Peníze, které se podařilo vybrat na vstupném, občerstvení v baru a výrobcích, které skauti sami přichystali, poputují jako příspěvek na rekonstrukci kluboven. Ty se nacházejí v objektu Střediska Hraničář v Horské ulici, který na dvacet let město skautům zapůjčilo bezplatně do užívání.

Nápad uspořádat na podporu rekonstrukce benefiční festival se ukázal jako skvělá příležitost, jak skauty a jejich příznivce pobavit a ještě k tomu podpořit potřebnou věc. Během sobotního odpoledne a večera vystoupily na festu skupiny Tendr, Tlupa tlap, Marta a Rasputin, až z Hané dorazil večer Tomáš Kočko se svým orchestrem a následovala vystoupení kapel Sexuell Handgrenate a Heebie Jeebies.

„Všechny kapely vstoupily v Trutnově zadarmo. Naši přátelé nás prostě přijeli podpořit. Pomohla i řada sponzorů. Dvacet let se do objektu, který skauti v Trutnově využívají, mnoho neinvestovalo, je potřeba dům dát do kupy tak, aby zázemí bylo lepší,“ komentoval situaci dramaturg a duchovní otec historicky prvního Skaut festu Vojtěch Lábus.

Skautská organizace prožívá podle všeho rozmach. Trutnovský Hraničář má v současnosti více než sto členů a noví zájemci se stále hlásí. "Dodržování skautského desatera je pro děti, které v dnešní době díky technologiím ztrácejí kontakt s přírodou, stále víc lákavé,“ dodal Vojtěch Lábus. Jeho slova potvrdila také skautka Eida, Blanka Radiměřská. „Akce se vydařila, máme z toho radost. Účastníci mohli kromě poslechu muziky sledovat naši činnost na fotografiích, umístěných na panelech, nebo prostřednictvím promítaných snímků z akcí. Pro děti jsme připravili tvůrčí zázemí v sále, kdo chtěl, mohl se nechat vyfotografovat ve skautském oblečení v připravené přírodní scenérii, nikdo se tady určitě nenudil. Během akce se mezi vystoupeními kapel prezentovaly i jednotlivé oddíly. Do přípravy benefice se zapojili skutečně všichni. Mnoho hodin zabrala například výroba upomínkových předmětů, které si mohli návštěvníci zakoupit, nebo příprava dobrot do stánku s občerstvením,“ popsala Eida.

Hledají se noví vedoucí

Na nové klubovny se v Hraničáři už těší, i když nějaký čas to ještě bude trvat. „Teď se musí připravit projekt, zatím náklady neumíme zcela odhadnout, ale budou zřejmě poměrně dost vysoké. Musíme je pokrýt hlavně dotačně,“ řekla k rekonstrukci hlavní vůdkyně trutnovských skautů Ludmila Rosiová. „Skautů přibývá, určitě bychom uvítali i další vedoucí,“ poznamenala a přiznala, že sama se začala skautingu věnovat, až když jí bylo přes třicet let. „Bylo to v bernartické škole, kde mě pan ředitel oslovil, jestli bychom nevymysleli nějaké kroužku. Můj strýc po válce skautoval, na půdě jsme měli Rychlé šípy, vše bylo zahalené tajemstvím. Moc jsem toho nevěděla, ale lákalo mě začít na zelené louce. Od známé skautky jsem si půjčila kroniky a založila v Bernarticích oddíl, který tam pak fungoval zhruba třináct let. Byla to dobrá průprava. Potřebné zkoušky jsem tedy skládala až potom. Organizace vše ošetřuje a práce ve skautingu má jasná pravidla a kritéria,“ dodala Ludmila Rosiová.

Nejlepší vedoucí se podle ní samozřejmě rekrutují z dětí, které prošly oddíly. „Vynikající členové jdou však většinou na školy do Prahy i do ciziny. V mojí první družině byly výborné holky. A všechny se rozprchly do světa. Teď tady máme jejich rodiče. Působit jako skautský vedoucí není úplně jednoduché. Ne každý si to může dovolit také třeba z časových důvodů. A přitom skauting je čím dál víc důležitý. Děti, které se mu několik let věnují, nezasáhne konzum nebo nějaké křiváctví. Zjistí, že se vyplácí chovat se fér,“ uzavřela Ludmila Rosiová.