Svitavsko - Proslulá panenka Barbie a její svět v litomyšlském Regionálním muzeu

Moravská Třebová – Tma, kterou protíná světlo loučí a svící. Ticho, kterým proniká tajemná hudba a sem tam výkřik bytosti z nadpozemského světa. Takové napětí si mohou v pátek na den pálení čarodějnic vychutnat návštěvníci zámku. Právě tady chystají speciální noční prohlídku středověké mučírny a expozice Poklady Moravské Třebové. Tyto dva prohlídkové okruhy budou vůbec poprvé otevřeny ve večerních hodinách. „Chceme návštěvníkům představit zámek v jeho podmanivé noční kráse. Tato magická noc je jako stvořená pro večerní prohlídku zámku. Průvodci v dobových kostýmech přivítají odvážlivce s loučí v ruce. Provedou je po tajemných zákoutích renesančního zámku. Svoji odvahu zájemci vyzkoušejí ve středověké mučírně,“ uvedl Jindřich Kos, ředitel kulturních služeb. Na nádvoří bude skutečný rej čarodějnic. Pro děti je připraveno čarodějnické představení v podání moravskotřebovských ochotníků. Prohlídky začnou ve 21 hodin a skončí o půlnoci. (

Litomyšl - Barbie a její svět. To je název nové výstavy, kterou zpřístupní v sobotu v Regionálním muzeu v Litomyšli. Fenomén panenky Barbie 1961-2009 ze sbírky Miluše Lublinerové. Panenka Barbie je známá po celém světě. Se všemi oblečky, doplňky, autíčky, poníky, domečky a se vším, na co si vzpomenete, je prostě neodolatelná. Stejně jako její urostlí partner Ken. Ve světě panenky Barbie nechybí nic a vše je dokonalé. Dokonce ji oblékali i největší módní návrháři od Christiana Diora až po Giorgia Armaniho či Gianniho Versaceho. Barbie je zkrátka celebritou navzdory tomu, zda se nám to líbí nebo ne.

Litomyšl - Novinky připravila na sobotu kastelánka Jana Sehnalová ze zámku v Litomyšli. Lidé budou mít v sobotu jedinečnou šanci podívat se do prostor, které jsou jinak nepřístupné. V 10, 11.30 a 14 hodin se v rámci speciálních prohlídek podívají do druhého patra zámku, kde jsou nezrestaurované komnaty. Navíc začnou prohlídky podzemí litomyšlského zámku. Lidé sejdou do podzemí s přilbami a svítilnami. Půjde o adrenalinový zážitek, který by si návštěvníci rozhodně neměli nechat ujít. Chodby vedou až pod pivovar a pod celým zámeckým nádvořím. V neděli navíc program na zámku doplní ve třináct hodin Zpívání z arkád. Jde o společné zpívání dětského sboru Lilium při ZUŠ Litomyšl a sboru Rezonance z Třebíče.

Mladějov na Moravě – V průmyslovém muzeu začíná první květnový den letošní sezona. Vedení muzea tentokrát nepočítá s větším programem. V areálu se nachází nová expoziční kolej s historickými vagonky. Děti se mohou vyfotografovat třeba jako strojvůdce. V sobotu tak začnou jezdit výletní vlaky. Návštěvníci se svezou vlakem taženým historickou parní či dieselovou lokomotivou. V areálu muzea navíc lidé uvidí rozsáhlou sbírku techniky, a to nejen té železniční. V červnu se uskuteční akce Historie v pohybu, kde lidé uvidí stabilní motory, automobily i traktory.

Svojanov – V areálu hradu se o víkendu koná tradiční Hradní jarmark. Na hradě vznikne velké dobové tržiště s ukázkami historických řemesel. Doprovodný program bude probíhat na horním nádvoří a pod hradbami. „Na nádvoří jsme připravili vystoupení skupiny historického šermu Balestra, představení kejklíře a hudební vystoupení kapely Rabussa. Lidé také uvidí ukázky práva útrpného, střelbu a zbraně. Pod hradbami u domu zbrojnošů bude lukostřelba, hry a různé soutěže,“ uvedl kastelán Miloš Dempír. Hradní jarmark je každoroční akce s kulturně historickým programem. Vzhledem k očekávané návštěvnosti a malé kapacitě parkoviště u hradu doporučují pořadatelé návštěvníkům, aby svá auta nechali v podhradí.

Chrudimsko - Poznávejte okolí Ležáků na kole

Ležáky – Národní kulturní památka Ležáky poskytuje od 1. května 2010 další službu, kterou ocení zejména všichni milovníci a vyznavači cykloturistiky. V Ležákách je možné zapůjčit si kolo a okolí této kulturní památky poznávat po cyklostezkách.

Chrudim – Devátý ročník tanečního festivalu Plesové choreografie a párové tance 2010 se koná 1. května od 14 hodin v sále Muzea v Chrudimi.Tento festival je mistrovstvím České republiky v několika tanečních soutěžích. Přihlásilo se pětadvacet plesových choreografií, pět choreografií polky a přes čtyřicet párů bude soutěžit o prestižní titul Mistr České republiky 2010. V Chrudimi se ve víru valčíku, polky, polonézy, standardních i latinských tanců objeví ti nejlepší soutěžící, které mohli zhlédnout návštěvníci plesů v naší republice i v zahraničí.

Vlčnov – V pátek se V Mraveništi koná diskotéka pro všechny čarodějnice a ježibaby (ježidědky). Bude grilovaná kýta, točené pivečko a pro děti je připravena trampolína. V případě špatného počasí se program přesouvá do plechového hangáru ve dvoře.
Prachovice – Obecní úřad v Prachovicích, komise kulturní a školská a hasiči z Prachovic zvou všechny občany v pátek na lampionový průvod, pálení čarodějnic a ohňostroj. Sraz všech účastníků je v 18.45 hodin před mateřskou školou. Občerstvení bude zajištěno.

Chrudim – Z obnošeného oblečení se dá vytvořit spousta zajímavých modelů. A právě v nich se sejdou všechny mystické bytosti. Vymóděte se i vy se svými dětmi a neváhejte přilétnout také! Pořádá Mama klub Chrudim od 16 hodin na zahradě za Mama klubem.

Brčekoly – SDH Brčekoly pořádá v pátek v letním areálu Pod kopcem v Brčekolech pálení čarodějnic. Začátek je v 19 hodin. Občerstvení je zajišťeno. Párky a klobásy lze na místě zakoupit. V průběhu celého večera bude hrát hudba navozující ten pravý čarodějnický rej.

Trhová Kamenice – Lyžařský klub zve všechny v pátek 30. dubna na Zuberský kopec na pálení čarodejnic. Vše zahájí dětský lampionový průvod, který začíná v 19.30 hodin u hasičské zbrojnice. Občerstvení je zajištěno. Přijede hudební skupina PIHY.

Zaječice – V pátek se koná tradiční pálení čarodějnic na hřišti v Zaječicích. K tanci a poslechu hraje skupina Quattro. K občerstvení budou připravené buřty na oheň a opékané dobroty, k pití studené i teplé nápoje

Orlickoústecko - Roškotovo divadlo bude patřit Vídeňské krvi a Straussovým podmanivým melodiím

Ústí nad Orlicí – Vídeňská krev v podání Slezského divadla Opava se představí 30. dubna od 19.30 hodin v Roškotově divadle v Ústí nad Orlicí. Představení s nejkrásnějšími Straussovými melodiemi vás uchvátí svou jásavou hudbou. Příběh je založen na milostných pletkách záletníka, hraběte a jeho ženy. A pokud nechcete navštívit tento operetní žánr, můžete zavítat v rámci 12. ročníku Hudebního festivalu Antonína Bennewitze v sobotu 1. května do sálu „Hostince u Coufalů“ v Přívratě. Od 19 hodin se uskuteční koncert pěveckých sborů Bendl a Schola Cantorum S. Eusebio z Agrate Brianza v Itálii.

Česká Třebová – Městská knihovna vás zve v pátek 30. dubna na besedu s novinářem, reportérem a autorem rubriky Na Vandru v týdeníku Reflex Janem Zvelebilem. Těšit se můžete na uvedení nejnovějšího dílu z knižní edice Na Vandru s Reflexem IV. Beseda se uskuteční v čítárně od 17 hodin v rámci Univerzity volného času 2010.

Pardubicko - Čarodějnice se slétnou pod Kunětickou horu. Hranice je připravena

Pardubice - V pátek 30. dubna se od 16 hodin uskuteční pod Kunětickou horou akce s názvem Let čarodějnic. Největší pálení čarodějnic ve východních Čechách připravilo program jak pro dospělé, tak i pro malé ratolesti. Pod Kuňkou vystoupí kapely Děda Mládek Illegal Band, Sweetzone a Saturn. Připravena bude dětská show a autogramiáda Michala Nesvadby, vystoupení tanečních skupin T-Bass, Arco a Aerobic centrum. Zúčastní se také šermíři, postaven bude tábor Vikingů. Zábava, která začne v poslední dubnový den, nejspíš skončí až v květnu.

Pardubice - O víkendu 30. dubna až 2. května se v ČEZ Areně Pardubice uskuteční největší východočeská motoristická výstava Auto–moto show. Na kryté i venkovní ploše bude vystaveno více než 100 nejnovějších modelů automobilů nejrůznějších značek, chybět nebudou ani motorky, čtyřkolky, skútry, auto a moto doplňky, autopříslušenství anebo nabídka různých služeb pro motoristy.
Doprovodný program je připraven na sobotu i na neděli a proběhne stejně jako loni na velkém parkovišti u ČEZ Areny. BESIP team s trenažery a simulátory nárazu a filmy o prevenci dopravních nehod uvidí návštěvníci před hlavním vchodem. V sobotu zde oslaví 50. výročí Veteran klub Pardubice. Uspořádají jarní přehlídku všech klubů z tuzemska s historickými vozidly. K vidění v malé hale ČEZ Areny a na velkém parkovišti bude více než 200 historických automobilů a motocyklů.
V neděli je pak pro všechny příznivce motorek připraven velký motorkářský sraz spojený s kaskadérskou show a bohatým doprovodným programem.

Lázně Bohdaneč
-Již 113. Otevírání lázeňské sezony se uskuteční v sobotu 1. května od 14 hodin v celém areálu Léčebných lázní Bohdaneč. Návštěvníky čeká bohatý kulturní program. Představí se v něm skupina Lokálka, Jakub Pustina, folklorní soubor Kuřátka, zpěvák Janek Ledecký, skupina ABBA revival. Návštěvníky čekají barmanská show, taneční vystoupení, ukázky wellnessových procedur, ukázky bojových umění, řemeslné stánky, soutěže pro děti, tombola a závěrečný ohňostroj.
Po celém areálu budou připraveny stánky s občerstvením, které pro návštěvníky připravují pracovníci z gastronomických služeb Léčebných lázní Bohdaneč.

Rychnovsko - Čarodějnice budou zítra večer pálit všude, kam se podíváte

Dobruška – Na náměstí F. L. Věka a v Archlebových sadech vás v pátek od 19 hodin čeká lampionový průvod, slavnostní vztyčení skautské májky na náměstí a zapálení ohně v parku. Od dvaceti hodin pak pro všechny zahraje v parku kapela Strejci. Občerstvení je zajištěno, a kdo chce, může se převléknout za čarodějnici.

Rychnov nad Kněžnou – V pátek se od 17 hodin koná v zámeckém parku Slet čarodějnic. Přileťte si vyzkoušet své dovednosti a získejte čarodějnický certifikát. Pro děti i jejich rodiče je připravena čarodějnická věštírna nebo salón krásy, kde vás natupírují a zmalují podle nejnovějších světových trendů. Těšit se můžete také na ohnivou show nebo vyhlášení soutěže „O nejlépe ustrojené koště“.

Královehradecko - Jede, jede mašinka a povozí vás po krajském městě

Hradec Králové – Krajské město v sobotu zahájí provoz nové atrakce – turistického vláčku. Bude jezdit z rohu ulic Palackého a Kotěrova za muzeem, projede Tylovo nábřeží a staré město, kde zastaví pod Bílou věží. Vláček bude ve volných dnech vyjíždět v době od 10 do 20 hodin vždy v celou hodinu. V pracovních dnech s výjimkou pondělí od 14 do 20 hodin. Souprava je složená z lokomotivy a tří vagonů s celkovou kapacitou 36 míst.

Hradec Králové – Pětadvacet pivovarů se 60 značkami piv, 20 restaurací se spoustou specialit a bohatý doprovodný program. Tak bude vypadat první květnový víkend ve Festival parku v areálu hradeckého letiště. Zavítá sem první ročník festivalu dobrého jídla a pití Gurmán. Doprovodný program zahrne „východočeskou náves“ s krajovými specialitami, show kuchařských hvězd Zdeňka Pohl〜reicha a Emanuela Ridiho. Nebudou chybět barmanská a vinařská vystoupení.

Třebechovice pod Orebem – Jarmarkem v sobotu zahájí sezonu Podorlický skanzen v Krňovicích. Program začíná v 10 hodin a kromě prohlídky areálu budou k vidění i ke koupi výrobky lidových řemesel.

Hradec Králové – Stavění máje uvidí v sobotu kromě jiného návštěvníci Šrámkova statku v Pileticích na okraji krajského města. Bohatý program, který zahrnuje vystoupení několika folklorních souborů a muzik, začíná ve 14 hodin

Jičínsko - Keltská slavnost západu Slunce

Markvartice – Občanské sdružení Keltská svatyně Markvartice, Planta naturalis, knihovna a obec Markvartice pořádají Beltain – slavnost západu Slunce na keltské svatyni. Začne 1. května v 18 hodin v Šancích u Markvartic. Nejprve povypráví archeologové, astronomové a senzibilové o tomto tajuplném místě i o životě Keltů, budete se moci zúčastnit přípravy jídla podle dávných receptů a ochutnávat. Po západu Slunce u Sluneční brány ve 20 hodin začne slavnost bubnů a tance. Do rituálu vás bude zasvěcovat hudebník, skladatel a šaman Václav Kořínek. Bubny a bubínky s sebou! Kdo přijde s prázdnou, bude tancovat! Příjezd ke svatyni je po staré silnici Hřmenín – Markvartice, kde je možné zaparkovat a pak pěšky asi 300 metrů podél vodoteče. V případě nepříznivého počasí bude probíhat náhradní program v hostinci U Markvarta.

Úbislavice – TJ Sokol Úbislavice zve všechny příznivce recese do prvomájového průvodu. Vyzýváme všechny straníky k přípravě alegorických vozů! Sraz účastníků v sobotu 1. května ve 14 hodin na Stavě u hospody. Slavnostní průvod, ve kterém nebudou jistě chybět pionýři, pionýrky, svazáci a svazačky, naši bratři - soudruzi ze SSSR, dorazí na hřiště v Úbislavicích, kde proběhne vyhlášení ankety o nejlepší alegorický vůz. Od 17 hodin k tanci a poslechu hraje Láďa Pacák.

Náchodsko - Rýzmburského voříška vybere i Voříšek

Žernov – Kynologické centrum Sultán na Žernově – Rýzmburku pořádá tuto neděli od 10 hodin ve svém areálu 11. ročník oblíbené psí výstavy pro všechny – Rýzmburský voříšek 2010. Celý soutěžní den moderuje Petr Štrup z Hitrádia Magic, účast v porotě přislíbili také herec a kaskadér Zdeněk Srstka s manželkou a moderátor TV zpravodajství Karel Voříšek. Výhru můžete také získat v doprovodných soutěžích: Podobnost pána se psem, Dítě a pes, Nejkrásnější pár či skupina. Kromě soutěží uvidíte také výcvik policejních psů, ukázky práce musherů či canisterapie, psí parkur, tanec se psem nebo práci ovčáckých psů. Rýzmburský voříšek je výstava nejen pro všechny voříšky, ale ve třech kategoriích (malý, střední a velký) se vystavují i psi s rodokmenem, protože květnové setkání na Rýzmburku je hlavně o dobré náladě a setkání všech milovníků psů. Zúčastnit se může jakýkoliv pes, který nemá kupírované uši a při vstupu se prokáže potvrzením o platném očkování.

Trutnovsko - Zámek Kuks přivítá jaro jarmarkem, hudbou, poezií i dobrým vínem

Kuks – Vítání jara v Kuksu nabídne v sobotu bohatý program. Od 10 hodin začne lidový jarmark na nábřeží, kde bude k vidění i divadlo a koncert Dua Kmen. Ve 13 hodin dojde ke spuštění vody do kaskádového schodiště, Galerie vín nabídne ochutnávku, hudební vystoupení i verše českých básníků v podání Vladimíra Justa, publicisty a znalce vína. Geißlers Hof〜komödiant předvedou divadelní představení Křesťanské hodiny.

Čistá u Horek – Týmy mladých hasičů v sobotu po poledni změří síly v tradičním Poháru velitele SDH Čistá u Horek. Devátý ročník soutěže v požárním útoku proběhne za účasti družstev z Královéhradeckého a Libereckého kraje od 13 hodin na cvičišti v centru obce.

Trutnov - Vyjížďku Podkrkonoším pořádá v sobotu cykloturistický klub Bikesport. Zhruba 50kilometrový okruh povede z Horního Starého Města přes Vlčice a Čermnou do Hostinného, Chotěvic, Pilníkova a Starých Buků přes Dolce a zpět. V Hostinném a Dolcích je na programu posezení a odpočinek. Sraz v 9.30 u restaurace Delta v Horním Starém Městě.

Vízmburk – V sobotu se pro návštěvníky otevře hrad Vízmburk. Od 13 hodin je přichystán bohatý program. Vystoupí v něm Úpičtí střelci, hudební skupina Verkelt, budou předvedeny rytířské souboje a pořadatelé přečtou Pověst o devíti křížích. Víkendový program uzavřou v neděli odpoledne Pištci ze Zobcoburgu a gotický tanec předvede skupina Stirgo.

Dvůr Králové - V pátek a v sobotu se na Masarykově náměstí koná majáles. Akce začíná v pátek od 16 hodin stavením máje. Postupně se představí soubor Bonifác s pořadem pro děti. Následovat bude Barevný den - hry a soutěže související s tříděním odpadů. Hvězdou večera jsou od 19 hodin Plastic People of The Universe. Následuje v 21 hodin lampionový průvod, ohňostroj na náměstí V. Hanky a večer uzavře čarodějnická zábava. Na 1. máje začíná v 9.30 hodin Májové dopoledne s Podzvičinkou. V 11 hodin se představí duo Eva a Vašek, ve 13 hodin romská kapela Bělovci z Vrchlabí. Majáles zakončí koncert populárního Turba od 15 hodin. Moderátorem je Petr Ticháček.