Letos do rekreačního areálu Bret přijela devítka sochařů, většinou účastníků předchozích ročníků. „Jezdím po podobných akcích už dlouho a tahle patří mezi nejlepší. Je tu krásné prostředí a máme zajištěno vše pro práci,“ říká plzeňský galerista Jožka Osoba, jenž už stihl zhotovit plastiku s názvem Pocta Picassovi.

Dívky nemají s pilou žádný problém

S motorovými pilami si vědí rady i ženy a dívky. Po loňské premiéře si účast zopakovaly studentky waldorfského lycea ze Semil Denisa Kocvárová a Dominika Kašíková. „Pracujeme společně, název pro naše abstraktní dílo zatím ale nemáme. Jen drobnou skicu coby předlohu a uvidíme, jak to nakonec dopadne,“ shodují se. Řezbářské činnosti se věnují ve volném čase, i když podobně zaměřené kurzy mají i ve škole. „Je to všechno ale ve výrazně menším měřítku, a bez pil,“ říká Dominika Kašíková. Děvčata mají napilno, protože plánují ještě další práce. „Nevíme, jestli opět společně nebo každá zvlášť, ale určitě chceme ještě nějaké menší sošky zvládnout,“ dodávají.

K práci děvčat se pochvalně vyjadřuje i vedle pracují Jožka Osoba. „Vloni vytvořily fantastickou věc a jsem rád, že jsou tu opět. Alespoň máme následovníky. Kultury a umění začíná být ve společnosti nedostatek, takže potěší, když někdo z mladých má zájem,“ říká. A jak se mu se zdejším bukem pracuje? „Velice dobře, je to tvrdé dřevo a když vyschne, má nádhernou strukturu.“

Jako jeden z prvních také začal používat místo benzínové pily elektrickou. „Má menší vibrace, navíc jak při nákupu, tak v provozu je levnější.“
Tradičním účastníkem setkání v Prkenném Dole je Jan Švadlenka z Prahy. „Začal jsem sochou Navždy spolu. Z jedné strany je kmet, z druhé mladá dívka. Jsou rozděleni širokou prasklinou, přesto v tom kmeni zůstanou navěky spojeni.“ I on pracuje s bukovým dřevem rád, elektrickou pilu ale příliš nepoužívá. „Benzínová má větší výkon a jde to líp od ruky,“ říká.

Tradiční vernisáž na závěr

Sochaře je možné ještě dnes a zítra pozorovat od 10 do 17 hodin při práci. Sympozium pak zakončí sobotní vernisáž, na které si zájemci mohou prohlédnout všechna díla. Doprovázet ji bude celodenní výstava sklářských výrobků společnosti Egermann z Nového Boru, od 16.30 vystoupí žáci Základní umělecké školy. Na večer je pak připravena zábava s country kapelou.