K této myšlence se připojila svými aktivitami i zdejší knihovna. A v popředí zájmu byl zejména dětský čtenář. „Po celý týden jarních prázdnin jsme nabízeli dětským uživatelům literární a zábavné kvízy. Na každý den byly vybrány nové. Každého soutěžícího čekala malá odměna. Pro šikovné dětské ruce jsme připravili také tvůrčí dílnu s názvem Jaro ťuká na vrátka,“ popisuje vedoucí Jana Sehnalová. Spokojené děti si z dílny odnášely zapichovátko do květináče v podobě veselého žlutého sluníčka nebo kolíček s beruškou.

Zajímavé bylo i setkání s ilustrátorem dětských knížek Jiřím Fixlem, který besedoval s žáky 1. stupně základní školy o své práci. Děti se dozvěděly, jak vzniká nová kniha. Jiří Fixl jim ukázal ilustrace, které sám maloval a které děti našly v knížce Legrační dům. „Tu dostaly loni při pasování na čtenáře díky projektu Knížka pro prvňáčka. Některé děti si dokonce knihu přinesly na besedu a požádaly ilustrátora o autogram,“ dodala Jana Sehnalová.

V březnu ve rtyňské knihovně ale nezapomněli ani na dospělé uživatele, pro které uspořádali cestopisnou přednášku. Na návštěvu zavítal Miloš Hurdálek, aby se podělil o své osobní zážitky a dojmy z cest po obou ostrovech Nového Zélandu. Strávil tam dva měsíce, které procestoval a část prošel pěšky. Divokou přírodu, romantické soutěsky, kouzelné přírodní parky pak ukázal na zajímavých fotografiích.