Cirk–UFF se rychle stal vyhledávanou a hojně navštěvovanou událostí, jež si za 4 roky své existence získala uznání nejen v Čechách, ale také v zahraničí. Začíná dnes představením Loser(s) od 19 hodin v šapitó. DaeMen, přiváží do Trutnova nejen spoustu atraktivní akrobacie a pohybu, ale show plnou emocí, citu a taky humoru.

„Stěžejní myšlenkou letošního Cirk-UFFu je severská edice," říká v rozhovoru pro Deník ředitel trutnovského Uffa Libor Kasík.

Pane řediteli, přiblížíte čtenářům, co je mottem letošního festivalu?
Stěžejní myšlenkou Cirk-UFFu je tentokrát severská edice. Už loni se tady někteří ze skandinávských performerů představili, mnozí se přijeli podívat, hodně jsme s nimi promlouvali. Ať to byl třeba Maxim Komaro, který režíroval představení pro Cirk La Putyka a je také režisérem letošního finského představení, nebo tu byla Tilde Björfors, zakladatelka švédského cirkusu Cirkör. Výborně se nám spolupracovalo. Nový cirkus se v severských zemích dynamicky rozvíjí, jeho úroveň je vskutku vysoká a navíc jsou seveřané skvělí lidé. Partnerem severské edice a celého festivalu je Cirkus Xanti, přijede finský soubor Sirkus Aikamoinen, dánská TinCanCompany, nebo trio nejlepších žonglérů světa v zastoupení dvou Švédů a jednoho Američana, kteří se představí v projektu Water on Mars.

Pořadatelství takové velké akce určitě není jednoduché. Jak zvládáte festival finančně?
Náklady představují 2 miliony 800 tisíc korun. Letos dostaneme díky norským fondům 994 tisíc korun, což je více než třetina. Generálním partnerem je Kara, podpoří nás Město Trutnov a Ministerstvo kultury ČR.

CirkuffMezi příznivci festivalu se hovoří o projektu, který nemá v historii Cirk- UFFu obdoby. O jaké představení jde?
Jde o mezinárodní projekt Cometa 45 615, což je představení, které se v programu festivalu objeví dvakrát, ale jinde už ho diváci neuvidí. Jeho režie se ujal Rosťa Novák z Cirk La Putyka a Sverre Waage z Norska. Vystoupí v něm 18 performerů z Cirku La Putyka, norského cirkusu Xanti a řada dalších umělců z celého světa. Téma projektu – UFO se váže k názvu polyfunkčního trutnovského divadla, kde se bude představení odehrávat. Diváci nebudou sedět, ale chodit v kruhu kolem vystupujících umělců. Stanou se součástí světa, který si společně vytvoříme v unikátním sále Uffa, který nabízí řadu specifik, jako kruhový tvar nebo ideální výšku. Tenhle prostor v kombinaci s cirkusem slibuje doslova vesmírný zážitek. Označení 45 615 se pak váže k datům, kdy bude představení v Trutnově odehráno, tedy pouze 4. a 5. 6. 2015 a nikdy více. Projekt vychází z aktivity s názvem Cometa 1999. Ta tvrdila, že 5 procent studovaných případů UFO je neobjasněných.

Cometa se odehraje poprvé v pátek, před ní se dokonce v Uffu uskuteční koncert a má tam být také zajímavá dražba. Prozradíte něco k této iniciativě?
Diváci se mohou v pátek těšit na mnoho zajímavých představení, kromě zmíněné Comety 45 615 například na skupinu G point Hunters, což je projekt skladatele, klávesáka a zpěváka Romana Holého a zpěváka Matěje Rupperta. Dostali jsme hokejové bundy, které měli mistři světa v roce 1997. Zdeňka Rintha, majitele Kary, jež je naším generálním partnerem a která repliky těchto bund vyrábí, napadlo, že bychom je mohli dát do veřejné dražby. Obě kožené bundy jsou podepsané všemi členy současné hokejové reprezentace včetně Jaromíra Jágra. Dražba proběhne před Uffem v pátek kolem půl jedenácté večer. Vyvolávací cena každé z bomber bund je deset tisíc korun. Výtěžek chceme věnovat trutnovským základním školám pro sociálně slabé děti. Cílem je, aby mohly jezdit na výlety a účastnit se dalších aktivit.

Program:

2. června LOSER(S) DaeMen (CZE) – šapitó od 19 hodin

3. června LOSER(S) DaeMen (CZE) – šapitó od 19 hodin

4. června Cometa 45 615 Cirk La Putyka, Cirkus Xanti a další – Uffo od 20 hodin

5. června:
Ulice cirkusu sluší – Krakonošovo náměstí a před Uffem od 15 hodin
Powerriser show/Hopsej (CZE)– před Uffem od 16.30 hodin
Toulky V.O.S.A – Theatre (CZE) – před Uffem od 17 hodin
Loď La Míja – komediantské mecheche/Cirkus trochu jinak (CZE) před Uffem od 17.30 hodin
Alenka v říši divů Long Vehicle Circus (CZE) před Uffem od 18.30 hodin
Mimo provoz Vít. Neznal a kol.(mezinárodní) Uffo od 20 hodin
Haute Cauture Fashion show Amantas (CZE) před Uffem, pěší zóna od 21 hodin
Koncert G point Hunters (CZE) Uffo od 21.30 hodin
Alenka Amanitas (CZE) před Uffem od 22.30 hodin
Cometa 45615 (Cirk La Putyka, Cirk Xanti a další) Uffo od 22.30 hodin
Cirk Uff party Kavárna Horn od 00.30 hodin

6. června:
The land of the happy Sirkus Aikamoinen (FIN) Uffo od 13 hodin
Workshopy okolo Uffa od 13.30 hodin
Roztančím hvězdná kola Duo Fatale (CZE) před Uffem od 16.30 hodin
Bum + Cink Cink Cirk (CZE) před Uffem od 17 hodin
Camping Delight TinCanCompany (DEN) před Uffem od 18 hodin
Water on Mars (SWE,USA) Uffo od 19.30 hodin
Pluto Crazy Circus Xanti (NOR) šapitó od 21 hodin
Troni Hopsej.cz (CZE) před Uffem od 22 hodin
Cirk Uff party Kavárna Horn od 22.30 hodin

7. června
Bomberos Squadra Sua (CZE) před Uffem od 12.30 hodin
The land of the happy Sirkus Aikamoinen (FIN) Uffo od 13 hodin
Bum + Cink Cink Cirk (CZE) šapitó od 13.30 hodin
Dr. Kuželka a Aduši Divadlo Kufr (CZE) před Uffem od 14.30 hodin
Handicops Squadra Sua (CZE) šapitó od 15.30 hodin
Camping Delight TinCanCompany (DEN) před Uffem od 16.30 hodin
Water on Mars (SWE,USA) Uffo od 18.00 hodin
Pluto Crazy Circus Xanti (NOR) šapitó od 19.30 hodin