Poděkovat za tvorbu režisérce přijeli Jan Kraus, Jiřina Bohdalová a další osobnosti a filmoví tvůrci. Jako velké překvapení pro diváky i většinu tvůrců se v 17.30 objevila v sále kina i samotná režisérka.

Po osmi letech

Nečekané to bylo pro většinu přítomných vzhledem k tomu, že Věra Plívová-Šimková se na veřejné akci objevila poprvé po dlouhých osmi letech. Přesvědčit ji k cestě z Chuchelny do Semil přitom bylo poměrně náročné, jak prozradil vedoucí semilského kina Ondřej Šír. „Bylo to samozřejmě dlouho připravované, ale nechtěli jsme dopředu osobní účast  oznamovat, abychom to nezařekli. Na tomto úkolu pracovala celá její rodina a také dřívější spolupracovníci a přátelé, kteří se u ní stavovali už během dnešního dne. Do poslední chvíle to zkrátka nebylo jisté."

Kromě již zmiňovaných osobností dorazila do Semil speciálně kvůli režisérce i její velká kamarádka, dramaturgyně Marcela Pittermanová a celá řada dalších tvůrců, například kompletní sestava dětských herců z filmu Lišáci, Myšáci a Šibeničák, tedy Milan Bakeš, Zdeněk Tůma, Blažena Hendrychová a již zmiňovaný Jan Kraus. Dále třeba i herec z filmu Páni kluci Michal Dymek nebo filmový historik Pavel Taussig či Jaroslav Sedláček.

Výstava i promítání

„Moc rád na paní režisérku vzpomínám, protože práce s ní byla vždycky výjimečná a myslím, že ona je taky výjimečný člověk. Přijel jsem dnes do Semil právě kvůli ní, přitom o mnoha jiných režisérech bych to říci nemohl," řekl herec a moderátor Jan Kraus. Blok akcí k připomenutí její pestré tvorby byl zahájen již na začátku března výstavou Páni kluci! v semilském muzeu a pokračoval promítáním jejích filmů v kině Jitřenka až do 26. května.

Věra Šimková-Plívová oslavila včera v rodinném kruhu 78 let.

(pjs)