Expozice ukazuje vzácné kousky, které jsou výsledkem sběratelské činnosti šlechtického rodu, jenž vlastnil náchodský zámek od devatenáctého až do poloviny dvacátého století.

Sbírku je možné vidět v klenotnici zámku, kde je vystaveno několik desítek kousků.

„Je to jen část toho, co rodina Schaumburg-Lippe v rámci své sběratelské činnosti nashromáždila,“ říká Oldřich Pešek, ředitel Národního památkového ústavu Územního odborného pracoviště v Josefově.

„Původně se na zámku našlo celkem osm trezorů, ve kterých byly objeveny šperky, zlato, stříbro a umělecké předměty. Obsah sedmi trezorů byl však po druhé světové válce zabaven a odvezen do České národní banky. Na zámku zůstal jen jediný z trezorů. A to jenom proto, že se ho nepodařilo otevřít,“ upozornil na shodu okolností Pešek. A právě v něm byla už v šedesátých letech objevena kolekce šperků, mincí, plaket i medailí, které jsou teď vystavovány. K vidění je však jen část, pár desítek kusů z celkově devíti stovek relikvií.

Mimořádně vzácná kolekce

„Ukazujeme vyznamenání, dnes už vlastně umělecká díla, u kterých nechybí ani původní stuhy. Za zmínku stojí norský Řád sv. Olafa nebo pruský Řád Červené orlice. Unikátní je domácí Řád rodu Schaumburg-Lippe, který je asi nejvzácnějším kusem sbírky. Je tu i celá řada plaket a medailí, které byly udělovány při různých výročích rodu Schaumburg-Lippe,“ vypočítává Pešek.

„Velmi vzácná je i plaketa věnovaná památce generála Viléma ze Schaumburg-Lippe nebo medaile knížete Jiřího Viléma ze Schaumburg-Lippe z roku 1857. Vzácnost kolekce spočívá hlavně v tom, že víme, při jakých příležitostech byly řády i vyznamenání udělovány a jak se původní sbírka tvořila,“ dodal.

Zámek v Náchodě ukazuje řády a medaile rodiny Schaumburg-Lippe

Část sbírky medailí a vyznamenání je vystavována ve starém trezoru z období první republiky vyrobeném ve Vídni.

„Kasaři mu přezdívali Kačena a nebo Popelka,“ říká Václav Klimeš, náměstek pro správu památkových objektů Královéhradeckého kraje. „Popelka proto, že trezor má ocelovou konstrukci a stěny jsou plněny popelem. To proto, že je nehořlavý a má zajistit ohnivzdornost trezoru,“ dodal.

Trezor se uchoval v původním stavu a je to přímo tím, který jako jediný unikl zabavení. A přesto, že je plný vzácností, zůstává dokořán otevřený. „Hledali jsme způsob, jak ho využít v expozici a zároveň v něm bezpečně vystavovat. Nakonec přišel nápad nahradit dveře trezoru rámem a neprůstřelným sklem. Návštěvníci tak mají vše jako na dlani a exponáty jsou chráněné před zloději,“ dodal Klimeš.

Bezpečnost byla přitom číslem jedna při otevření expozice. Vzácné kusy ze zámecké sbírky hlídá elektronika i kamery. Na stropě klenotnice nechybí ani čidla proti ohni.

Řády a medaile rodiny Schaumburg-Lippe budou přístupné veřejnosti jen výjimečně. „K vidění budou výhradně o víkendech a nebo svátcích,“ říká správkyně zámeckého depozitáře Ilona Svobodová. „Vždy v době od deseti až do patnácti hodin,“ dodala.

Jiří Máslo