Původní záměr vznikl krátce po tom, co dětský pěvecký sbor Carmina, zřízený při Základní umělecké škole, už několik let navštěvoval regionální a republikové soutěže a začal pozvolna sbírat čestná ocenění a pozvánky na prestižní koncerty. Pro jeho rozšíření tak postupně vznikly i přípravné sbory Turnováček a Karmínek, které měly pro přestup do hlavního sboru připravit další zpěváky.

„Bylo jasné, že děti z obou přípravných těles si na veřejnosti těžko zazpívají a jejich motivace k práci bude velmi malá," shodly se tehdy všechny jejich dirigentky. Největší obavy však měly z toho, kdo z vedoucích přípravných sborečků v okolních městech regionu, bude mít zájem o náročnou přípravu malých dětí a zajistí nejen složité cestování, ale kde na to získají i neplánované finance? Kupodivu zájem předčil jejich očekávání hned při přípravě prvního ročníku.

Letošní, patnáctý ročník, se tak po právu stal slavnostním mítinkem sborového zpěvu, při kterém do místa vzniku v pátek přijely mnichovohradišťské Zvonky manželů Hejlových, které tu v galerii Muzea Českého ráje vystoupily společně s domácí Carminou. V sobotu pak velký sál Kulturního centra Střelnice zaplnili zpěváčci domácího Karmínku a Turnováčku, společně s dětmi ze semilských Čekanek (přípravka známé Jizerky), Hvězdiček ze Železného Brodu (přípravka Řetízku) a Vrabčat z Jablonce nad Nisou (přípravka slavných Vrabčáků).

Malé děti zpívaly s nadšením, na jeviště přinesly mnoho zajímavých prvků a vystoupení oživily humorem a vtipnými nápady.

Za sbor pořadatelů všem účastníkům poděkovala Eva Lédlová a současně jim sdělila, že díky podpoře Libereckého kraje budou už v příštím roce soutěžit o finanční ceny, které by mohly sbormistry těchto přípravných těles ještě více motivovat. „Doufám, že to nezmenší vaši radost ze společného zpívání a že se tu za rok opět společně rádi sejdeme," loučila se s letošními účastníky Eva Lédlová.

(gr)