Svitavsko - Památky otevřou své dveře nejen v Litomyšli

Litomyšl - O víkendu si můžete prohlédnout některé památky v Litomyšli. V sobotu bude přístupný hřbitovní kostel sv. Anny i vyhlídková věž v gymnáziu. Nahlédnout můžete do kostela Povýšení sv. Kříže, Červené věže, zámeckého sklepení se Zoubkovými sochami a dalších památek či galerií. Zajímavá bude návštěva ve vyklizené budově Regionálního muzea, které si můžete prohlédnout od půdy až po sklep. V sobotu je připraven na Smetanově náměstí celodenní program Litomyšlské vinobraní s cimbálovkou, atrakcemi pro děti, vínem, burčákem a gastro specialitami.

Polička -Ke Dnům evropského dědictví se přidává i Polička. Můžete se podívat do barokní radnice, Centra Bohuslava Martinů, na poličské hradby nebo na hrad Svojanov.

Jevíčko - Také v Jevíčku jsou otevřené památky. Od 8. do 16. září bude přístupný kostel Nanebevzetí P. Marie, městské muzeum, městská věž i bývalá barokní sýpka. K vidění bude rumpálová studna v Maříně.

Bystré – V pátek a v sobotu se v zámeckém parku konají zámecké slavnosti u příležitosti 250. výročí narození hraběnky Marie Walburgy z Honenemsu. Připraven je bohatý program. V pátek večer vystoupí Spirituál Kvintet. V sobotu od třinácti hodin se představí mimo jiných žáci ZUŠ nebo obyvatelé Domova na zámku, skupina Tutti band nebo orchestr Etien band. Večer pak vystoupí rockové kapely Willow Lake a Rockfaktor. Nejen děti se mohou těšit na různé soutěže, ukázky výcviku dravých ptáků a sov, jízdu na ponících a koních.

Chrudimsko - Roubenky provoní posvícenské dobroty

Veselý Kopec - V sobotu od 10 do 15 hodin se na Veselém Kopci u Hlinska koná posvícení. Letošní program je věnován 40. výročí vzniku Souboru lidových staveb Vysočina. Hlavním dárkem k tomu výročí bude otevření nového objektu kaple pro návštěvníky. Ve všech roubených objektech to bude vonět tradičním posvícenským pečivem, někde budou moci návštěvníci i ochutnávat. Posvícenské speciality nabídne i Hospoda Na vejměnku v areálu muzea, která připravila speciální jídelníček.

Slatiňany - Na přírodovědnou komentovanou vycházku nenáročným terénem vhodnou i pro malé děti můžete vyrazit už dnes. Sraz účastníků je v 19 hodin u výletní restaurace Monako. Cílem pozorování budou netopýři, proto je sraz naplánován na pozdější dobu. Vycházka povede ke Kochánovickým rybníkům. Netopýři budou zjišťováni nejen vizuálně, ale k jejich odhalení bude využit také detektor ultrazvuku.

Orlickoústecko - Přemysl Otakar II. se vrátí na náměstí

Vysoké Mýto - Oslavy 750 let od založení Vysokého Mýta Přemyslem Otakarem II. vyvrcholí městskými slavnostmi. Zahájeny budou v pátek v Amfiteátru M-klubu, kde vystoupí řada kapel. Na náměstí Přemysla Otakara II. v sobotu vystoupí Tomáš Klus, Věra Martinová nebo Miro Žbirka. Součástí oslav bude i Kujebácký jarmark nebo slavnostní mše v chrámu sv. Vavřince celebrovaná kardinálem Dukou. Významným bodem programu bude v sobotu před 15. hodinou příjezd krále Přemysla Otakara II. na náměstí a poté odhalení sochy zakladatele města.

Lanškroun - Ve městě se bude v pátek a v sobotu konat 44. ročník známého dálkového pochodu Lanškrounská kopa, který doprovázejí městské slavnosti. V pátek od 16 hodin se na pódiu vystřídá několik interpretů, mj. lanškrounští One Brain nebo slovenští Plastic Swans. Od 21 hodin vystoupí písničkář Tomáš Klus. Následovat bude ohňostroj, který bude připraven i na sobotu. Začne už ve 20.30, aby si jej mohly užít i děti. Sobotní program městských slavností je pestrý, během dne budou mj. účinkovat skupiny Jablkoň, Sly Rabbits nebo Bokomara, představí se i finalista SuperStar Martin Harich nebo soubor hendikepovaných studentů z Jedličkova ústavu The Tap Tap.

Pardubicko - Koní „v akci" bude čtyři sta

Pardubice - Od pátku do neděle si na dostihovém závodišti v Pardubicích přijdou na své všichni milovníci koní. Uskuteční se zde akce s názvem Koně v akci Něžná jízda, které se zúčastní na 400 koní. Třídenní program začíná v pátek v deset hodin a pro návštěvníky budou připraveny chovatelské přehlídky, soutěže dovedností nebo retro dostih. Za pozornost bude stát především vyhlášení internetové ankety Nejkrásnější kůň České republiky 2012.

Dolní Roveň - Tuto sobotu se v restauraci Za Sokolovnou bude konat rockový Falcon Fest vol. 1. Hudební produkce začíná v 18.30 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na místní kapely jako Sešlost, Zataženoslunečno, Pentaver, Na Rovinu či Komat.

Královéhradecko - Chlumecký kotlík bude plný guláše

Chlumec nad Cidlinou - Do soutěže Chlumecký kotlík je přihlášeno 21 týmů, které se budou v sobotu na koupališti snažit uvařit co nejlepší guláš. Hlavní program začne kolem půl druhé odpoledne, kdy bude odborná porota guláše hodnotit. Potom může ochutnat samozřejmě i veřejnost. Mezi porotce usedne kromě jiných i známý herec Jiří Krytinář.

Hradec Králové - Město oživí pátý ročník akce Menu. Začíná se v sobotu ve 20 hodin na dvou improvizovaných pódiích pod širým nebem na Severních terasách, kde vystoupí trojice hudebních a vizuálních projektů slovenský producent Jojo blue a tuzemské VolterrA a Foma. Obdivovat budete moci nejen hudbu a projekce, ale i jejich propojení s architektonickými památkami Hradce.

Nový Bydžov - V neděli na novobydžovské kurty přijedou osobnosti kultury a sportu, aby si zahrály na turnaji zvaném Novobydžovský trpaslík. Mezi soutěžícími se v minulosti objevili například Jan Čenský, Josef Dvořák, Ivo Jahelka a Antonín Panenka. Turnaj začíná v deset hodin odpoledne.

Rychnovsko - Jen si tak prásknout do koní…

Bolehošť-Lipiny - Příznivci vozatajského sportu, koní a jezdeckých závodů jsou zváni do malebného areálu Pod lípou, kde se o víkendu uskuteční již dvaadvacátý ročník jezdeckých závodů koňských spřežení. V pátek je na programu drezurní zkouška od 9 hodin. V sobotu se spřežení představí v divácky atraktivním maratonu od 10 hodin. Klání vyvrcholí nedělním parkurem.

Orlické Záhoří - V sobotu se můžete vrátit do pohnutého období podzimu roku 1938 a vzpomenout na události, které se zapsaly do historie. Vzpomínková akce s názvem Celnice Kunštát se koná od 14 hodin u silničního hraničního přechodu do Polska.

Solnice - S létem se můžete rozloučit v sobotu od 9 hodin u Společenského domu. Dopoledne odstartuje koloběžkiáda, jejíž trasa povede v okolí Solnice. Bude k ní patřit i jízda zručnosti v podstatě na čemkoliv. Těšit se můžete také na řízené modely aut, lodí nebo letadel, na různé soutěže a ukázky činnosti hasičů a policie.

Jičínsko - Kdo by neměl rád hořické trubičky…

Hořice - Oslavy 650 let města a 200 let hořických trubiček se konají na náměstí Jiřího z Poděbrad i v dalších částech města v sobotu za účasti partnerských měst Jablonka (Polsko), Trstená (Slovensko) a Kerepeš (Maďarsko). Slavnosti zakončí nedělní mše v kostele Narození Panny Marie.

Zvičina/Jičín - Letošní ročník srazu přátel vozů Škoda s motorem na tom „pravém" místě startuje v sobotu na vrchu Zvičina, cíl je v autokempu Rumcajs v Jičíně. Trasa je z důvodu konané soutěže „tajná", ale logicky vyplývá, že soutěžící se budou v průběhu dne blížit k Jičínu. Akce je určena modelovým řadám Š 1000 MB/MBX, Š 100,/110 L, Š 110 R/130 RS, Š 105/120/130L, Garde/Rapid. Sraz účastníků je v devět hodin ráno na parkovišti na Zvičině. V poledne začnou posádky startovat v pětiminutových intervalech a od 17 hodin budou očekávány v cíli v jičínském autokempu Rumcajs, kde budou vyhlášeny výsledky soutěže.

Náchodsko - Na Kuronské slavnosti můžete přijet kočárem i na poníkovi

Náchod - Pošesté se na zámku uskuteční Kuronské slavnosti, které připomínají slavnou dobu, kdy se tu objevovali umělci, pouliční kejklíři i zdatní řemeslníci. Hlavní program se odehraje v sobotu na zámeckých nádvořích. Ve 14 hodin na zámek přijede vévoda Kuronský s doprovodem. Zlatým hřebem programu bude koncert Lenky Filipové v triu s Mirkem Linhartem a Seanem Barrym. Nevšední atmosféru vykouzlí večerní prohlídky zámku s oživlými postavami i projížďky zámeckou alejí kočárem či v sedle poníka.

Česká Skalice - Tradiční výstava jiřinek se letos uskuteční ve dnech 7. až 9. září vždy od 9 do 17 hodin v muzejním areálu a v maloskalické tvrzi. Zájemci si mohou prohlédnout jiřinkový park, připraven bude objednávkový prodej hlíz nebo volba královny jiřinkových slavností. Vhod přijde občerstvení v muzejní kavárně. V doprovodném programu se představí například středověký soubor Dei Gratia nebo Big Band Dvorský.

Ratibořice - Navštivte v sobotu se svými dětmi výtvarnou dílnu nazvanou Dědictví antiky. Pokud počasí dovolí, budou moci děti malovat v zámeckém parku. V případě nepříznivého počasí se dílna uskuteční ve sklepení zámku. Program je vhodný pro děti od tří do deseti let.

Hronov - V parku Aloise Jiráska se v sobotu od 14 hodin koná benefiční rockový festival. V programu vystoupí šest rockově zaměřených kapel. Výtěžek z akce půjde na léčbu a pomůcky pro sedmiletého Filípka z Hronova.

Broumov - Benediktinský klášter nabízí tuto sobotu výjimečnou příležitost, jak zhlédnout jeho unikátní barokní interiér i exteriér, dozvědět se o fungování varhan a mnoho dalších zajímavostí. Tři prohlídky během dne budou ve společnosti převora břevnovského kláštera Prokopa P. Siostrzonka. Ten návštěvníky seznámí s historií benediktinů a dnešním životem za zdmi kláštera. Prohlídky začínají v 10.30, ve 13.30 a v 15.30 hodin.

Trutnovsko - Tygříkům jsou dva měsíce v sobotu dostanou jména

Dvůr Králové - Na velkou slavnost se chystají v místní zoo. Tuto sobotu se uskuteční křtiny mláďat hned dvou druhů vzácných a v přírodě velmi ohrožených zvířat, tygrů ussurijských a oslů somálských. V 11 hodin dá ministr zdravotnictví Leoš Heger u zadního vchodu do letohrádku jména třem tygřím mláďatům. Dva samečci a jedna samička se narodili 9. července. Ve 13 hodin se uskuteční křtiny mláďat oslů somálských, které se budou konat u jejich výběhu v pěší části Afrického safari Faru Twiga.

Kuks - Tuto sobotu se v krásném prostředí barokního Hospitalu Kuks uskuteční 6. ročník Vinobraní. Na akci, která se koná od 9 do 19 hodin, se sjede více než 25 vinařů z Čech, Moravy a ze zahraničí. Návštěvníci se mohou těšit na degustace různých druhů vín, chybět nebudou ani stánky s ukázkami lidových řemesel. Po zakoupení skleničky bude možné ochutnat zdarma víno na parkovišti Pod kaštany. Akci zahájí pět minut před 13. hodinou výstřely z děl na kaskádovém schodišti, po němž pak poteče víno, stejně jako za dob hraběte Šporka. Hlavním hudebním hostem bude od 14.30 hodin na nádvoří Hospitalu kapela Yo Yo Band. Pro děti je připraveno loutkové divadlo, skákací hrad nebo výtvarné dílny a místo ochutnávky vín degustace šťáv a moštů.