„Spolek je jediným ochotnickým sdružením v celé republice, který vlastní divadelní budovu z roku 1925. Na dlouhá léta o ni přišel, a když se k němu opět v roce 1991 vrátila, nebyla úplně v kondici. Nezbylo, než začít přemýšlet o opravách. Nejprve jsme na ně ale museli sehnat peníze," říká starosta spolku Krakonoš Karel Bárta st.

S opravami začali divadelníci v roce 2004, kdy investovali 50 tisíc korun do dveří. V roce 2006 zrekonstruovali za 634 tisíc korun průčelí budovy, o rok později za víc jak 4 miliony opravili okna, většinu fasády, topení, kanalizaci, sociální zařízení, část podlah, zateplili půdu a instalovali klimatizaci. V roce 2008 investovali dalších 170 tisíc korun do renovace vnitřních dveří.

V roce 2010 manželé Látalovi z Litomyšle zrestaurovali velkou oponu, což si vyžádalo 575 tisíc korun, a v roce 2011 opravili podlahy ve velkém a malém sále za dalších 90 tisíc. O dva roky později se vrhli na rekonstrukci schodů před hlavním vchodem, za kterou spolek zaplatil 60 tisíc korun. V témže roce změnou za 32 tisíc prošla i kuchyňka u malého sálu, která zažívá velkou zatěžkávací zkoušku zvláště vždy na podzim o desetidenní Národní divadelní přehlídce Krakonošův divadelní podzim.

Z velké většiny si práce na budově dělali sami, jen některé přenechávali odborníkům. I přesto by to vše spolek nezvládl bez příspěvků dárců, sponzorů, dotačních titulů a nadačních grantů, které se podařilo nejprve bývalému starostovi Janu Vaverkovi st. a posléze i současnému Karlu Bártovi sehnat. „Musíme poděkovat přízni diváků, že chodí na představení, a my pak můžeme do divadla zase investovat, aby se diváci u nás cítili stále lépe," konstatuje Bárta. V současné době má DS Krakonoš přibližně 110 členů, kteří se nějakým způsobem podílejí na činoherních a loutkových představeních.

„Nepočítáme-li zájezdová představení obou scén, velkého divadla a loutek, sehrajeme na domácím jevišti ročně okolo deseti představení, z toho jedno až tři premiérová, loutky hrají do roka zhruba desetkrát," konstatuje Svatava Hejralová.

V divadle Krakonoš se odehrávají ale i večírky, soukromé oslavy, plesy, karnevaly apod. Divadelní spolek Krakonoš z Vysokého nad Jizerou působí v místě s nejstarší tradicí ochotnického divadla v republice.

Hraje již od roku 1786. Snad největší přestávka v jeho historii vznikla po požáru města 29. července 1834, při němž shořely i divadelní prostory v budově tehdejší radnice. O necelé dva roky později se však divadlo ve Vysokém nad Jizerou hrálo znovu a od roku 1925 má i vlastní scénu.

Jana Fričová