Desítky známých osobností v čele se starostkou Hanou Maierovou přišly o víkendu blahopřát členům Dětského pěveckého sboru Carmina, který už po mnoho let úspěšně propaguje město v republice i zahraničí.

Na slavnostním koncertu se v zaplněném sále městského divadla sešli nejen jeho příznivci, ale také mnoho bývalých členů. Starostka poděkovala za výbornou reprezentaci města zakladatelce sboru Ladislavě Grundové i jejím dalším spolupracovníkům, nakonec i současnému sbormistru, hudebnímu skladateli Martinu Hyblerovi.

Průřez repertoárem

V pestrém programu pak zazněly písně z širokého repertoáru sboru, především pak ty, které jej proslavily na veřejnosti, nebo ty, které si děvčata oblíbila, jako například Marziho Signore delle cime, Bécaudeovu Růže kvetou dál v Hyblerově úpravě či LeMeurovy Dva roky prázdnin. U klavíru se vedle ředitele školy Bohuslava Lédla postupně vystřídali bývalí doprovazeči, Josef Uchytil a Vojtěch Wachtl, kteří pak dále pokračovali ve studiu na konzervatoři.  

Hostem večera se stala i bývalá členka sboru Lucie Vagenknechtová, dnes absolventka konzervatoře v Pardubicích, která přednesla árii z Dvořákovy Rusalky a známý chanson Edith Piaf, Nelituj ničeho. Se sborem si zazpívalo i několik bývalých členek sboru, například sólo v Marziho písni si po letech zopakovala Andrea Chuchlíková – Macháčková, dnes už matka několika dětí.

„Měla jsem velké štěstí na spolupracovníky. Jsem ráda, že žiji v Turnově a že jsem mohla učit na zdejší hudební škole," řekla v poděkování publiku zakladatelka sboru Grundová. Sbor totiž oficiálně založila při zdejší Základní umělecké škole po zhruba dvouleté praxi s nadanými dětmi v roce 1992.

Tehdy výhradně dívčí sbor pravidelně vystupoval v městě a okolí, postupně se účastnil regionálních i celostátních přehlídek, až se vypracoval k pravidelným adventním koncertům v pražské Betlémské kapli. Pochopitelně, že následovaly i kontakty se zahraničím a tak například sbor odstartoval pozdější partnerství Turnova s maďarským městem Keszthely. Dnes už má Carmina i dva přípravné sbory, Turnováček a Karmínek, které i samostatně vystupují.

Co bude dál?

Zhruba před dvěma roky ve vedení sboru jeho zakladatelku vystřídal hudební skladatel Martin Hybler, který je známý jako autor širokého žánrového rozpětí soudobé hudby, úspěšný a vyhledávaný aranžér, spolupracovník řady známých hudebních těles i neméně známého a populárního zpěváka M. Žbirky. Po dobách, kdy s turnovským sborem vystoupil například houslový virtuóz Jaroslav Svěcený, se tak mohou zdejší posluchači dočkat mnohého překvapení i v rámci pravidelných Turnovských hudebních večerů, v jejichž patronaci se uskutečnil i tento slavnostní koncert.

Otakar Grund