Moderní i scénické tance, aerobik, břišní tance, ale také vystoupení hudebních kapel, pěveckých souborů i sólistů, hráčů na kytary a flétny z celé republiky i ze zahraničí, to vše mohli vidět diváci, kterých se sem sjíždějí každoročně stovky. Šestitisícová Lomnice se tak v jeden den rozrůstá o mnoho návštěvníků.

Ani letos tomu nebylo jinak a protože sobotní den slunce vymalovalo do zlatova, byla počáteční mažoretková show na Husově náměstí divácky strhujícím zážitkem. Prostranství zaplnilo více než čtyřicet skupin mažoretek, od malých děvčátek až po dospívající slečny, nejen ze všech koutů regionu.

Festival hudby, tance a zpěvu má ve městě dlouholetou tradici. Jeho duchovním otcem je čtyřicetiletý ředitel Kulturního a informačního střediska v Lomnici nad Popelkou Josef Svoboda. Na festivalu ho nikdo nenazve jinak, než prezidentem. „Před sedmnácti lety jsme přehlídku koncipovali jako soutěžní. Obecně nám zde chybělo kulturní propojení a chtěli jsme dát šanci mladým interpretům ve věku od 4 do 19 let. Nakonec jsme postupem doby usoudili, že bude lepší, když odbouráme soutěživou rivalskou atmosféru a soutěž jsme zrušili,“ rozpovídal se o historii přehlídky prezident Svoboda.

Nyní na festivalech podle něj převládá pohoda a přátelské ovzduší, nikoliv sužující napětí. „Pro mnoho účinkujících je to první příležitost v životě, jak ukázat, co umějí. My jim zde zprostředkujeme profesionální scény s ozvučením, s diváky v sále, ale i s odbornou porotou. Ta však neurčuje pořadí nejlepších. Dodá vystupujícím nějaký impuls, jejich vystoupení zhodnotí po odborné úrovni, poradí, co by kde mohli zlepšit. Všichni účastníci si odvážejí pamětní list a drobné ocenění, ale někteří také keramickou Lomnickou notičku za nejrůznější výkony, které porotu jakýmkoliv způsobem zaujmou,“ vysvětlil Josef Svoboda. Notička vzniká v dílně kroužku Domu dětí a mládeže Sluníčko.

Na přehlídku přijíždějí děti ze základních uměleckých škol, domů dětí a mládeže, různých zájmových sdružení, středisek volného času a dalších organizací. Všichni se navzájem inspirují a motivují.

„Je už tradicí, že na náš festival přijíždějí také účinkující z Polska a Ruska. Je určitě zajímavé podívat se na jinou kulturu. V průběhu let jsme tu měli ale i Němce, Rakušany, Slováky,“ upozornil prezident. Vyzdvihl také festivalovou práci padesáti dobrovolníků a čtyřiceti členů porot, kteří všichni pracují bez nároku na honorář. „Snažíme se minimalizovat náklady a velmi, oceňujeme velkou podporu, která plyne od našeho města. Je tady také skvělá spolupráce všech organizací a spolků ve městě, díky nimž se daří festival zorganizovat a udržet,“ dodal Josef Svoboda a zmínil i podporu z Libereckého kraje a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Jeho slova potvrdil lomnický starosta Vladimír Mastník, pro něhož je festival srdeční záležitostí. „Jsme rádi, že se významná akce u nás koná. Je to pro město samozřejmě velká propagace. Přijíždí sem spousta lidí, kteří se vracejí i v dospělosti. Každoročně sem směřuje na patnáct set hostů a toho si moc vážíme,“ řekl Vladimír Mastník. V letošním roce mohli účinkující využít prostory zrekonstruovaného zámku, Tylova divadla, sportovní haly. Na Husově náměstí se pak odehrával i doprovodný program na otevřené scéně. Přehlídku zpestřily i dva koncerty. V zámeckém sklepení zahrála plzeňská kytarová skupina Za trest a v Tylově divadle celou přehlídku večer uzavřela známá brněnská skupina Kamelot.

„Nejvíc se mi líbily všechny mažoretky. Je krásné sledovat, jak to mají děvčata sladěné, zvlášť, když jich je tolik najednou. Je to taková plejáda krásy a barev. Jezdíme sem každoročně, letos je to o to víc pěkné, že vyšlo počasí. A zámek se mi moc líbí. Krásně ho zrenovovali,“ svěřil své dojmy Deníku Ladislav Krejčí, který se přijel na festival s rodinou podívat z nedalekého Jičína.