Svoji tvorbu zde představuje Tomáš Medek, absolvent ateliéru sochařství prof. Vladimíra Preclíka a nynější asistent Ateliéru socha I. na Fakultě výtvarných umění v Brně.

Od mramoru po plast a překližku

„Inspiruje se přírodními tvary, přetváří je pomocí struktur, často tak rafinovaných, že jejich původní podoba už nemusí být rozšifrovatelná. Pracuje s různými médii od těch nejušlechtilejších jako jsou mramor a bronz po moderní plasty a překližku. V posledních letech používá při své práci také prostorový tisk," říká ředitelka galerie Lucie Pangrácová.

Medkova tvorba se vyznačuje naprostou precizností a formální čistotou. Jeho sochařské vyjádření má blízko k designu. Výstava byla nazvaná Vnitřní prostor, právě do něj totiž budeme moci nahlédnout skrz struktury, jež vytváří objemy jeho objektů. Expozice bude otevřena do 7. července.

Další příležitost zhlédnout sochařská díla předních českých výtvarníků budou mít zájemci od 21. června, kdy začne třetí ročník akce Sochy ve městě. Po Michalu Gabrielovi (2010) a Jaroslavu Rónovi (2011) tentokrát do Trutnova zamíří práce tří výtvarníků, kteří svá díla umístí na třech různých místech.

A i zde přijdou na řadu práce Tomáše Medka. Před společenským centrem Uffo, bude naservírovaná obří mandarinka a banán. Tato expozice tak bude vlastně pokračováním právě probíhající výstavy v městské galerii.

Přiletí také obří plastová moucha

Na tradičním místě na Dolní promenádě bude umístěna socha Maria Kotrby Svatý Kryštof. Jiný odlitek této monumentální práce zdobí dálnici u Olomouce. Marius Kotrba patřil k našim nejvýznamnějším sochařům, působil nejprve na AVU v Praze a poté na Ostravské univerzitě v ateliéru sochařství Fakulty výtvarného umění. Nesmazatelně se zapsal do vývoje českého sochařství početnými realizacemi ve veřejném prostoru. Trutnovu nejbližší z jeho prací je Pieta, která je součástí Cesty smíření u Kuksu.

„Jeho tvorba se bohužel v loňském roce předčasně uzavřela, tato prezentace je proto také připomínkou jeho výjimečného sochařského díla," dodává Lucie Pangrácová.

Překvapením bude, kde se objeví třímetrová plastová moucha od mladého sochaře Michala Trpáka. Objekt nazvaný Co je to štěstí? usedne na jednu z veřejných budov v centru.