Svitavsko - Lubenská lodyha zve na pestrý víkend

Lubná – Multižánrový festival s hudbou, divadly a workshopy Lubenská lodyha je na programu od pátku do neděle v přírodním areálu nedaleko vesnice Lubná. Představí se například Zdeněk Vřešťál a Neřež, z brněnské alternativní scény pak Tomáš Vtípil a divadlo DNO s novou hrou Hospodin. Ze zahraničních kapel slovenští alternativně funkoví Sto Múch nebo americký Country Blues & HillBilly Honky Tonk Band of Jakeys. Na druhé scéně vystoupí dj´s, hrající elektronickou muziku různých stylů od reggae, breakbeat, přes drum&bass, dubstep po tekno. Na své si přijdou i děti při divadelním představení Epos o Kozlíkovi.

Moravská Třebová – V pořadí čtvrtý ročník přehlídky amatérských rockových a beatových kapel „Každý ro(c)k na zámku“ se koná v sobotu na nádvoří moravskotřebovského zámku. Od sedmnácti hodin vystoupí místní Last Time, brněnští Ten Stisk, Silent Hill, Dissident nebo účastník československé Superstar Barbar Punk z Brna.

Orlickoústecko - Vesnické hry slibují úsměvné zápolení

Česká Rybná – Netradiční sportovně-recesní soutěž prověří družstva z Českých Libchav, Sopotnice, Hejnice, Skrovnice, Libchav a České Rybné, která se v sobotu zúčastní Vesnických her bez katastru. Klání se koná od 13 hodin na hřišti TJ Sokol v České Rybné. Své týmy vyšlou obecní úřady a sbory dobrovolných hasičů.

Chrudimsko - Náměstí bude patřit Salvátorské pouti

Chrudim – Víkend bude ve znamení Salvátorské pouti. Na Resslově náměstí jsou atrakce už v provozu a návštěvníci se do nedělního večera mohou těšit na bohatou nabídku stánků, houpaček a kolotočů. Řidiče čekají dopravní komplikace – ulice Opletalova nebo Čs. partyzánů budou uzavřeny.

Pardubicko - Pardubická juniorka bez jasného favorita

Pardubice – V neděli začíná Pardubická juniorka, mistrovství republiky jednotlivců v kategorii staršího dorostu v tenise. V neděli se odehrají předkola a nasazení hráči zasáhnou do turnaje v pondělí. Finále dvouhry chlapců i dívek se bude hrát v pátek. Letošní 84. ročník má silné obsazení, ale nemá jasného favorita.

Rychnovsko - East Side Session v areálu Marta II láká na longboardy

Deštné v Orlických horách – V sobotu se v areálu Marta II uskuteční klání na rozpálených kolečkách a ostrých hranách. Vše odstartuje longboard session, hromadný pojezd na okolečkované desce, která v posledních letech zaznamenává velký comeback. Půjčovna longboardů nabízí lekce zdarma, takže si tento sport může vyzkoušet každý. Muzika, slacklines a další vychytávky okoření pohodové odpoledne. Energii dodá mini s plechovkou, případnou odvahu holky s paroháčem. Večer pak odpálí svůj um nejlepší čeští freeskieři společně s neméně vyspělými snowboardisty. Pod světly si to rozdají ve skocích do bagu od firmy air-bag.cz. Roztahovat je bude naviják, aby pak vyletěli do výšky čtyř až pěti metrů a následně se snesli do air-bagu o rozměrech 9x15 metrů. Nebudou chybět členové nově vzniklé reprezentace ČR, což slibuje nelítostné boje o krále východu, jak z názvu akce plyne. A dál? Pořádná divočina ve znamení jelena, tedy Jägermeister afterparty v obrovském party stanu a ještě větším stylu. Okřídlenou noc zahájí DJ Akvamen, stálice boardových večírků, aby pak vše uzavřel DJ Hammer, východočeská party legenda, a jeho tanečky. Přijít včas znamená dostat welcome drink! Vstup na after party je zdarma stejně jako stanování v areálu Marta II. Riders info: info@frontevents.cz

Sobotní program
14.00 – 18.00 Longboard session a doprovodný program
18.30 – 19.30 Trénink
19.30 – 20.15 SNB contest
20.30 – 21.15 Freeski contest
21.15 – 05.00 Jägermeister afterparty
Co je to longboard
Longboard je většinou jeden metr dlouhý a na pohled vypadá stejně jako běžný skateboard. Důležité jsou ale detaily. Jsou to kola, která jsou větší a měkčí než kola běžných skateboardů. Díky tomu je prkno stabilnější, má lepší přilnavost, přejede množství nerovností a urazíte na něm velké vzdálenosti bez potřeby pohybu. Neméně důležité jsou trucky, tedy kovové části, které spojují prkno s koly a umožňují zatáčet pohybem v pase. Jsou širší a oproti běžným skateboardům mají tzv. offset, tedy otočené osy směrem ven. Díky tomu je velmi snadné zatáčet. V neposlední řadě je to samotná deska. Ta je lisována z dýh pečlivě vybraných druhů stromů. Díky tomu je prkno příjemně pružné a má dobrou odezvu.

Freeskiing je jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících sportů s obrovskou návštěvností a zájmem sponzorů a médií. V současnosti je zastoupen dvěma disciplínami na zimních olympijských hrách. Jezdí se na tzv twin-tip lyžích, tedy s ohnutými patkami a vázáním uprostřed lyže. To umožňuje jezdcům rozjíždět se na skok, nebo následný trik odjíždět pozadu. Závod do air-bagu, tedy vzduchem plněného pytle: jezdci budou roztaženi navijákem, následný radius je vynese do čtyř až pěti metrů, kde předvedou svůj trik a snesou se do air-bagu. Systém závodění je formou JAMU, tedy že všichni jezdci skáčou předem určenou dobu. Porota vyhodnotí nejlepší tři soutěžící z každé kategorie. Uvidíte reprezentanty České republiky, například Maria Skálu (vítěz O'Neill Soldiers) nebo Daniela Hanku (jezdec, který jako jediný v ČR skáče switch double 1080). V doprovodném programu jsou připraveny soutěže pro širokou veřejnost s cenami za 20 000 korun.

Královéhradecko - Před půlnocí zdolejte 233 schodů na věž

Hradec Králové – Nebojíte se výšky? Chcete si vychutnat pohled na noční město? Pak stačí v sobotu vyšlapat 233 schodů na Bílou věž a rozhlédnout se. Bílá věž bude otevřena od 20 do 24 hodin. Jak nám organizátoři připomněli, při stoupání budou zájemci míjet zvon Augustin, který je třetí největší v republice.

Trutnovsko - Kdo zdolá zrádnou lávku na koupališti?

Dvůr Králové – Královédvorská lávka se koná v sobotu na Tyršově koupališti. Soutěž v překonávání bazénu po úzké lávce budou moderovat DJ Fugas a Josef Mádle. Vlastní Lávka začíná v 15 hodin. Kromě běhu lze překonat lávku i na trakaři nebo na jiných prostředcích. Na nejlepší čekají zajímavé ceny.

Jičínsko - Mezi loukotěmi a řemeny

Jičín – Veteran car club připravil na 5. až 7. srpna pátý ročník akce Loukotě a řemeny. Sraz je určen pouze pro vozidla vyrobená do roku 1918. Výjimku mají motocykly, jimž slouží pro pohon zadního kola řemen.

Akce začíná v pátek ve 20.30 hodin, kdy se kolona historických vozidel vydá na krátkou noční etapu. V sobotu mezi 9. až 10. hodinou budou stroje vystaveny na Valdštejnově náměstí, odkud budou startovat do sobotní i nedělní etapy.

Po všechny dny akce budou vozidla průběžně k vidění i v areálu kempu Rumcajs, kde je zajištěno pro návštěvníky i účastníky celodenní občerstvení.

Náchodsko - Vodníci mají sraz na rybníku Brodský

Červený Kostelec – Vodnické slavnosti, 16. ročník již tradičních zábavných slavností na rybníku Brodský, se uskuteční v sobotu. Největší sraz vodníků, vodnic a ostatní vodní havěti nabízí soutěže, hry a zábavu spojené s vodou pro děti i dospělé. Součástí bude vodnický trojboj pouze pro dospělé, příjezd vodníka Brodíka s družinou, přehlídka vodníků a divadelní představení. Večer bude zakončen ohňovou show a ohňostrojem.

Jaroměř – Nostalgická jízda parního vláčku se uskuteční v sobotu v 8 hodin, kdy se vlak s parní lokomotivou vydá z Jaroměře do Hradce Králové. Z hradeckého hlavního nádraží vyrazí v 8.50 hodin a přes Jaroměř, Českou Skalici a Náchod dojede do Hronova. Odtud se odpoledne v 15.20 hodin vydá na zpáteční cestu a putování ukončí v expozici železničního muzea v Jaroměři.