Pozadu nezůstal ani doprovodný program konaný na terase kina, kde byl na 18. hodinu připraven koncert skupiny „Klapeto“ , jež má v repertoáru staropražské písničky.

V polovině festivalového dne došlo ke změnám na pozicích moderátorů. Jana Rosáka vystřídal Michal Jančařík. Ten – na dotaz: „Podle jakého klíče si vybíráte film, na který do kina půjdete?“ – posléze se smíchem odpověděl: „Musím zalovit hodně hluboko v paměti, kdy jsem byl naposledy v kině na filmové komedii. Myslím si, že jsem kromě loňského ročníku Novoměstského hrnce smíchu v kině na komedii nebyl. Netrénoval jsem. Pokud bych si už měl vybrat film, tak asi podle režiséra. Docela oceňuji filmy režiséra Hřebejka,“ uvedl Michal Jančařík.

Ten také prozradil, že se mu v roli moderátora pracuje daleko lépe s dětmi než s dospělými. „Dětské publikum se lépe manipuluje. Dospělý divák má tendenci přijít třeba i naštvaný a zatížený nějakými vstupními informacemi. To u dětí neplatí. Dítě je nepopsaná deska,“ je přesvědčen Jančařík, ze kterého tak trochu mluví vlastní zkušenost. Je totiž otcem půlroční holčičky a momentálně i „otcem v domácnosti“. V Novém Městě se mu prý sice líbí, ale i přesto se už v první svůj festivalový den těšil domů. Samozřejmě na dcerku.

„V Novém Městě nad Metují se mi moc líbí. V minulém roce jsem tady objevil stavby architekta Jurkoviče a ty mě hodně oslovily. Restaurace v Pekle, novoměstský zámek. Jurkovič je v našem českém prostředí velmi specifický a zvláštní. Líbí se mi, že se někdo před sto lety dokázal prosadit s něčím tak velmi originálním a netradičním,“ svěřil se moderátor Jančařík.

Jak dodal, pojítko s Východními Čechami pro něj představuje jeho bratranec z Pardubic. „Má stejné příjmení jako já – jmenuje se Petr Jančařík a hrál za Pardubice hokej. Přijede se za mnou do Nového Města nad Metují podívat a tak jsem rád, že se zase po delší době uvidíme“ těšil se Michal Jančařík.