Svitavsko - Benefice pro léčebnu

Litomyšl – V pátek se koná v Lidovém domě Klářin ples. Je benefiční a výtěžek pořadatelé využijí pro litomyšlskou léčebnu dlouhodobě nemocných. Pro pacienty zakoupí nové lůžkoviny. K tanci hraje kapela Combo 2. Na plese vystoupí Bami a nebude chybět půlnoční překvapení.

Litomyšl – V pátek v 16 hodin se uskuteční v městské galerii vernisáž výstavy Juraje Jakubiska. Jde o novou expozici výtvarných děl světoznámého filmaře. Jeho poslední práce realizované jako serigrafie, tedy sítotiskovou technikou, budou v galerii k vidění až do neděle 28. února.

Jevíčko - V sobotu 23. ledna se koná na Malé Hané karneval na sněhu. Účastníci zimního veselí se sejdou ve 14 hodin na nové dráze u kapličky za hřbitovem.

Opatov – Fotografický pohled do dějin vesnice u Svitav nabídne v sobotu nová výstava. Tu otevřou v místním kulturním domě. „Přijďte se podívat, jak se Opatov měnil v průběhu dvacátého století. Na fotografií uvidíte, kdo a kdy chodil do základní školy. Připomenete si různé oslavy a tradice, některé přetrvaly až dodnes,“ zve na výstavu starosta Petr Kovář. Expozici otevřou pro veřejnost v sobotu v šestnáct hodin. Bude přístupná až do 31. ledna.

Orlickoústecko - Helena a Jiří Vedralovi zazpívají o lásce

Choceň – V širém poli hruška, tak se jmenuje divadelní představení pro dospělé i děti od osmi let pořádané v Blahoslavově sále. V neděli 24. ledna od 19 hodin uslyšíte lidové písně o lásce, toužení i soužení v podání Heleny Vedralové a Jiřího Vedrala doprovázené loutkovými a obrázkovými klipy Hany Voříškové.

Česká Třebová – Český svaz ochránců přírody Podorlicko v České Třebové pořádá výstavu Svět v nákupním košíku. Vernisáž se koná v neděli 24. ledna od 16 hodin v Ekocentru v Podbranské ulici. Výstava Fair Trade představí podstatu produkce cizokrajných plodin – kávy, kakaa a banánů. Seznámíte se s tím, jak plodiny vypadají, jaké jsou jejich odrůdy a možnosti pěstování. Dozvíte se, jak svým šálkem kávy nebo tabulkou čokolády můžete ovlivnit život lidí ve vzdálené Ghaně nebo Kolumbii. Výstava je doplněna ochutnávkou produktů. (ce)

Chrudimsko - Vydejte se v zimě do Austrálie

Chrudim - V pátek 22. ledna v 18.30 hodin začíná v chrudimské přednáškové síni Vodních zdrojů přednáška o Austrálii, kde místostarosta Chrudimi Roman Málek pobýval téměř měsíc. „Řeč bude nejen o mentalitě protinožců, ale navštívíme i zajímavé architektonické skvosty,“ slibuje Roman Málek.

Všeradov - Klub přátel Všeradova a Sbor dobrovolných hasičů Všeradov zvou v sobotu 23. ledna na staročeskou maškaru. Průvod začíná v 7.30 hodin před obecním úřadem. Večer k tanci a poslechu zahraje Zvolánkova kapela.

Třemošnice – V pátek 22. ledna se koná v Kulturním domě v Třemošnici tradiční Ples stavařů s kapelou Březovanka. Program plesu začíná ve 20 hodin.

Další seznam akcí na Chrudimsku najdete ZDE.

Pardubicko - Havelkův Příběh jazzu v Domě hudby

Pardubice – V Domě hudby vystoupí v neděli od 19 hodin Ondřej Havelka a jeho orchestr Melody Makers s pořadem nazvaným Příběh jazzu. Jde o náhradní termín za odložený koncert z 13. prosince loňského roku.

Pardubice – Slovenská punk`n`rollová legenda Slobodná Európa zahraje v pátek od 21 hodin v pardubickém klubu Ponorka. Tato formace se na hudební scéně pohybuje již dvacet let! Jako předkapela zahraje pardubická formace Gentle Patience.

Pardubice – Do Doli klubu zamíří dnes večer legendární skupina Blue Effect v čele s geniálním kytaristou Radimem Hladíkem. Začátek pořadu je ve dvacet hodin.

Královehradecko - Veselé putování za ledňáčkem

Hradec Králové – Veselou zimní vycházku do Šimkových sadů v Hradci Králové nazvanou Ledňáček a jeho kamarádi pořádá v sobotu pro děti turistický oddíl mládeže Pěšinky a Ostříži. Vycházka s hrami a soutěžemi je určena dětem z mateřských škol a prvních dvou ročníků základních škol i jejich rodičům. Jednotlivé skupinky budou vycházet mezi 10. a 11. hodinou od vstupu do parku ve směru od zastávky městské hromadné dopravy u magistrátu. Program potrvá asi dvě hodiny.

Hradec Králové – Jedenáctý královéhradecký městský ples v sobotu od 20 hodin hostí Kongresové centrum Aldis. V bohatém programu se představí hradečtí filharmonici, taneční orchestr JH Big Band, zlínský Marathon Band, Petr Spálený, Petr Kotvald a další účinkující. Součástí plesu budou taneční ukázky, ochutnávky a podobně. Ples potrvá do třetí hodiny ranní.

Hradec Králové – Dětský karneval mohou zájemci navštívit v neděli od 15 hodin ve velkém sále královéhradeckého Adalbertina. Pestrý karnevalový rej plný legrácek, soutěží a písniček doplní hudební skupina Trio Rio.

Rychnovsko - Víkend ve víru dobré zábavy a tance

Vamberk – Víkend bude ve znamení plesů. V pátek 22. ledna můžete navštívit v Sokolovně od 20 hodin Ples KRPŠ, kde vás čeká hudba v podání Fantasy. Ke vstupence v hodnotě 100 korun dostanete pět losů. Ples Policie, se koná v sobotu 23. ledna opět v Sokolovně od 20 hodin.

Solnice – Ve Společenském domě se můžete těšit na tradiční Babský bál v sobotu 23. ledna od 20 hodin. K tanci hraje Combi.

Opočno – V pátek 22. ledna jste od 19 hodin srdečně zváni na koncert Kamily Novotné a jejích hostů z pražské konzervatoře. Koncert se koná v Kodymově národním domě a vstupné je dobrovolné.

Trutnovsko - Výstava Bible očima světa v královédvorském muzeu končí

Dvůr Králové - Interaktivní výstava Bible očima světa – Svět očima Bible o víkendu končí v městském muzeu. Expozice přibližuje historii a obsah jedné z nejčtenějších knih světa. Návštěvníci zde mohou nahlédnout a aktivně se zapojit do všedního života lidí před tisíci lety. Vyzkouší si mlít obilí na mlýnském kameni, napíší své jméno v řečtině a hebrejštině, podívají se na domek, který se stavěl v novozákonních dobách. Zajímavostí je na výstavě celá řada. Z informačních panelů ve tvaru svitků se lze dozvědět řadu zajímavostí. V pátek je muzeum pro veřejnost otevřeno od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin, po oba víkendové dny od 13 do 17 hodin.

Trutnov – Skupina Wendys Boys vystoupí v Country clubu Bonanza v pátek 22. ledna. Své příznivce zve do klubu od 20 hodin.

Trutnov - Karneval pro děti Klobouček Trutnováček se uskuteční v neděli 24. ledna odpoledne v trutnovském Národním domě. Důkladně si připravte důmyslné masky a originální kostýmy. Karnevalové veselí propukne v 15 hodin.

Dvůr Králové - Pohádkové pásmo nazvané O lesním krmítku je určeno těm nejmenším divákům. Připravil je loutkářský soubor Klíček, který si tentokrát vezme na pomoc maňásky. Pohádkové pásmo pro nejmenší děti v podání loutkoherců bude k vidění v sobotu 23. ledna od 15 hodin v Městském muzeu.

Jičínsko - Ze Zebína na pekáči i na lopatě

Jičín – V sobotu se uskuteční 3. ročník sjezdu Zebína. Závodníci musí sjet co nejrychleji trať na bobech, sáňkách, igelitu, ale třeba i na lopatě, pekáči nebo podobném dopravním prostředku. Start je ve 13.30, prezence od 12 hodin. Čas bude měřen zkušenými rozhodčími. U trati bude otevřen sněžný bar. Závod se koná v duchu vzpomínky na ladovské zimy a počátky lyžování, proto budou vítáni účastníci v historickém oblečení. Víc informací najdete na adrese www.sjezdzebina.estranky.cz

Hořice – Klub českých turistů v Hořicích pořádá v sobotu v náhradním termínu turistický přechod či přejezd Zvičiny. Svou trasu na 30. ročník Memoriálu Petra Holveka si volí každý sám, průjezd Zvičinou je mezi 10. a 14. hodinou, kontrola na Raisově chatě.

Holovousy – V sobotu 23. ledna se uskuteční masopustní průvod maškar. Začátek je ve 14.30 hodin u kostela sv. Bartoloměje v Chodovicích, pak průvod pokračuje přes parcely (15 hodin), náves v Holovousích (16) a hostinec U Krejčů (17). Připravte si masky! Organizátoři doufají, že veselé maškary a muzikanty uvítáte před svým domem a rádi je pohostíte. Večer od 19 hodin se koná maškarní bál v hostinci U Krejčů. Maškary mají vstup zdarma.

Nová Paka – Hudebně taneční skupina Tadytudy pořádá workshop afrického tance pro začátečníky. Přijďte se uvolnit, něco se naučit a hlavně si zařádit za živého doprovodu afrických bubnů. Exotické rytmy můžete vyzkoušet v pátek od 17 do 20 hodin v Domě dětí a mládeže Stonožka. Vezměte si s sebou dostatek pití, pohodlné oblečení (tančíme bosi) a nezapomeňte přibalit dobrou náladu. (ivy)

Náchodsko - Javoří hory budou brázdit psí spřežení

Janovičky u Broumova – Zimní závody psích spřežení se budou konat v sobotu a v neděli v Janovičkách u Broumova. Osmý ročník závodů pořádá Svaz sportu psích spřežení Musher Club „Metuje“ Červený Kostelec. Na zasněženou trať (32,1 kilometru) Javořích hor vyrazí v sobotu a v neděli vždy v 10 hodin několik desítek musherů se svými psy.

Josefov - Recitál herce, legendy českého folku a jednoho z nejvýraznějších českých písničkářů Jiřího Schmitzera se uskuteční v hudebním klubu Bastion v sobotu 23. ledna od 19 hodin. Schmitzer dlouhou dobu hraje také sólo na kytaru a baví diváky všech věkových kategorií zábavnými a často velice ironickými texty. Kromě vlastních písniček píše i scénickou hudbu k divadelním představením. Se svou dvanáctistrunnou kytarou natočil již tři alba. Zazpíval si také na albu bratří Ebenů.