VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rais: Krásně tvarované kovové koleno dokáže rozehřát i mé srdéčko

Trutnov - V Galerii města Trutnov můžete do konce listopadu zhlédnout sochy mladého výtvarníka, který tvoří především z použitého kovu.

15.11.2013
SDÍLEJ:

Dílo Lukáše Raise v TrutnověFoto: Archiv

V létě mohli chodci pozorovat kovové sochy Lukáše Raise. Obří noha, kovové propletence Cesty trubky nebo Archimedona musely zaujmout každého. Ladné tvary spojil mladý umělec se „surovým" vzhledem železa.

Nyní se žák Kurta Gebauera nebo Kryštofa Kintery představuje v Galerii města Trutnov. Tam jsou k vidění samozřejmě menší plastiky. Ale i tak člověk žasne, jak se stará trubka mění v originální umělecké dílo. Jaký je Raisův pohled na umění, kde hledá inspiraci a kterým dalším oborům umění se věnuje?

Vybral jste si netradiční materiál – železné trubky, většinou už použité. Proč právě ty?
Nemohu zcela souhlasit s tvrzením, že se jedná ve výtvarném umění o netradiční materiál. V současném moderním umění jsou stále používány nové materiály a technologie, o kterých se našim předchůdcům ani nesnilo, ale je potřeba si uvědomit, že materiál sám o sobě není až tak důležitý. Jde spíše o rozhodnutí v čase, prostoru a vývoji každého výtvarníka. Důvod, proč používám ocelové prefabrikáty, je prostý. Mám k nim láskyplný vztah a chci je prezentovat v jiných souvislostech než jsou obecně přijímány, respektive konzumovány, neboť se jedná o technické a velmi specifické produkty, které jsou primárně určeny ke zcela jiným účelům a úkonům. Můj obdiv samozřejmě patří i navrhovatelům těchto komponentů, jelikož dokázali do prostých předmětů, pravděpodobně nevědomky, vložit harmonické proporce a ladné tvary, i když požadavky na výrobu jsou jednoznačně pragmatické. Takové krásně tvarované kovové koleno nebo T-profil dokáže rozehřát srdéčko nejednoho inženýra, ale třeba také výtvarníka, jako je moje maličkost. Vtip je v tom, že já se snažím tyto kousky poskládat do zcela jiných významů, které jsou pro oko nezasvěceného pozorovatele přinejmenším překvapivé a nebo třeba také pobuřující, záleží na subjektivním pohledu.

V Trutnově jste už vystavoval své dílo pod širým nebem. Jednalo se o rozměrné objekty. Na výstavě budou i nějaké menší?
Na výstavě „INSIDE" v Trutnově je k vidění poměrně široký záběr mé tvorby. Nenazýval bych to průřezem, ale spíše zářezem do mé práce. Snažím se, aby moje díla měla i nějaký funkční přesah. Jsem rád, když plastiky svítí, topí, hrají a nebo alespoň evokují zdání elementárních pohybů v jinak statických kompozicích. Není to samozřejmě podmínkou. Některé realizace jsou jednoznačně figurativní či ornamentální bez požadavků na jakoukoli funkci, je to prostě klasický přístup k sochařství – tvar, kompozice, harmonie, proporce, myšlenka atd. A to není vůbec snadné. Nicméně právě proto je tvorba tak krásná. Je to vlastně dost osobní záležitost, která je prezentována výslednými díly divákům a je na nich, aby odhalili jisté ukryté významy a podotýkám, že se nemusí jednat o nějaké super hluboké myšlenky. Mám raději přímé a jasné motivy, ve kterých si může každý divák najít paralely k vlastní osobě, životu a vlastně i ke každodenním, víceméně humorným situacím. Humor a nadsázka je velmi důležitá pro komunikaci mezi výtvarníkem a divákem, protože boří hráze uměle vytvořeného, a pro normálního člověka vcelku nepochopitelného, pojmu jakým moderní umění bezesporu je. Není to chyba diváků, ale spíše prostředků, jakými je současné umění prezentováno. Pokud potřebujete k přečtení výtvarné kritiky výkladový slovník, abyste vůbec pochopili, co se vám někdo snaží sdělit, bude asi někde zakopaný „komunikační pes".

Máte nějaký vzor? Kde hledáte inspiraci?
Co se týká mých vzorů, jde o poměrně rozsáhlé pole osobností z mnoha odvětví. V kostce bych shrnul, že můj obdiv mají lidé, kteří se nebojí jít za svým i přes záludné překážky, kterými je život jedince doslova prošpikován. Nedá se tomu ani říkat běh přes překážky na dlouhou trať, je to spíše setrvalé odklízení naplavených břemen a jenom občas na vás na dně prosvitne něco, co by se s trochou nadsázky dalo nazvat cestou, tedy spíše stezkou. Na takový výlet je potřeba mít dobré průvodce a kvalitní obuv. Pro mne jsou takovými průvodci lidé, kteří touto cestou již prošli a ještě k tomu dokázali vytvořit obdivuhodná díla. Nebudu je vyjmenovávat jednotlivě, jelikož předpokládám, že vaše noviny nemají formát telefonního seznamu a stejně bych na polovinu zapomněl. No, a kvalitní obuví míním Nadhled a Humor, i když někdy s nádechem hořkosti, ale když neokusíte cosi hořkého, strašně špatně se vám potom vychutnávají sladkosti.

Jste všestranný umělec, věnujete se i divadlu a designu. Je to jen doplněk sochařství nebo máte všechny oblasti umění rovnoměrné?
Můj zájem o divadlo asi pramení z jistého vnitřního exhibicionismu a možnosti si ze sebe dělat bezostyšně legraci, aniž by si někdo vcelku oprávněně myslel, že jsem úplný kretén. Divadlo samo o sobě je neskutečný formát, takový živoucí organismus, kde jste pouze zprostředkovatelem, kdežto pravé životní funkce probíhají za hranicí jeviště (často imaginární) neboť publikum je to, co udržuje hru při životě. Pokaždé je to jiné, někdy se podaří vytvořit svalnatého obra a někdy je to spíše subtilní zviřátko odkázané na jednotku intenzivní péče. Záleží na mnoha faktorech. Každopádně je divadlo naprosto rovnocenné s výtvarnou tvorbou. Jde o jiný aspekt téže věci se všemi pro a proti, tudíž jde o krásnou věc. Minimálně vám dokazuje, že rozhodně nejste pupek světa, ale spíše malinkatý prvok, který si spokojeně v pupku přežívá a protože hrajete a diváci reagují, tak s největší pravděpodobností stále ještě žijete a možná naplno.

Jste také autorem netradičních a velice zajímavých topidel. Kde hledáte v této oblasti inspiraci a jak jste se k tomuto oboru dostal?
Otázka designu nebo snad lépe řečeno užitého umění je jemně komplikovaná. Kde začíná design a začíná umění? Je design uměním? Je užité umění designem? Neinzultuje mě první designér, kterého potkám? To jsou první otázky, které vás napadnou. Chápu, že odpovídat na otázku otázkou je sice populární ve filozofii, ale nic moc nevysvětlují. Bylo ovšem nutné je položit, protože odpovědi na ně stále hledám a upřímně doufám, že dále hledat budu, kromě té poslední, nejsem dobrý zápasník. Moje topné plastiky vycházejí přímo z mé tvorby. Někdy něco vytvořím a pak si lámu hlavu, jestli by to nešlo uchopit nějak jinak, víc k lidem a potom vznikají plastiky, jaké jsou prezentovány na výstavě. Stále si myslím, že jde hlavně o solitérní plastiky, sochy, které mají druhotný přesah tím, že poskytují teplo a, doufejme, i vizuální pohodu. Cílem je vytvořit něco, co funguje a ještě k tomu to poměrně nekompromisně definuje prostor ve kterém je to umístěno. To je myslím sen každého výtvarníka, designéra, sochaře a mohl bych pokračovat ve výčtu profesí do nekonečna ale cíl zůstává neměnný. Jaký doopravdy je, to ponechám každému na jeho uvážení.

Lukáš Rais

Lukáš Rais•narozen 1975 v Sokolově

•Od roku 2005 student Vysoké školy uměleckoprůmyslové, atelier Sochařství II pod vedením Jiřího Beránka, Kurta Gebauera a Krištofa Kintery.

•Držitel ceny rektora UMPRUM z roku 2006.

•Aktivně se věnuje literární a divadelní tvorbě.

•Roku 2008 založil neformální lingvistické „DIVADLO COŽE?"

Autor: Bedřich Machek

15.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 300 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč, mzda max. 32070 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZDRAVOTNÍ SESTRA - BRATR- osvědčení k výkonu zdravotní sestry bez odborného dohledu, plný prac. úvazek, zástup za MD, v budoucnu i možnost prac. smlouvy na dobu neurčitou, směnný provoz, možnost i brigádně ( pár směn v srpnu, příp. září), Nabízíme: 5 týdnů dovolené, plat dle platových tabulek ( 10 platová třída, stupeň dle započítatelné praxe), příplatek za směnnost, za svátky, víkendy, noční, po zkušební době osobní příplatek, příspěvek na stravování, benefit v podobě vánočních balíčků, kulturní akce. Pracoviště: Domov pro seniory pilníkov, Trutnovská, č.p. 176, 542 42 Pilníkov. Informace: Tamara Janková, +420 739 460 438.

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 500 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů Dělník ve strojírenské výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Výběrové řízení se uskuteční dne 20.8.2018 v 10.00 hod ma ÚP v trutnově. , DĚLNÍK VE STROJÍRENSKÉ VÝROBĚ- manuální zručnost, spolehlivost, odpovědnost, dobrý zrak, preciznost, přesnost, Tel. kontakt možný od 10.00 - 16.00 hod.. Pracoviště: Vdha s.r.o. - pracoviště, 542 32 Úpice. Informace: Halyna Hryhor, +420 777 987 403.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 22 000 Kč

Lékaři specialisté Lékař - ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: LÉKAŘ - KA , Požadujeme: , -vzdělání v příslušném oboru - všeobecné lékařství (u absolventů), -osvědčení o spec. způsobilosti v oboru RFM, -atestace v oboru pediatrie, interny, chirurgie, neurologie nebo ortopedie, -profesionální a proklientské chování, -odpovědnost, flexibilita, ochota učit se novým věcem, -znalost AJ, případně NJ, RJ , Nabízíme: , -trvalý pracovní poměr u zavedené perspektivní společnosti s dlouhou tradicí v oboru, -motivující mzdové podmínky a zaměstnanecké benefity, -předatestační příprava, -možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu hrazené zaměstnavatelem, -práce na výjimečném pracovišti v rámci ČR a, spolupráce s dalšími odbornými pracovišti v ČR, -možnost aktivní i pasivní účasti na konferencích, seminářích, možnost individuálních odborných stáží v našich partnerských zdravotnických zařízeních, -na našem pracovišti je samozřejmostí každoroční multioborové třídenní sympozium, pravidelné pořádání odborných seminářů a přednášek s účastí špičkových odborníků., -můžete se podílet na využívání nových RHB metodik a směrů, např. zavádění robotické rehabilitace, účast na plánované studii v rámci testování unikátního přístrojového vybavení ve spolupráci s Fakultou biomedicínského inženýrství UK Praha., -5 týdnů dovolené na zotavenou, -možnost přidělení služebního bytu ve známém lyžařském středisku, -možnost získání jednorázového příspěvku na stěhování a vybavení bytu. , Náborový příspěvek 100.000,-Kč.( pro samostatně pracujícího lékaře s atestací, 30000,-Kč pro lékaře pracujícího pod dozorem., Nástup možný ihned případně dle dohody. , Pokud Vás nabídka oslovila a splňujete-li naše požadavky, kontaktujte nás prosím, a zašlete nám Váš strukturovaný životopis a motivační dopis na email: vasil.janko@janskelazne.com,radka.jonova@janskelazne.com, Kontakt : MUDr. Vasil Janko + 420 739658119, Radka Jónová + 420 499 860 118, +420 739 421 970., Výši mzdy upřesní zaměstnavatel při osobním jednání.. Pracoviště: Státní léčebné lázně s.p., náměstí Svobody, č.p. 272, 542 25 Janské Lázně. Informace: Nela Ouředníková, +420 499 860 120,123.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 19 000 Kč

Kvalifikovaní stavební dělníci hlavní stavební výroby Dělník hlavní stavební výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: DĚLNÍK HLAVNÍ STAVEBNÍ VÝROBY, Podmínkou je zdravotní způsobilost k práci ve výškách, ochota pracovat, ochota cestovat za prací na stavby v zakázkách firmy. Cestování na stavby zajišťujeme vlastní dopravou firemními automobily. V případě delší pracovní cesty požadujeme ubytování v místě stavby. Ubytování je hrazeno zaměstnavatelem. , Zaměstnanecké výhody: poskytujeme ošacení, příspěvek na stravování, ubytování v rámci pracovních cest, další dovolenou v délce jednoho týdne při čerpání v zimním období, příspěvek na penzijní spoření dle odpracovaných let a věku zaměstnance.. Pracoviště: Bak stavební společnost, a.s., Vodní, č.p. 177, 541 01 Trutnov 1. Informace: Juliana Trojanová, +420 499 800 202.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dmitrij Andrejevič Praskilevič přijel do Trutnova autem z Moskvy. Trvalo mu to 24 hodin.

Šílenosti přilákaly prodavače z Moskvy i partičku z Hongkongu

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

OBRAZEM: Z kopce sviští závratnou rychlostí

Chucelna /FOTO/ - Závod světového poháru v downhillovém skateboardingu, Kozákov Challenge, pokračoval 20. července na kopci Kozákov u obce Chuchelna na Semilsku.

Za výrobu dětské pornografie dostal šest let

Hradec Králové - Šestiletý trest vězení v pátek krajský soud udělil Pavlu Rohelovi, který podle obžaloby na Náchodsku vyráběl a prodával dětskou pornografii.

Kuks žije muzikou. Zazní tam například předehra k opeře

Kuks – Hudební léto Kuks je v plném proudu. Třetí koncert mezinárodního festivalu nabídne v sobotu od 18 hodin přední české komorní seskupení – dechové kvinteto Belfiato Quintet.

OBRAZEM: Čtvrteční noc byla divoká, plná sexuálního sadismu

Trutnov - Když extrém, tak na plný koule. Doslova. Trutnovský hudební festival Obscene Extreme zažil divokou čtvrteční noc, naplněnou sexuálním sadismem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT