Pro třeťáky ze Základní školy Schulzovy sady je připravily knihovnice společně se spisovatelkou Ivonou Březinou a její dcerou Veronikou. Právě ta udivovala až do sobotního dopoledne školáky svými znalostmi o „zemi vycházejícího slunce“.

Příprava na akci byla ale náročná také pro rodiče. Každý z účastníků měl přijít v oblečení, které se, podle něj, v Japonsku nosilo. A tak téměř každé z děvčat mělo účes propíchnutý dvěma hůlkami, zdobila je zářivě barevná kimona i nalíčené obličeje. Naopak chlapci se většinou inspirovali u bojovníků a tak tu byli nindžové nebo samurajové. Z vyprávění a obrázků se potom dozvěděli víc o módě, účesech i životě v ostrovní říši. Samozřejmě nesměly chybět praktické ukázky. „Každý si napsal své jméno v japonštině, dozvěděli jsme se, že na rozdíl od nás se tam píše odshora dolů,“ prozradila ředitelka knihovny Marta Staníková. Děti se také seznámily s japonskými čísly.

Náročným úkolem byla příprava sushi. Na plát řasy navrstvily děti rýži a do ní obalily kus okurky. „Použili jsme ji místo syrové ryby,“ vysvětlila Veronika Březinová. Potom už jen pár kapek sojové omáčky a pomocí hůlek si na svém výrobku pochutnávali. „To je výborné, kde se ty řasy dají koupit, to udělám doma,“ ozvalo se několikrát.

Dalším zážitkem byla známá pohádka Máša a tři medvědi, ovšem čtená v japonštině. Také tady děti zaujalo, že kniha se čte odzadu.

Byl čas i na dotazy a tak se děti zajímaly o rozdíly mezi životem u nás a v Asii, samozřejmě chtěly vědět o domácích mazlíčcích, škole nebo zemětřesení. Vyzkoušely si také další japonskou tradici, skládání origami. Před spaním je čekala kreslená pohádka, samozřejmě japonská.

V sobotu se děti rozcházely domů nejen s neopakovatelnými zážitky, ale také s celou řadou nových informací o exotické zemi.