Touto technikou se dají vytvořit téměř realistické obrazy třeba na kapoty aut, motorky, helmy, snowboardy, také obrazy na stěny nebo trika.

O jakou techniku se vůbec jedná? Mohl byste ji blíže popsat?
Při této technice proud vzduchu unáší barvu a já pomocí speciální pistolky napojené na kompresor reguluji její množství. Tím dokážu docílit od jemného až po velmi výrazný nástřik. K nám se airbrush dostal z Ameriky, kde ho dříve používali k retušování fotografií.

Jak jste se k airbrush dostal vy?
Jsem takový samouk. Už léta maluji olejovými barvami, takže jsem si pro inspiraci zakoupil velikou edici knih. Jedna z nich se jmenovala právě americká retuš. Bylo dokonalé, co všechno se s tím dá dělat. Bohužel v té době bylo vybavení a barvy dost finančně náročné. Postupem času a zejména prostřednictvím internetu ceny poklesly. Splnil se mi tak můj dávný sen.

Jak dlouho už touto technikou malujete?
Budou to 2 roky. Ale ty začátky byly zoufalé. Člověk si to nemohl pořádně nikde vyzkoušet, nefungovalo to, jak by mělo. Přišlo mi to jako vyhozené peníze. Po čase jsem se k tomu vrátil. Vyžaduje to silnou dávku trpělivosti. Moje jediná rada je: cvičit, cvičit, cvičit. I já se to pořád učím.

Věnujete se pouze airbrush technice?
Podle chuti a zakázek ji střídám s olejomalbou. V poslední době se učím i umělecké vyrývání do kovu.

Na co všechno se dá malovat?
To je právě skvělé, že na všechno. Na stěnu, na plech, na sklo, textil, co vás napadne. Nejpříjemnější a nejmíň obvyklé je malovat na lidské tělo tzv. bodypainting.

Jak dlouho vám trvá jedna kresba?
Záleží na složitosti motivu. Menší věci jako trika mám hotové během pár hodin. Větší obrazy třeba do druhého dne.

Dovedl byste odhadnout, kolik takových výtvorů už máte za sebou?
Když nepočítám, co jsem si jen někde vyzkoušel na papír, takovou stovku by to mohlo dát.

Považujete něco za svůj skvost, za své nejpovedenější dílo?
To se asi nedá říct. Většinou když namaluji něco nového, překryje to ty předešlé. Jinak nejpovedenější díla jsou určitě ty nejpropracovanější.

A jak je to s množstvím objednávek?
Je to spíš nárazové. V určitých obdobích roku se to někdy sejde všechno najednou.

Vystavujete své práce? Máme možnost si je někde prohlédnout?
Letos jsem byl podruhé na Airbrush Art Festivalu v Praze, který je zároveň spojen s výstavou motocyklů. Je to jedna z největších událostí, kde se prezentují i airbrusheři. Jinak se Spolkem podkrkonošských výtvarníků vystavuji každý rok na radnici olejomalby a samozřejmě se snažím začlenit mezi ně i nějaký ten airbrush. Sólo výstavu jsem zatím neměl.

Které motivy malujete nejčastěji?
Nejčastěji jsou to právě ty motorkářské. Já osobně nejraději maluji zvířata, což se v mnoha případech dá spojit dohromady.

Jak drahá záležitost je namalování jednoho obrazu airbrush technikou?
Samozřejmě záleží na složitosti motivu. Snažím se ale, aby tento neobvyklý druh malby, byl dostupný pro každého. Pohybujeme se mezi 3 až 5 tisíci.

Andrea Okrouhlická