Švédskou Alvestu, s jejímž sborem je pojí už téměř třicetileté přátelství, navštíví 23. května už potřetí. Tamější sbor se prakticky stal v minulosti jejich vzorem, zejména při orientaci na swingové skladby, árie z moderních muzikálů, písně mnoha národů i klasických jazzových evergreenů, nicméně švédští partneři už přiznávají, že mladý ambiciózní sbor z Čech je už dávno umělecky i výkonem předstihl.

Už jeho první vystoupení v roce 1987 naznačilo, že turnovští budou Švédům více než rovnocennými partnery. To se v budoucnosti mnohokrát potvrdilo, avšak na dobrém přátelství obou těles se nic nezměnilo. Následovala jejich společná setkání na festivalech v Anglii a Francii, nakonec i společné oslavy čtvrtstoletí trvání obou sborů.

Provedou koncerty

Čechy po cestě do zámoří čekají dva celovečerní koncerty a jedno odpolední vystoupení a společný koncert se švédským sborem. V repertoáru mají zařazeny skladby českých i světových mistrů, úpravy lidových písní mnoha národů, árie ze současných muzikálů i českou národní klasiku, kterou Švédové obdivují. Češi budou úspěšně reprezentovat své město i zemi šestadvacet let.

(gr)