I tím se odlišuje od jiných hudebních podniků. A obvykle na něm vystupují i účinkující, které byste jinde na jednom pódiu marně hledali. Ani letos tomu nebude jinak. Festival Trutnoff, který se uskuteční od 20. do 23. srpna, bude věnován svobodě Ukrajiny, obětem holocaustu a náboženské toleranci. Pořadatelé zároveň oznamují první české kapely, které vystoupí vedle již ohlášených britských The Prodigy. „Některé ještě nikdy v našem ležení nevystoupily a nebyly červenou hlínou políbeny. Na festivalu zahrají poprvé," oznamuje zakladatel Martin Věchet.

V souvislosti s Prodigy, hlavní hvězdou letošního festivalu Trutnoff, pořadatelé z Geronima mluví o rozšiřování obzoru a posouvaní hranic i žánrového rozpětí. To platí i o tuzemských kapelách, které jsou toho dokladem a z nichž některé budou na trutnoffském festivalu vystupovat vůbec poprvé. Patří k nim třeba Nylon Jail, Zoči Voči, Vložte kočku nebo Vladivojna La Chia & Banana či Voxel.

Po loňské mimořádné a úspěšné premiéře se na Bojiště vrátí Jaroslav Uhlíř s kapelou, jenž rozezpíval celou odrostlou školku, která se v trutnoffském amfiteátru shromáždila.

Jako do své domoviny do podhorského ležení přijedou tradiční The Plastic People of the Universe či herec a osamocený muž s kytarou oblíbený Jiří Schmitzer, pravidelně zaplňující hlediště.

Po dvanácti letech se opět vrátí Václav Koubek s kapelou, aby zde oslavil své šedesátiny.