Do obce se opět sjedou zájemci o víkendovou výuku hry na hudební nástroje, typické pro bluegrassové kapely, které ještě doplní netradiční nástroje, jako foukací harmonika, steel kytara a ukulele. Workshop si získal trvalé místo mezi začínajícími i pokročilými muzikanty. O tom svědčí i fakt, že byl plně obsazen již počátkem září.

„Více než 140 žáků bude vyučovat čtrnáct špičkových muzikantů z našich nejznámějších bluegrassových kapel. Jako obvykle je největší zájem o výuku kytary a banja, která se uskuteční ve třech třídách, ale také například o specialitu workshopu. Tou je třída prstýnkové kytary, kdy se podobně jako na banjo nehraje prsty ani trsátkem, ale prstýnky,” přiblížil Jindra Hylmar.

Žáci si během víkendu mohou také nechat seřídit své nástroje od známých výrobců Rosti Čapka a Jana Fišera.

Vrcholem dílny je tradiční sobotní společenský večer v Kulturním klubu. Hostem se od 19 hodin stane jedna z nejlepších českých bluegrassových skupin, Reliéf, která patří k evropské špičce. Hraje na festivalech bluegrass, country a folk u nás i v Evropě a pořádá také koncerty v pražské Balbínce.

Repertoár skupiny Reliéf, která v sobotu v Malých Svatoňovicích vystoupí, tvoří skladby zpívané v angličtině s důrazem na vícehlasý vokál. „Reliéf disponuje výrazným autorským potenciálem Zbyňka Bureše, některé původní skladby se objevily na albech předních amerických i českých skupin tohoto žánru. Nedílnou součástí jsou gospely zpívané bez nástrojů,” upozornil Jindra Hylmar.

Doplnil, že Reliéf je držitelem řady ocenění. Skupina je vítězem Porty 1996, od svého vzniku byla zatím každoročně vyhlášena v anketě České bluegrassové asociace (jejímž předsedou a evropským zástupcem je právě Petr Brandejs) vokální kapelou roku, v letech 2000, 2001 a 2002 též skupinou roku. Na prestižním mezinárodním bluegrassovém festivalu European World Of Bluegrass získal Reliéf dvakrát hlavní cenu v divácké anketě o nejlepší evropskou skupinu roku. Členové skupiny jsou uznávanými instrumentalisty, podílejí se na nejrůznějších nahrávkách a vyučují na bluegrassových dílnách.

Přímý přenos bude na internetu

Letos bude koncert nejen tradičně nahráván na DVD, ale přenášen i v přímém přenosu po internetu. Po jeho skončení se otevřou všechny místnosti klubu k jamování. „Každý volný kout obsadí skupinka žáků i lektorů. Pro diváka je velmi příjemné procházet klubem a naslouchat různým stylům i úrovním koncertujících až do brzkých ranních hodin,” dodal Jindra Hylmar. Bluegrassovou dílnu uzavře nedělní koncert všech žáků i lektorů. Všichni v něm zahrají tři předem vybrané vyučované skladby. Workshop je jedním z největších v Evropě a koná se díky příkladné spolupráci hudebních nadšenců, soukromého učiliště a obce Malé Svatoňovice za podpory několika obětavých sponzorů.