Tentokrát půjde o prodejní výstavu obrazů a plastik otce a dcery, akademického malíře Jiřího Salaby a akademické sochařky Terezy Salabové z Benešova u Semil. Úvodní slovo pronese Blanka Švestková a v kulturní části programu zahraje na klavír Kateřina Ochmanová. Společnou výstavu obou umělců si můžete prohlédnout do 24. května.

Jiří Salaba vystudoval mezi lety 1972 až 1978 Akademii výtvarných umění v ateliéru prof. Františka Jiroudka, rodáka z nedaleké Lhoty u Semil. Již rok po studiu uskutečnil první samostatnou výstavu v Pojizerské galerii v Semilech. Poté následovala další města v celém Česku. Zúčastnil se i společných výstav v zahraničí, například v Maďarsku, Francii a v Dánsku. A také v Japonsku.

Jiří Salaba je trvale zastoupen v Galerii oblastních výtvarníků lomnického muzea. Dlouhodobě žije a působí v Benešově u Semil. Jeho doménou jsou rozměrná plátna zachycující jak figurální motivy a krajinu, tak různá zátiší. Vše v jemných pastelových barvách. Autorova díla se vyznačují nezaměnitelným výtvarným rukopisem.

Tereza Salabová je absolventkou Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích v Podkrkonoší a Akademie výtvarných umění v Praze, kde studovala v ateliéru figurálního sochařství u prof. Jana Hendrycha.

Jejím hlavním výrazovým prostředkem je hranice mezi reliéfem a volně stojící sochou, se snahou o velké formy a tvarovou oproštěnost. Dominantním tématem jsou iluzivní prázdné prostory.

(jdm)