Patří mezi nepřehlédnutelné postavy místní hudební scény. V posledních letech ho znají spíš v Praze. Zpěvák a kytarista Václaff Vaňura zvaný Laff působí ve skupinách UnderGaters, Geoff Tyson band, Čvajmajs. Ale jen do soboty.

Potom se už jeho působištěm stane jen stále populárnější kapela zakázanÝovoce.

„Záhy po odchodu kytaristy Mejdla představuje kapela zakázanÝovoce novou tvář. Aktuální sestavu Pišto, Yaris a Franc doplňuje hráč s bohatými zkušenostmi, kytarista Laff," informují oficiální stránky zakázanÝho ovoce.

Od jeho vstupu do kapely zakázanÝovoce mu ale fanoušci neřeknou jinak než „Láska" (část křestního jména „Laff" odpovídá fonetické podobě anglického slova „Love" neboli láska). V sobotu se s místními fanoušky i s dosavadními kapelami rozloučí Václaff na koncertu v zábavním centru Zálabí.

Po jak dlouhé době opouštíš jednotlivé kapely?
V UnderGaters jsem byl od počátku, což je zhruba od konce roku 2009. S Geoffem Tysonem jsem hrál asi rok…a kdy vznikl Čvajmajs si už přesně nevzpomínám, tuším že někdy 2010.

Jaký bude jejich další osud?
Co se UnderGaters týče, tam teď nastane na nějaký čas pauza. Kluci beze mne pokračovat nechtějí, tak to nejspíš uděláme tak, že si čas od času půjdeme zahrát…a když přijde nabídka na nějaké zajímavé vystoupení, třeba se vyhecujeme a zahrajeme naše staré věci. Geoff Tyson Band si místo mne najde jiného kytaristu a mne třeba někdy pozve jako hosta. Čvajmajs měl vždy variabilní sestavu, takže budoucnost téhle party je otevřená…tam už ale z časových důvodů určitě fungovat nebudu.

Jaké vzpomínky s nimi nikdy nezmizí?
Vzpomínek je strašně mnoho, nejde ani vybrat tu nejlepší. Spousta hraní na malých i velkých akcích, od malých klubů po velké festivaly, nahrávací studia, cestování, spaní po hotelech, zkoušení, večírky…je toho vážně moc. A jelikož s hraním nekončím, budou další vzpomínky jen přibývat.

Co si slibuješ od nového angažmá?
S klukama ze zakázanÝho ovoce jsme si při konkurzu sedli hned během prvních pěti minut rozhovoru (ještě něž jsme šli hrát). Je to skvělá parta…a co si od toho slibuju? Je to kapela, která hraje energickou muziku na pomezí rocku, punku, rock'n'rollu, má kvalitní zázemí, management, vlastní technický a realizační tým, v neposlední řadě má i hodně fanoušků…což je snem asi většiny muzikantů. Těším se na každý koncert, co přijde…

Kromě hraní jsi v poslední době i konferoval, budeš na to mít ještě čas?
Já se nikdy za moderátora nepovažoval..ale baví mne to, to přiznávám. Snažím se nikdy neříkat nikdy, ale moderování bude asi jedna z věcí, na kterou už opravdu nebude zbývat čas.

…a co benefiční koncerty, třeba jako u nás v kostele?
Pro dobrou věc se vždycky čas najde.

Neznamená koncertování se zakázanÝm ovocem to, že zmizíš z kulturního života Dvora (přece jen jsi tu poměrně často hrál)?
Do jisté míry asi ano, ale určitě ne úplně. Jednak jsme dostali pozvánku na DéKá Fest (budeme hrát 28. června). S UnderGaters a Geoff Tyson Bandem máme velký koncert 8. února ve Dvoře na Zálabí, s Čvajmajsem možná ještě vystoupíme tradičně 30. dubna na dvorském náměstí… Navíc je to přece moje rodné město. Ale i kdybych zmizel úplně, ve Dvoře je spousta jiných skvělých muzikantů, takže žádná velká škoda.

Co chystá zakázanÝovoce pro letošní rok?
V první řadě se teď soustředíme na nové CD skládáme songy, vymýšlíme aranže, sepisujeme texty. V dubnu máme naplánované menší tour po Čechách (nejbližší zastávka 12. dubna je Jaroměř). V létě objedeme české festivaly, doděláme CD, natočíme klipy a na podzim k novému CD plánujeme velké turné po celé České republice.

Jak bude vypadat sobotní koncert, kde se vlastně loučím s regionálním publikem v původní sestavě kapel?
Vystoupí The Coolers z Hradce Králové, UnderGaters a Geoff Tyson Band, kde hrají vedle Američana Geoffa Tysona hudebníci z Čech a Slovenska. UnderGaters mají na tento rozlučkový koncert připraveno překvapení v podobě nového kytaristy (jinak známý dvorský muzikant), jednu dosud nehranou píseň a k prodeji ještě několik posledních CD. Geoff Tyson Band představí písně z nového CD Inominandum a The Coolers rozbalí svoji tradičně energickou show.