A důležitou roli v celém dějství hraje zdejší region. Příběh Saly Garncarz, která šla dobrovolně do tábora nucených prací místo své sestry, je realitou. A přes šťastný konec smutným mementem, které nesmí být zapomenuto.

Kniha i v češtině

Jednou z cest k tomu, aby se tak stalo, je i projekt studentky Filmové akademie Miroslava Ondříčka Karin Venhauer ze Žacléře. Tedy z místa, kde se Sala dočkala v roce 1945 osvobození poté, co během 2. světové války prošla sedmi tábory. Cílem Karin je natočit o životních osudech Saly dokumentární film. Zda se to podaří, není jisté, i tak už ale může svou snahu považovat za úspěšnou. Ve středu odpoledne totiž došlo v trutnovském společenském centru Uffo ke křtu českého překladu knihy Salin dar, kterou o matčině osudu sepsala její dcera, Ann Kirschner. Ta žije v New Yorku a slavnostní příležitost si nenechala ujít. Součástí jejího pobytu v Čechách byly také dvě besedy, jedna v Polském institutu v Praze, druhá právě v Uffu. „Studenti měli o téma zájem a došlo i na množství dotazů. Byla jsem velmi potěšená,“ netajila se autorka.

Dar knihovnám

„Knihu jsem objevila díky výstavě Dopisy Sale, kterou v roce 2008 pořádalo Městské muzeum v Žacléři. Poprosila jsem kamarádku Petru Eflerovou o překlad, abych mohla začít psát scénář,“ popisuje začátek Karin Venhauer.

Nyní v nakladatelství Mladá fronta vychází 1500 knih a pro velký zájem je na cestě dotisk dalších 1500 kusů. Tři stovky z nich je přitom určeno k bezplatnému rozdání do školních a veřejných knihoven trutnovského regionu.

Pouť Saly Garncarz

• v roce 1940 nastoupila do pracovního tábora místo své sestry. Byla větší šance, že si s těžkými podmínkami lépe poradí
• prošla sedmi lágry, osvobození se dočkala v roce 1945 v Žacléři
• po celou dobu si schraňovala korespondenci i fotografie
• jako nevěsta amerického vojáka odešla v roce 1946 do USA
• o svém osudu dlouho nikomu neřekla. Až v 67 letech, před složitou operací, vytáhla staré kožené desky a všechny shromážděné dokumenty předala dceři Ann
• ta o příběhu své matky sepsala knihu Salin dar, která byla přeložena již do sedmi jazyků