Sochař Lukáš Rittstein a fotografka Barbora Šlapetová totiž naznačují, že nemusí být vše tak, jak se nám zdá. Prostřednictvím společné výstavy dokonce tvrdí, že Všechno je jinak.

Expozice zachycuje setkání dvou naprosto odlišných světů, domorodé kultury a moderní civilizace. Oba výtvarníci za téměř dvacet let absolvovali do Papuy desítku expedic a sbírali příběhy tamního obyvatelstva, posledních lidí doby kamenné, žijících a myslících jako na počátku věků.

„Během té doby se jim ale dostaly do rukou mobilní telefony, naučili se číst a vstoupili do světa peněz. Staré příběhy, předávané pouze slovně, jsou téměř zapomenuty. Proto nás mladí Papuánci požádali, abychom jim jejich vlastní příběhy přivezli zpět," poukazují oba umělci.

A nejen to. V rámci takzvané Linie splněných přání zprostředkovali výměnu otázek a odpovědí velkého náčelníka s prezidentem Václavem Havlem nebo jim pomohli zjistit, co to znamená být umělec. A protože Papuánci věří, že když živá bytost spí, tak její oči cestují na Nebe a pozorují zpět svá spící těla, došlo v roce 2013 na zprostředkování rozhovoru náčelníka Janlivana s astronautem Koichim Wakatou z vesmírné stanice ISS. Tím došlo k symbolickému zhmotnění jejich představ.

Výstava Všechno je jinak potrvá v trutnovském Uffu do 27. října.