Svitavsko - Slivovice poteče proudem

Biskupice – Vesnice na Malé Hané ožije v sobotu tradičním festivalem slivovice Biskupické kaléšek. Akce se koná v Biskupcích u Jevíčka už podvanácté. Letošní festival zahájí v 10.30 hodin mažoretky a dechová hudba Malohanačka. Na návsi se sejdou hosté, velocipedisté a všichni obdrží malé kalíšky. Poté lidé obejdou místní pálenice, kde ochutnají zdejší pálenku. Již podeváté festival doplní závod velocipedistů. Hostem odpoledne je zpěvačka Heidi Janků. Nebude chybět vystoupení mažoretek, ani jízda elegance na velocipédech a také pasování nového „kaléšníka“. Kromě programu na návsi se také uskuteční bohatý program ve stodole Na statku. Návštěvníkům zahrají country kapely, cimbálovka Ječmínek, Malohanačka a večer ve 21.30 hodin vystoupí Petr Poláček se skupinou Bad Name. Ještě předtím ale v 17 hodin dojde na degustaci finálových soutěžních vzorků, vyhlášení vítězů a na dražbě ve prospěch dětského domova v Moravské Třebové.

Březová nad Svitavou – Základní škola oslaví v sobotu 2. října 100 let od založení. Základní kámen byl položen v roce 1909, již příští rok 2. října 1910 byla škola vysvěcena a otevřena. Sejdou se zde bývalí žáci i zaměstnanci. V programu je vystoupení mažoretek, ukázky vyučování, prohlídka budovy, školní akademie, historie a současnost školy.

Moravská Třebová - V pořadí druhý charitativní koncert pro povodněmi postiženou obec Raspenava se uskuteční právě dnes v Moravské Třebové na nádvoří zámku. Výtežek z akce poputuje na výstavbu nové školky v severočeské obci.

Během večera na zámeckém nádvoří nazvaného… jednou jsi dole… vystoupí šestice kapel – domácí Jak to bilo? a Kaderus Blues, svitavští Apropo, Los Hongos a Do větru a litomyšlská formace Trio de Janeiro. A představí se také moravskotřebovská žonglérská skupina Fortitudo et Ignis se svou ohňovou show. Koncert začíná úderem osmnácté hodiny, vstupné na něj je dobrovolné.

V Moravské Třebové jde již o druhý charitativní koncert pro Raspenavu, která byla v srpnu stejně jako další severočeské obce postižena ničivou povodní. První benefice proběhla již v polovině srpna, kdy navíc raspenavský rodák a třebovský občan Jiří Bárta uspořádal humanitární sbírku, při níž se nashromáždilo jeden a půl tuny nejrůznějšího materiálu a téměř devadesát pět tisíc korun.

Sbírky pro povodněmi postižené obce na Liberecku či benefiční akce se v srpnu v regionu konaly také ještě na jiných místech, například v Lanškrouně na faře vystoupili zpěvák Jan Kalousek a moderátor politických debat Václav Moravec s tím, že jejich honorář putoval do severních Čech.

Litomyšl – O víkendu budou na Gymnáziu Aloise Jiráska v Litomyšli probíhat oslavy 370. výročí jeho založení.

Program začne koncertem Jiřího Stivína v pátek 1. října ve 12 hodin ve Smetanově domě. Je určen všem studentům školy. Oslavy budou pokračovat v rytmu jazzu večer v 19 hodin v Zámeckém pivovaru, kde Jiří Stivín vystoupí s programem Sám se svým stínem. Tento večer bude patřit všem příznivcům litomyšlského gymnázia.

Sobotní den je dnem otevřených dveří (9 – 20 hodin) a bude probíhat nejen v budově gymnázia, ale i na školním hřišti a sportovní hale.

Orlickoústecko - Žamberští umělci se představí v muzeu

Žamberk – Výstavní prostory místního muzea budou od soboty patřit žamberským výtvarníkům. Na 5. ročníku výstavy Výtvarný Žamberk budou k vidění například obrazy Tomáše Čečetky, Zdeňka Přívratského, Jana Polanského, Zuzany Mitvalské. Umělecká fotografie bude na výstavě zastoupena pracemi Hany a Martina Sklenkových. Restaurátor Martin Šulc se bude prezentovat kresbou a studiemi. Trojrozměrné objekty – keramiku – vystaví Petra Beranová.

Česká Třebová – Poutní místo Hory nad Českou Třebovou ožije v neděli tradiční poutí v kapli Panny Marie. Program ve 14 hodin zahájí růženec, od půl třetí bude poutní bohoslužbu celebrovat P. Ján Kubis. Od 15.30 hodin bude následovat kulturní program a také misijní jarmark.

Chrudimsko - Na Veselém Kopci je Bramborová sobota

Veselý Kopec – Sobota 2. října bude ve skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska patřit jedné z tradičních plodin pěstovaných na Českomoravské vrchovině - bramborám. Návštěvníci budou mít možnost nejen ochutnat jídla z brambor připravená podle tradičních receptů: placky, lepenici, krupičník, špalíčky…, ale také se z úst odborníků Výzkumného ústavu bramborářského z Havlíčkova Brodu dozvědí mnoho zajímavého o pěstování, uchovávání a šlechtění brambor. Díky účasti předních českých pěstitelů brambor bude také možné zakoupit brambory na konzumaci a uskladnění. Na návštěvníky čekají další překvapení, včetně možnosti zhotovit si hračku z brambor nebo si zazpívat s heligónkáři. Bramborovou sobotu lze navštívit v době od 10 do 15 hodin.

Skuteč – Ve Skutči se v sobotu od 9 hodin na Palackého náměstí koná tradiční Svatováclavský jarmark. Kromě množství prodejních stánků a atrakcí se mohou návštěvníci těšit na kulturní program. Vystoupí pardubická folková skupina Trdlo a lužská romská dětská skupina Loli Ruža.

Více informací o akcích na Chrudimsku naleznete ZDE.

Pardubicko - Kryštof předvede dvé vlastní Jeviště

Pardubice - Kapela Kryštof v čele s Richardem Krajčem vystoupí v pátek 1. října od 20.30 hodin v pardubickém Ideonu. Zazní staré hity i nové písně z poslední desky Jeviště. Roli předskokana Krajčo a spol. svěří brněnské formaci Su Za Play, kterou tvoří bardi z brněnské rockové scény, otřískaní z kapelách Narvan a Helmutova stříkačka. Kapela avizuje vydání debutového alba, na němž nebude chybět ani klipový singl Lenny Kravitz.

Pardubice - Tento víkend se v Pardubicích odehraje ve znamení plochodrážních závodů. V pátek 1. října tam začíná již 62. ročník Zlaté přilby města Pardubic. Páteční program zahájí junioři, kteří se utkají o Zlatou stuhu. Další den se pojede finále Mistrovství světa jezdců do 21 let a po oba víkendové dny (2. a 3. října 2010) mohou diváci sledovat boje o hlavní cenu turnaje – Zlatou přilbu.

Rychnovsko - Filmový smích Dušana Kleina

Rychnov nad Kněžnou – Po celý víkend se můžete těšit z Filmového smíchu Dušana Kleina, a můžete zhlédnout přes desítku krátkých filmů. Filmový festival začne již v pátek od 16 hodin a bude pokračovat až do nedělní třinácté hodiny. Slavnostní zahájení se pak bude konat v sobotu od 9 hodin, tentýž den od 15 hodin na vás čeká Beseda s panem Kleinem a jeho hosty.

Vamberk – Světově proslulou komedii Marca Camolettiho o tom, že není šikovné přivést si domů milence právě, když má váš manžel v ložnici svou přítelkyni, s názvem Miláček Anna, můžete vidět v Městském klubu Sokolovna v neděli od 19.30 hodin. Hrají: Saša Rašilov, David Prachař, Linda Rybová, Vanda Hybnerová, Martina Hudečková. Vstupné 160 Kč.

Solnice – Ve Společenském domě zahrají I. Andrlová, A. Gondíková, M. Zounar a další komedii o tom, že zdaleka nestačí podat si inzerát a přijít na správnou adresu. Divadelní představení Na správné adrese začíná v sobotu od 19 hodin. Vstupné 140 - 170 korun.

Královehradecko - Farmářské trhy. Start nové tradice v Hradci Králové

Hradec Králové – V sobotu 2. října se můžete vypravit do prostor parkoviště Adalbertina, kde budete mezi 8. a 14. hodinou ochutnávat a nakupovat kvalitní a čerstvé potravinářské výrobky z hradeckého regionu.

Najdete tu stánky s širokým sortimentem jakostních domácích produktů. Své výpěstky a výrobky budou prezentovat sami producenti, kteří za svými produkty stojí. Návštěvník si na úvod může dát třeba kalíšek medoviny a pak hurá na nákup. Bude moci vybírat například z široké palety masných výrobků a uzenin – od šunky, grilovacích a šunkových klobás přes lahůdkové párky až po libové tlačenky, chutné jitrničky nebo produkty z hovězího a králičího masa. Farmářské trhy nabídnou navíc produkty, které v běžné obchodní síti nenajdeme, jako jsou výrobky z ovčího mléka nebo delikátní a vysoce zdravé kozí sýry. Vedle ukázek výrobků ekologického zemědělství budou pro ty, kteří jsou spíše na sladší, k dispozici produkty z medu včetně mimořádně lahodného, ale taky pěkně silného medového piva.

Hradec Králové – Přijďte si vychutnat barevný podzim. Jak? Třeba se Sionem na Hradecké drakiádě. Akce je připravena na sobotu 2. října, letos se koná už po čtrnácté. Začíná se v 15 hodin na louce u nové budovy Univerzity Hradec Králové. Společné pouštění draků doplní také zábavné soutěže a zkoušky dovedností pro malé i velké. Příjemnou atmosféru sobotního odpoledne mohou návštěvníci vychutnat tradičně i při grilování. Využít mohou také nabídky v polní Kavárně Sion, kde kromě občerstvení bude možnost zakoupit i maso či vuřtíky na grily, které budou volně k dispozici. Draci se budou prodávat na místě už od 14.45 hodin. Hradecká drakiáda se koná každoročně v rámci projektu Dětem pro radost. Pomáhá vytvořit prostor k příjemné zábavě pro celou rodinu. Loni se jí zúčastnilo přes 3000 malých i velkých návštěvníků.

Hradec Králové – Hradecká čistírna odpadních vod procházela uplynulé dva roky rozsáhlou rekonstrukcí. Například použitá technologie odstraňování celkového dusíku je první stavbou tohoto typu v České republice. Čistírna bude pro zájemce otevřena v sobotu 2. října od 9 do 15 hodin.

Náchodsko - Polické divadelní hry zahajují již zítra

Police nad Metují - Milovníky umění přivábí každý rok na podzim do polického divadla přehlídka amatérského divadla. Slavnostní zahájení letošních Polických divadelních her se uskuteční tento pátek 1. října v 18.00 hodin v prostorách Kolárova divadla. První divadelní hrou, kterou můžete zhlédnout, je komedie Postel pro anděla v podání Divadelního souboru J. K. Tyl z Meziměstí. Začátek v sobotu 2. října v 19.00 hodin v Kolárově divadle.

Červený Kostelec – Česká společnost ornitologická zve všechny milovníky přírody na terénní exkurzi Evropský festival ptactva. Můžete se těšit na procházku kolem místních rybníků, spojenou s poznáváním ptáků podle jejich hlasu i vzhledu a povídání o jejich životě. Připraveny budou i ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Sraz je v sobotu 2. října v 8 hodin u kina Luník v Červeném Kostelci.

Jičínsko - Slavnosti holovouských malináčů

Holovousy – Obec Holovousy a zdejší Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský zvou na 8. ročník sousedského setkání Slavnosti holovouských malináčů, který se uskuteční v sobotu 2. října. Připraven je bohatý program a večer ohňostroj i zábava. V průběhu celého odpoledne bude nabízeno občerstvení, malináče, domácí koláče, projížďky v kočáře.

Choteč – Zveme všechny zájemce v sobotu 2. října na hřiště v Chotči na Jičínsku, kde se koná čtvrtý motosraz.
Každý rok se sjede mnoho starých motocyklů a malotraktorů. Pro účastníky setkání je připraven bohatý program. Se svými stroji se utkají v jízdě překážkovou dráhou, kde jde především o zručnost, závodí se na čas, traktory se přetahují… Na programu jsou i další soutěže. Akce se koná od 10 hodin za každého počasí.

Staré Hrady – Tradiční starohradské slavnosti vína se konají v sobotu 2. října za účasti vévody Albrechta z Valdštejna a jeho družiny.
Ochutnávka vín, dobová řemesla, vinný jarmark, souboje královských mušketýrů, pohádkové vinobraní pro děti a další zajímavosti. Starohradské slavnosti vína začínají v deset hodin dopoledne.

Trutnovsko - V Trutnově sundají draka

Trutnov – město draka na sobotní odpoledne. Program začne ve 14 hodin na Krakonošově náměstí. Ke svěšení trutnovského draka z věže Staré radnice dojde v 16 hodin.

Trutnov – Pořadatelé třicátého hudebního festivalu Trutnovský podzim připravil na pátek zahajovací koncert, který začne v 19 hodin ve společenském centru Uffo. Zahraje Kvarteto Apollon. Klavír - Boris Krajný, zpěv – Thomas Thomaschke, přednes – Saša Rašilov. Zazpívá pardubický dětský sbor Iuventus Cantans. V programu je Otvírání studánek Bohuslava Martinů, dále díla Antonína Dvořáka a Petra Ebena.

Dvůr Králové – Tradiční soutěž veteránů Než vypustíme vodu z chladiče se koná v sobotu. Od 8.30 do 10 hodin budou historická auta a motocykly vystaveny před Hankovým domem, odkud v 10 vyjede první vůz na start. Mezi půl dvanáctou a 13 hodinou bude zastávka s výstavou na náměstí v Černém Dole. Od 15 hodin budou veteráni k vidění v areálu pivovaru Tambor ve Dvoře Králové.