálabí jsem za svůj život strávil hodně času (především toho nočního), odehrál bezpočet akcí s různejma kapelama a vůbec zažil spoustu srandy. Vždycky to pro mě byl takovej domovskej klub. Navíc je to právě poslední zastávka celého turné (a pro nás i poslední letošní koncert), takže myslím, že afterparty bude veliká. Žádáme tímto zálabský personál, aby se obrnil trpělivostí, zkontroloval pevnost nábytku a byl shovívavý.

Poslední CD Automat na lásku se líbí. Kterou písničku máš ty osobně nejraději?
Já vlastně ani nevím. Všechny písničky mají svůj příběh, nějak vznikaly a o něčem mluví. Jedna je o lásce, druhá o mým kamarádovi, co se zabil na motorce, třetí o drogách, čtvrtá o kapele a lidech v ní…všechny písničky jsou zároveň o nás. Něco jimi chceme říct, něco jsme museli prožít, abychom je mohli napsat. Nad některýma písničkama jsme strávili několik zkoušek, hádali se nebo se kvůli nim málem poprali Jiný z nich zase někdo přines hotový a nahrály se skoro beze změn. Celá ta deska je skoro rok našeho života a mně osobně se líbí od začátku do konce. A nejlepší na tom celým je, že od vydání má zakázanÝovoce před sebou minimálně krásný rok a půl jen čistého hraní, bez stresu a "povinnosti" něco skládat!

Bedřich Machek