A to již 130 let, kdy trať Královec – Žacléř funguje. Respektive fungovala. Osobní přepravu nikdo již mnoho let neprovozuje a tak se zde železniční vozy objevují jen sporadicky, při zvláštních příležitostech.

Historie a nostalgická příchuť zašlé slávy ale zůstávají a jejich připomínkou je i včera zahájená výstava v Městském muzeu. „Divácky nejvděčnější jsou dobové fotografie. Nejlépe vystihují tehdejší atmosféru, kdy železnice byla obrovský fenomén. Historicky zajímavé jsou ale především zápisy přednostů stanic, které museli vést. Jsou totiž velmi podrobné a zachycují často i dění mimo železnici," říká ředitel muzea Daniel Mach.

Expozice ale není omezena jen zdejší regionální tratí. Návštěvníci se tu seznámí i s koňskou dráhou, párou jako hnací silou i obrovským rozmachem v 19. století.

Samostatnou kapitolou pak jsou jednotlivé exponáty. Přehlédnout nelze obří funkční model „zahradní" parní lokomotivy s vagonem, vyrobený Miroslavem Šrejberem z Bernartic. „Modely a dioramata zapůjčil také Michal Bednář ze Žacléře. Pro děti, ale i mnohé dospělé je tu možnost vyzkoušet si kolejiště od společnosti Merkur," doplnil Daniel Mach.