Ty by měly být pro každého mladého chlapce nebo dívkou samozřejmostí. Taneční mistři ale pořádají kurzy nejen pro začátečníky, ale také pro pokročilé. Výjimkou nejsou ani taneční určené manželským párům.

Jak se pohybují ceny jednotlivých kurzů, se dozvíte na následujících řádcích. Nutno ale podotknout, že taneční mnohdy přijdou na více než je jen kurzovné. Často je třeba koupit nový oblek, šaty nebo vhodnou taneční obuv.

V Trutnově kurzy pro mládež i dospělé

Zájemci v Trutnově mají možnost vybrat si ze dvou různých kurzů, které vedou buď manželé Francovi, nebo je pořádá Taneční centrum pod vedením Waltera Elscheka. Cena obou kurzů je shodná, 1400 korun a stokorunové zápisné. V Tanečním centru navíc nabízejí při zápisu různé slevy.

Manželé Francovi, kteří mají taneční školu, vyučují nejen v Trutnově, ale také ve Dvoře Králové. Trutnovský kurz, který se koná v sále Národního domu a v Uffu, začal 17. září a potrvá do 18. prosince. V devíti lekcích, dvou prodloužených a věnečku se účastníci naučí současné světové tance a pravidla společenského chování.

Kurz, jenž pořádá Taneční centrum Waltera Eslcheka, začíná 27. listopadu v 19.15 hodin v sále Národního domu Trutnov. Kapacita je omezena na 50 párů a zájemci se mohou přihlásit i on-line, a to do 6. listopadu. „V základním kurzu o deseti výukových lekcích, dvou prodloužených a věnečku, se zájemci naučí více než dvanáct společenských tanců, dozví se, jak správně vyzvat k tanci. Vysvětlíme jim také pravidla společenského chování. Chybět nebudou ani základy stolování a účast na plese tanečních kurzů v Praze,” uvedl Elschek. Ten láká například na ukázku umění špičkových tanečních párů nebo na společenské hry.

Taneční centrum připravuje i kurzy pro pokročilé. On-line zápis v tomto případě trvá až do 31. ledna 2012 a kurz, jehož cena je 1100 korun plus stokorunové zápisné, začíná 1. dubna příštího roku. Elschek vede také taneční pro dospělé. V tomto případě on-line zápis trvá do 6. listopadu. Kurz o šesti nedělních vyučovacích hodinách, který zahajuje 27. listopadu, stojí 1100 korun plus zápisné 100 korun.

Učí se manželské páry, taneční dvojice

Ve Dvoře Králové se taneční pro manželské páry a taneční dvojice konají v Hankově domě. „Kurz je určen nadšencům a těm, kteří si chtějí zopakovat společenské tance před plesovou sezonou,” poznamenal taneční mistr Miroslav Franc. Za devět lekcí a závěrečný věneček zájemci zaplatili 1800 korun, kurz začal 18. září.

Ve Vrchlabí vede taneční Roman Konopásek s partnerkou. Kurzy se konají od 16. září v Kulturním domě Střelnice. Za devět lekcí, dvě prodloužené a věneček zájemci zaplatili 1200 korun.

Již 2. září absolvovali první lekci účastníci letošního kurzu taneční a společenské výchovy v jilemnickém SD Jilm pod vedením mistrů Radky a Jiřího Paulů. Zápisné činilo 1300 korun. „Spoustu let jsme byli zvyklí otevřít dva kurzy těsně po sobě. Do jednoho se přihlašovalo okolo třiceti párů, do druhého okolo padesáti. Letos je menší zájem. Jedná se o celorepublikový trend, protože je slabší demografický ročník. Pořádáme tedy jeden spojený kurz, kde máme šedesát párů,” uvedl Jiří Paulů. Zájemci si mohli ještě v Jilemnici připlatit za speciální lekci o stolování. V ceně 400 korun je zahrnut odborný výklad i večeře o čtyřech chodech. „Lekce stolování jsme loni zkoušeli poprvé, nepřihlásilo se nám ale dost zájemců, abychom ji otevřeli. A vypadá to, že se nám to nepodaří ani v letošním roce. Je to zřejmě věc, kterou lidé zatím nepokládají za důležitou. Je možné, že od příštího roku zařadíme lekci do kurzu a o to navýšíme jeho cenu. Ale to je otázka do diskuze,“ dodal Paulů.

Petr Mertlík z Tanečního studia M Jičín vede kurzy pro manželské a přátelské páry, jež začaly 29. září v KC Golf Semily. Sedm lekcí a závěrečný taneční večer jsou určeny pro mírně pokročilé. Cena kurzu je buď 800 korun, nebo 130 korun za osobu a lekci. Druhá hodina se koná 20. října od 19 hodin. Kurzy pro mládež začaly 10. září. Kurzovné včetně věnečku činí 1500 korun. Pro rodiče a příbuzné je připravena cenově zvýhodněná gardenka na všechny lekce včetně prodloužených (bez věnečku) za 290 korun.

„Nyní běží v Semilech dva kurzy: pro mírně pokročilé a pokročilé. Na jaře bývá otevřen kurz pro začátečníky, záleží na zájmu. Mimo jiné pořádáme základní kurz pro mládež, o který ten je velký zájem,” konstatoval Mertlík.

Ceny tanečních na Trutnovsku a na Semilsku

TRUTNOV
•Tan. škola manželů Franco-vých: 1400 Kč + zápisné 100 Kč.
•Taneční centrum Trutnov - základní kurz: 1400 Kč + zápisné 100 Kč. Pro skupiny 16 a více osob - sleva 200 Kč na osobu, skupiny od deseti osob - sleva 150 Kč na osobu. Pokračovací kurz: 1100 Kč. Pro dospělé: 1100 Kč.

DVŮR KRÁLOVÉ
•Taneční škola manželů Francových - pro manželské páry a taneční dvojice: 1800 Kč.

VRCHLABÍ
•KD Střelnice: 1200 Kč.

JILEMNICE
•SD Jilm - Kurz tance a společenské výchovy: 1300 Kč. Pro doprovod - gardenka: 400 Kč (bez věnečku), základní lekce 50, prodloužená 80, věneček: 120 Kč. Základy stolování: 400 Kč.

SEMILY
•KC Golf - Taneční kurz pro manželské a přátelské páry pro mírně pokročilé: kurzovné 800 Kč za osobu. Jednotlivé vstupné 130 Kč na osobu a lekci. Kurz tance a společenského chování: 1500 Kč. Pro doprovod - gardenka: 290 Kč (bez věnečku), jednotlivé lekce: 60, prodloužené: 100 Kč.

Boom zažívají kurzy pro manželské páry

Taneční mistři, které jsme oslovili, se shodují v jednom. V posledních letech nastal velký boom v kurzech pro manželské nebo přátelské páry.
„Každý rok se najdou páry, které chtějí a mají zájem tančit. Pro ně otevíráme kurz, který se koná v Tanečním centru v Trutnově, dvakrát ročně,” podotýká Walter Elschek.

Miroslav Franc, který vede kurzy ve Dvoře Králové k tomu říká: „Je to trend. Po tuto věkovou kategorii totiž poté, co se přestaly organizovat taneční kavárny, chybí akce ve společenské zábavě. Kurzy je tak nahrazují. Je to ideální příležitost pro páry, aby strávily čas spolu a ještě se u toho pobavily. Ve Dvoře mám dokonce tři kurzy pro dospělé, takový je o ně zájem. Jsou rozdělené do kategorií mírně pokročilí, pokročilí a třetí skupině říkám velmi velmi pokročilí. S nimi již pracuji řadu let.”

Jeho slova potvrzuje také taneční mistr Roman Konopásek, který vede kurzy ve Vrchlabí a v Nové Pace. „O kurzy je zájem, a to je určitě dobře.”
Manželé nebo přátelské dvojice hojně navštěvují taneční v semilském KC Golf pod vedením Petra Mertlíka. „Neumět tančit, to je dnes společenská degradace. Lidé přicházejí na to, že tanec je nejenom velký koníček, ale i společenská nutnost. Do kurzů pro manželské páry chodí dvojice od 18 do 70 let. Věk nerozhoduje. A člověk se až diví, jak třeba šedesátníci ovládají sambu, cha-chu nebo jive. Na plesích je to potom znát a i umělci říkají, že když se jde v Semilech na ples, tak se tam opravdu tančí,” dodává Mertlík.