Letos tomu bude již deset let, co zemřel turnovský mecenáš Bohuslav Jan Horáček. Místní radnice se rozhodla uctít památku osobnosti umístěním památníku na náměstí, jež nese Horáčkovo jméno.

„Návrh plastiky byl zadán Střední uměleckoprůmyslové škole a Vyšší odborné škole Turnov jako soutěž pro tři ročníky žáků všech oborů s tím, že B. J. Horáček si nepřál, aby jakýkoli jeho památník měl tvar jeho sochy nebo busty,“ poznamenala ředitelka školy Jana Rulcová a pokračovala: „Již od předvánočního období žáci ´šperkárny´ tvrdě pracovali na návrzích, dozvěděli se některé informace o životě pana Horáčka, architekt jim vysvětlil záměr, jaký měl při navrhování budovy Střelnice.“

Před několika dny se tak ve společenském sále SUPŠ Turnov uskutečnilo první školní kolo soutěže o umělecké dílo k uctění památky.

Několik desítek zajímavých dílek

„Snad všichni členové výběrové komise, vedení školy, místostarosta Otakar Špetlík, architekt Šíma a ostatní návštěvníci byli příjemně pře-kvapeni, kolik zajímavých nápadů, modelů, myšlenek a invence se v návrzích objevilo,“ sdělila Rulcová. Podle jejích slov vzniklo několik desítek opravdu zdařilých dílek.

„Každý člen výtvarné komise měl svého favorita. Byl to těžký výběr, ale nakonec se do užšího kola dostalo šest návrhů, které ocení město Turnov,“ vysvětlila ředitelka SUPŠ a dodala: „Návrhy budou vytvořeny již ve větších modelech a komise odborníků určená zastupitelstvem města by z nich během března měla vybrat vítězný návrh, který bude na ´šperkárně´ zrealizován. Věříme, že i nadále se škola důstojně zhostí takové pocty. Realizace této plastiky se stala mimo maturit naší prioritou.“