Letošní prázdninová výstava drahých kamenů se koná již po třinácté a lomničtí kamenáři se na ní jako minulé roky pochlubí nejnovějšími úlovky. Nebudou chybět ani úspěšné rarity z předchozích výstav, například zkamenělé dřevo staré až 300 milionů let.

„Návštěvníci si budou moci prohlédnout výbrusy drahých kamenů, ať už z místních lokalit, nebo ze zahraničí. Chybět nebudou ukázky různých typů hornin,“ uvedl ředitel muzea Jan Drahoňovský.

Lomničtí kamenáři si na letní výstavu každoročně zvou čestné hosty, jejichž artefakty doplňují výstavu kamenných exponátů. Letos jsou v muzeu k zhlédnutí práce tří výtvarníků. Místní malíř Vladimír Kmínek představí své krajinomalby a zátiší. Keramička Magda Brožová z Klínce vystavuje různé typy čajového nádobí. Třetí z hostů, tanvaldský výtvarník a rytec skla Miroslav Valenta, přináší kresby a pastely, na nichž zachytil zbylou krásu Jizerských hor.

„Část vystavených prací si budou moci zájemci zakoupit. V prodeji budou též sbírkové kameny, šperky a kamenářská literatura. Je také zajištěna videoprojekce s touto tématikou,“ upřesnil Drahoňovský.

Propagace regionu

Kamenářská výstava v Lomnici nad Popelkou chce nejenom ukázat veřejnosti krásu neživé přírody, ale také upozornit, že drahé kameny nejsou doménou pouze Turnova. Mezi nejkvalitnější naleziště patří kromě Kozákova třeba také kopec Morcínov na Lomnicku nebo okolí lázeňského městečka Železnice na Jičínsku. Pro Lomnicko, podobně jako pro celý Český ráj, jsou typické nálezy odrůd křemene a chalcedonu, například acháty, jaspisy, křišťály a ametysty.
Výstava je přístupná denně od 9 do 16 hodin.