Ačkoliv se nejedná o muzeum, přesto jsme ho zařadili do našeho letního seriálu. Řeč je o Parku miniatur památek Dolního Slezska v Kowarech.

Výlet po nejzajímavějších místech české a polské strany Krkonoš jsme během jedné hodiny absolvovali ve společnosti tvůrce Mariana Piaseckého, který nám odpověděl na několik otázek.

Co Vás přivedlo k vytvoření Dolního Slezska v miniatuře?
Čtvrt století jsem cestoval po svět a poznal různé kultury a památky. Pokaždé jsem se však rád vracel do krajiny svého dětství. Otec, který byl architektem, ve mně vzbudil zájem o umění a naučil mě poznávat krásu a harmonii. Můj život ale plynul podle jiného scénáře. Stal jsem se inženýrem – specialistou na bezpečnost systémů jaderných reaktorů a byl jsem uznávaný v celé tehdejší Západní Evropě. Architektura se tak stala pouze mou zálibou. Po havárii v Černobylu došlo k redukci jaderné energetiky. Specialisté, mezi které jsem patřil, tak neměli možnost se dál rozvíjet. Během návštěvy u mé matky v Karpaczi, jsem začal uvažovat o návratu do rodného kraje a vybudování Parku miniatur, kde by byly nejzvýznamnější evropské stavby. Do krkonošské krajiny však nezapadaly, a tak jsem se rozhodl vybudovat miniatury vybraných dolnoslezských památek, které jsou odrazem různých architektonických stylů, období a zemí v Evropě.

Kdy vznikly první miniatury?
Představil jsem je 14. srpna 2003 během zahájení Festivalu filmových komedií v Luboměři. Byli tam novináři, televize, herci… , kterým se velice líbily. Za osm let jsme vytvořili miniaturní městečko, které se skládá z více jak čtyřiceti úžasných modelů dolnoslezských staveb. Tím to však nekončí. Stavíme další a další. V roce 2010 si Park prohlédlo 270 tisíc návštěvníků. Jsme rádi, že mezi nimi byli také Češi.

Procházíme-li mezi jednotlivými modely, připadáme si jako v pohádce. Zblízka vidíme každý detail, což se nám při prohlídce skutečných staveb nikdy nepodaří. Jak miniatura vzniká?
Nejdříve modeláři zmenší na papír skutečné stavební plány v poměru 1:25. Podle náčrtku se ze sádry nebo plastelíny vytvoří prvotní forma, do které se nalije silikon. Do vzniklé formy se nalévá tekutá hmota, která za tři hodiny ztvrdne. Základ miniatur tvoří styrodur, který je těžší než voda a odolává mrazu. Při stavbě se používají i další materiály jako například umělá hmota, sklo nebo také měď. Základ se dopracovává, maluje a zdobí do konečné podoby. Cena vystavených modelů se pohybuje od dvaceti do dvou set tisíc zlotých.

Celou dobu nás doprovází jezevčík Lumpi, který se stal symbolem Parku. Jak se Lumpi dostal do loga?
Jednou navštívila Park polská regionální televize, která chtěla natočit reportáž o miniaturách. Aby si diváci mohli udělat představu o velikosti modelů, potřebovali nějaký živý příklad. Hlavní postavou reportáže se tak stal maskot Parku – pes Lumpi. Prošel se po miniatuře Starého města Jelenia Gora a při průchodu Wojanovskou bránou působil věrohodně. Reportáž odvysílali přes satelit do celého světa. Za několik měsíců přišel poštou obrázek, který namalovala holčička z Kanady. Je na něm pejsek stojící ve Wojanovské bráně. Tímto způsobem vzniklo logo Parku.

Před vstupem do Parku vidíme modely majáků, které jsou součástí nového projektu.
V Kamenci Pomorském – partnerském městě Kowar – otevřeme v květnu 2012 Park mořských majáků pobřeží Baltského moře. Návštěvníci uvidí miniatury osmnácti majáků na polském pobřeží, které jsou zmenšeny v poměru 1:10. V novém Parku budou také další modely objektů jak např. katedrála v Kamenci Pomorském, vstup do přístavů Svinoústí a Kolobřeh a dokonce molo v Sopotech.

Vrchlabský zámek je první českou stavbou v Parku miniatur. Jakou další připravujete?
Velmi rád bych pozval 9.září 2011 do Jilemnice, kde nám ředitel muzea KRNAPu Jan Luštinec slavnostně předá potřebné kopie plánů od jilemnického zámku.

Pokud by chtěl někdo Park miniatur v Kowarech navštívit, kdy máte otevřeno?
Hosty přivítáme denně od dubna do listopadu. Otevřeno je od 9 do 18 hodin. Samozřejmostí je průvodce v českém jazyce.

Jana Tauchmanová