Zatímco pedagog Wolf obdržel ocenění za celoživotní práci v oblasti poznávání minulosti Trutnova, umělkyně Komárková si cenu odnesla za mimořádné obohacení kulturního života města v roce 2011.

Loutkáři a kapela

Ve Staré radnici přihlíželo aktu několik desítek hostů, převažovali členové trutnovského zastupitelstva. Se zájmem zhlédli úpravu pohádky na motivy Hanse Christiana Andersena Pasáček vepřů. Tu v těchto dnech dozkoušel a včera též poprvé v Trdýlku představil veřejnosti loutkářský soubor Základní umělecké školy pod vedením Aleny Rodrové. Loutky k pohádce pocházejí právě z autorské dílny Terezy Komárkové. Vladimíru Wolfovi zahrála při neformálním posezení skupina Tendr.

Důležité momenty ze života a práce Vladimír Wolfa, který nedávno oslavil sedmdesáté narozeniny, vyzdvihla vedoucí odboru města pro styk s veřejností Veronika Svobodová. Připomněla například docentovu publikační činnost, když vydal osm sborníků pro lnářský průmysl a přispěl tím k poznání významného odvětví na Trutnovsku. Zmínila také jeho působení na Pedagogické fakultě v Hradci Králové, kde byl do roku 2005 děkanem.
„V Trutnově se profesor Wolf zabýval dějinami města, publikoval o něm několik statí a vedl řadu přednášek," zmínila mimo jiné Veronika Svobodová a vyzdvihla i poslední Wolfovu práci Čas změny o dějinách Občanského fóra v Trutnově, jehož představitelem byl.

Absolventka Střední výtvarné školy Václava Hollara a absolventka scénografie na Katedře alternativního a loutkového divadla pražské DAMU Tereza Komárková se do povědomí trutnovské veřejnosti dostala zvláště loňskou poetickou výstavou loutek, autorských hraček a drobných objektů v Galerii města Trutnova. Nevšední expozici zhlédlo 2300 lidí.

„Ocenění patří mezi momenty, které jsou pro mě v životě velmi důležité," řekla scénografka, která se již proslavila například výtvarnými pracemi na projektech bratří Formanů, maskami pro Divadlo pod Palmovkou nebo podílem na inscenaci opery Příběhy lišky Bystroušky v Národním divadle. Kromě slavné filmové figurky Kuky vytvořila Tereza Komárková například také podobu draka, který každoročně visí na trutnovské radnici.

Vedle prezidenta

„Tradice udělování cen lidem, kteří se významně zasloužili o propagaci města buď v celostátním nebo i mezinárodním měřítku, začala v roce 1992. Historicky prvním držitelem se po zásluze stal kronikář Antonín Just. V dalších letech přibyla řada dalších jmen. Naposledy, v roce, kdy jsme slavili 750. výročí od vzniku města, bývalý prezident Václav Havel. Dáváme tak osobnostem najevo, že si jejich práce vážíme," dodal starosta Ivan Adamec.