VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rais: Krásně tvarované kovové koleno dokáže rozehřát i mé srdéčko

Trutnov - V Galerii města Trutnov můžete do konce listopadu zhlédnout sochy mladého výtvarníka, který tvoří především z použitého kovu.

15.11.2013
SDÍLEJ:

Dílo Lukáše Raise v TrutnověFoto: Archiv

V létě mohli chodci pozorovat kovové sochy Lukáše Raise. Obří noha, kovové propletence Cesty trubky nebo Archimedona musely zaujmout každého. Ladné tvary spojil mladý umělec se „surovým" vzhledem železa.

Nyní se žák Kurta Gebauera nebo Kryštofa Kintery představuje v Galerii města Trutnov. Tam jsou k vidění samozřejmě menší plastiky. Ale i tak člověk žasne, jak se stará trubka mění v originální umělecké dílo. Jaký je Raisův pohled na umění, kde hledá inspiraci a kterým dalším oborům umění se věnuje?

Vybral jste si netradiční materiál – železné trubky, většinou už použité. Proč právě ty?
Nemohu zcela souhlasit s tvrzením, že se jedná ve výtvarném umění o netradiční materiál. V současném moderním umění jsou stále používány nové materiály a technologie, o kterých se našim předchůdcům ani nesnilo, ale je potřeba si uvědomit, že materiál sám o sobě není až tak důležitý. Jde spíše o rozhodnutí v čase, prostoru a vývoji každého výtvarníka. Důvod, proč používám ocelové prefabrikáty, je prostý. Mám k nim láskyplný vztah a chci je prezentovat v jiných souvislostech než jsou obecně přijímány, respektive konzumovány, neboť se jedná o technické a velmi specifické produkty, které jsou primárně určeny ke zcela jiným účelům a úkonům. Můj obdiv samozřejmě patří i navrhovatelům těchto komponentů, jelikož dokázali do prostých předmětů, pravděpodobně nevědomky, vložit harmonické proporce a ladné tvary, i když požadavky na výrobu jsou jednoznačně pragmatické. Takové krásně tvarované kovové koleno nebo T-profil dokáže rozehřát srdéčko nejednoho inženýra, ale třeba také výtvarníka, jako je moje maličkost. Vtip je v tom, že já se snažím tyto kousky poskládat do zcela jiných významů, které jsou pro oko nezasvěceného pozorovatele přinejmenším překvapivé a nebo třeba také pobuřující, záleží na subjektivním pohledu.

V Trutnově jste už vystavoval své dílo pod širým nebem. Jednalo se o rozměrné objekty. Na výstavě budou i nějaké menší?
Na výstavě „INSIDE" v Trutnově je k vidění poměrně široký záběr mé tvorby. Nenazýval bych to průřezem, ale spíše zářezem do mé práce. Snažím se, aby moje díla měla i nějaký funkční přesah. Jsem rád, když plastiky svítí, topí, hrají a nebo alespoň evokují zdání elementárních pohybů v jinak statických kompozicích. Není to samozřejmě podmínkou. Některé realizace jsou jednoznačně figurativní či ornamentální bez požadavků na jakoukoli funkci, je to prostě klasický přístup k sochařství – tvar, kompozice, harmonie, proporce, myšlenka atd. A to není vůbec snadné. Nicméně právě proto je tvorba tak krásná. Je to vlastně dost osobní záležitost, která je prezentována výslednými díly divákům a je na nich, aby odhalili jisté ukryté významy a podotýkám, že se nemusí jednat o nějaké super hluboké myšlenky. Mám raději přímé a jasné motivy, ve kterých si může každý divák najít paralely k vlastní osobě, životu a vlastně i ke každodenním, víceméně humorným situacím. Humor a nadsázka je velmi důležitá pro komunikaci mezi výtvarníkem a divákem, protože boří hráze uměle vytvořeného, a pro normálního člověka vcelku nepochopitelného, pojmu jakým moderní umění bezesporu je. Není to chyba diváků, ale spíše prostředků, jakými je současné umění prezentováno. Pokud potřebujete k přečtení výtvarné kritiky výkladový slovník, abyste vůbec pochopili, co se vám někdo snaží sdělit, bude asi někde zakopaný „komunikační pes".

Máte nějaký vzor? Kde hledáte inspiraci?
Co se týká mých vzorů, jde o poměrně rozsáhlé pole osobností z mnoha odvětví. V kostce bych shrnul, že můj obdiv mají lidé, kteří se nebojí jít za svým i přes záludné překážky, kterými je život jedince doslova prošpikován. Nedá se tomu ani říkat běh přes překážky na dlouhou trať, je to spíše setrvalé odklízení naplavených břemen a jenom občas na vás na dně prosvitne něco, co by se s trochou nadsázky dalo nazvat cestou, tedy spíše stezkou. Na takový výlet je potřeba mít dobré průvodce a kvalitní obuv. Pro mne jsou takovými průvodci lidé, kteří touto cestou již prošli a ještě k tomu dokázali vytvořit obdivuhodná díla. Nebudu je vyjmenovávat jednotlivě, jelikož předpokládám, že vaše noviny nemají formát telefonního seznamu a stejně bych na polovinu zapomněl. No, a kvalitní obuví míním Nadhled a Humor, i když někdy s nádechem hořkosti, ale když neokusíte cosi hořkého, strašně špatně se vám potom vychutnávají sladkosti.

Jste všestranný umělec, věnujete se i divadlu a designu. Je to jen doplněk sochařství nebo máte všechny oblasti umění rovnoměrné?
Můj zájem o divadlo asi pramení z jistého vnitřního exhibicionismu a možnosti si ze sebe dělat bezostyšně legraci, aniž by si někdo vcelku oprávněně myslel, že jsem úplný kretén. Divadlo samo o sobě je neskutečný formát, takový živoucí organismus, kde jste pouze zprostředkovatelem, kdežto pravé životní funkce probíhají za hranicí jeviště (často imaginární) neboť publikum je to, co udržuje hru při životě. Pokaždé je to jiné, někdy se podaří vytvořit svalnatého obra a někdy je to spíše subtilní zviřátko odkázané na jednotku intenzivní péče. Záleží na mnoha faktorech. Každopádně je divadlo naprosto rovnocenné s výtvarnou tvorbou. Jde o jiný aspekt téže věci se všemi pro a proti, tudíž jde o krásnou věc. Minimálně vám dokazuje, že rozhodně nejste pupek světa, ale spíše malinkatý prvok, který si spokojeně v pupku přežívá a protože hrajete a diváci reagují, tak s největší pravděpodobností stále ještě žijete a možná naplno.

Jste také autorem netradičních a velice zajímavých topidel. Kde hledáte v této oblasti inspiraci a jak jste se k tomuto oboru dostal?
Otázka designu nebo snad lépe řečeno užitého umění je jemně komplikovaná. Kde začíná design a začíná umění? Je design uměním? Je užité umění designem? Neinzultuje mě první designér, kterého potkám? To jsou první otázky, které vás napadnou. Chápu, že odpovídat na otázku otázkou je sice populární ve filozofii, ale nic moc nevysvětlují. Bylo ovšem nutné je položit, protože odpovědi na ně stále hledám a upřímně doufám, že dále hledat budu, kromě té poslední, nejsem dobrý zápasník. Moje topné plastiky vycházejí přímo z mé tvorby. Někdy něco vytvořím a pak si lámu hlavu, jestli by to nešlo uchopit nějak jinak, víc k lidem a potom vznikají plastiky, jaké jsou prezentovány na výstavě. Stále si myslím, že jde hlavně o solitérní plastiky, sochy, které mají druhotný přesah tím, že poskytují teplo a, doufejme, i vizuální pohodu. Cílem je vytvořit něco, co funguje a ještě k tomu to poměrně nekompromisně definuje prostor ve kterém je to umístěno. To je myslím sen každého výtvarníka, designéra, sochaře a mohl bych pokračovat ve výčtu profesí do nekonečna ale cíl zůstává neměnný. Jaký doopravdy je, to ponechám každému na jeho uvážení.

Lukáš Rais

Lukáš Rais•narozen 1975 v Sokolově

•Od roku 2005 student Vysoké školy uměleckoprůmyslové, atelier Sochařství II pod vedením Jiřího Beránka, Kurta Gebauera a Krištofa Kintery.

•Držitel ceny rektora UMPRUM z roku 2006.

•Aktivně se věnuje literární a divadelní tvorbě.

•Roku 2008 založil neformální lingvistické „DIVADLO COŽE?"

Autor: Bedřich Machek

15.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 18 000 Kč

Skláři dutého, lisovaného a technického skla SKLÁŘ DUTÉHO SKLA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce spočívá v nabírání skloviny a tvarování sklářských výrobků. Nevyučené v oboru zaučíme, možnost ubytování nebo přidělení bytu., , NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK 30.000 Kč, stravenky, lázně, masáže, , kontakt: telefonicky pondělí-pátek od 7.00 do 14.00 hod., e-mailem, , , , kontakt: telefonicky pondělí-pátek od 7.00 do 14.00 hod., e-mailem. Pracoviště: Sklárna a minipivovar novosad a syn harrachov s.r.o. czech republic, 512 46 Harrachov v Krkonoších. Informace: Pelcová, +420 730 518 905.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 22 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SKLADNÍK - osvědčení k obsluze VZV výhodou, spolehlivost, samostatnost, znalost stavebních materiálů výhodou. Pracoviště: Wohn - bau s.r.o. - trutnov, Říční, č.p. 56, 541 01 Trutnov 1. Informace: Marek Fešar, +420 733 747 777.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 19 000 Kč

Všeobecné sestry bez osvědčení Zdravotní sestra -zubní ordinace. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZDRAVOTNÍ SESTRA- zubní ordinace , SZŠ, kontakt možný denně do 20.00 hod.. Pracoviště: Mudr. vladimíra skrbková, 5. května, č.p. 424, 542 24 Svoboda nad Úpou. Informace: Vladimíra Skrbková, +420 603 824 121.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 12 200 Kč

Číšníci, servírky a barmani ČÍŠNÍK, SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Praxe v restauračním provozu nebo vyučení v oboru nutné. Znalost NJ na základní restaurační úrovni., Dobrý vztah k dětem - jsme hotel pro rodiny s dětmi. Obsluha hostů v hotelové restauraci., , prac. poměr na dobu určitou od 5.1.2018 do 15.3. 2018, prac. poměr na dobu neurčitou od 15.3. 2018., , Ubytování v době turnusu, stravování, možnost použití wellness a sportovního vybavení zdarma. Premie dle obratu. Příjemný stabilizovaný kolektiv zaměstnanců., , kontakt: osobně, e-mailem, telefonicky v pracovní době. Pracoviště: Hotel bára s.r.o. benecko, 512 37 Benecko. Informace: Jetmarová, +420 777 304 109.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezi korunami stromů turisté putují s veverčákem Emilem

Mezi korunami stromů turisté putují s veverčákem Emilem

Cyklisté našli v potoce mrtvého muže

Cyklisté našli v potoce mrtvého muže

Legendární svět kovových pásků, matiček, koleček a šroubků

Lomnice nad Popelkou - Zámecká minigalerie otevřela interaktivní výstavu Fenomén Merkur, která vtáhne do světa nestárnoucí stavebnice nejen děti, ale i jejich doprovod.

Šťastná třináctka pro Kometu a červené trenky pro Zemana: videosouhrn víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 21. až 22. dubna 2018.

OBRAZEM: Motorkáři odstartovali

Hostinné - Krkonošským otvíráním šoupátek zahájili příznivci jedné stopy novou sezónu.

OBRAZEM: Blátem a břečkou se brodily traktory při závodech ve Vyskeři

Vyskeř - Přímí účastníci i diváci si na traktoriádě užili pěkný den. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT